امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۷۶۰۳
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۴

روسیه روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را فاجعه بار خواند

خرداد: سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا یا برگزیت (Brexit ) را فاجعه بار خواند و اظهار داشت که هیچ کس در داخل انگلیس یا بروکس از روندی که ترزا می نخست وزیر انگلیس دنبال می کند، راضی نیست.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، ماریا زاخارووا در گفت وگو با روزنامه کامسامولسکایا پراودا با بیان این مطلب افزود: پرونده سالزبری با مساله خروج پر حرف و حدیث انگلیس از اتحادیه اروپا رابطه مستقیم دارد.
به گفته زاخارووا، دولت انگلیس از حادثه سالزبری استفاده کرد تا توجه افکار عمومی در این کشور برای خواستن توضیح در خصوص دلایل شکست دولت این کشور در روابط با بروکسل را به موضوع دیگری معطوف کند.
گفتنی است، انگلیس باید تا کمتر از 30 روز دیگر (29 مارس) از اتحادیه اروپا خارج شود هر چند که دوره خروج تا سال 2020 ادامه خواهد یافت.
اگر تا تاریخ یاد شده لندن و بروکسل نتوانند به توافق بر سر چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برسند، برگزیت دچار وضعیتی نامشخص می شود که ضررهای اقتصادی فراوانی برای انگلیس در پی خواهد داشت چرا که بسیاری از بخش های مالی، بانکی و اقتصادی واقع در این کشور سردرگم می شوند.
قطع عضویت در اتحادیه گمرکی اروپا، قطع حمل و نقل بین انگلیس و قاره سبز و کمبود احتمالی برخی کالاها در پی این رویداد، بروز موانع تجاری جدید میان انگلیس و سایر اعضای اتحادیه اروپا از دیگر مشکلات پیش روی ترزا می نخست وزیر انگلیس است اگر نتواند موافقت پارلمان انگلیس را در خصوص توافقی که با پارلمان اروپا کرده جلب کند.
بسیاری معتقدند که در شرایط حاضر دولت انگلیس تنها می تواند از پارلمان اروپا درخواست به تعویق انداختن موضوع خروج کند هر چند که مخالفان می که هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود به دنبال رفراندمی دوباره برای ماندن یا خروج از اتحادیه اروپا هستند.
گفتنی است، سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا روز چهارم ماه مارس سال 2018 (13 اسفند ماه 96 چند روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری در روسیه) در سالزبری انگلیس مسموم شدند و دولت انگلیس در کمتر از 24 ساعت، روسیه را به دخالت در این حادثه متهم کرد.
روابط مسکو و لندن در یک سال اخیر برسر موضوع اسکریپال به پایین ترین سطح ممکن رسیده و این مساله به مهمترین موضوع انگلیس در سیاست خارجی تبدیل شده است هر چند که نتوانست از فشار اتحادیه اروپا بر دولت «ترزا می» به دلیل برگزیت بکاهد.
با این وجود دیپلمات های انگلیسی موفق شدند سران حدود 30 کشور غربی عمدتا عضو ناتو را مجاب کنند که حدود 150 دیپلمات روس را در حمایت از انگلیس از کشورشان اخراج کنند.
بسیاری از تحلیلگران در روسیه معتقدند که ترزا می نخست وزیر انگلیس برای فرافکنی از بحران برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) در داخل، تلاش کرد با بحران سازی در خارج (پرونده سالزبری و متهم کردن روسیه ) فشارهای داخلی بر خود را کاهش دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی