امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۸۰۷۳
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۳

یک مقام سازمان ملل: تحریم های آمریکا خارج از روند سازمان ملل و غیرقانونی است

خرداد:  گزارشگر اقدامات یک جانبه قهری سازمان ملل متحد با بیان اینکه اروپا تحریم های یک جانبه علیه ایران را قبول ندارد، گفت: تحریم های خارج از روند سازمان ملل، هم نامشروع و هم غیر قانونی هستند.

به گزارش ایرنا، در حاشیه چهلمین اجلاس شورای حقوق بشر، نشست جانبی با عنوان «اقدامات یک جانبه قهری و نقض حقوق بشر» و به ابتکار و سامان دهی سازمان دفاع از قربانیان خشونت، در 16 اسفندماه 97 در مقر سازمان ملل در شهر ژنو برگزار شد.
ادریس جزایری گزارشگر اقدامات یک جانبه قهری سازمان ملل متحد در تشریح این نشست، افزود: آمریکا گفته است این تحریم ها بدترین در تاریخ خواهد بود و در شرایط تحریم سوییفت که انتقال کالاهای بشر دوستانه مختل می شود، می توان گفت که تحریم باعث مرگ می شود.
وی در این نشست جانبی که توسط سازمان دفاع از قربانیان خشونت برگزار شد، اظهار داشت: مشکل دیگر تحریم این است که فضای ترس ایجاد می کند و باعث می شود شرکت های تجاری به دلیل ترس از تنبیه شدن از ارتباط تجاری با کشور تحریم شده اجتناب کنند.
گزارشگر تحریم های سازمان ملل ادامه داد: اتحادیه اروپا و کشورهای غربی تحریم را قبول ندارند و اینستکس را ابداع کرده اند اما معلوم نیست شرکت هایی که از این ابزار استفاده می کنند تنبیه نشوند. البته شاید بتوان شرکت هایی را پیدا کرد که به تجارت با آمریکا علاقمند نباشند و با ایران رابطه تجاری برقرار کنند.

**اتحادیه اروپا تحریم های خارج از روند سازمان ملل را نامشروع و غیرقانونی می داند
جزایری در ادامه درخصوص تحریم های فرامرزی علیه ایران با ابراز نگرانی از این تحریم ها تصریح کرد: شرایط ایران شرایط محاصره اقتصادی است و من همواره گفته ام که برای حمایت از غیرنظامیان تحت محاصره باید مطابق کنوانسیون های چهارگانه ژنو عمل شود. تحریم های خارج از روند سازمان ملل، هم نامشروع و هم غیر قانونی هستند. اروپا هم این تحریم ها را غیرقانونی می داند.
گزارشگر تحریم های سازمان ملل درباره تحریم ها توصیه های پیشین خود را ارایه کرد که از مجمع عمومی خواسته تا از دیوان بین المللی دادگستری بخواهد درباره تحریم ها نظر مشورتی ارایه کند و تاکید کرد که دبیرکل سازمان ملل باید در خصوص تحریم ها نماینده ویژه تعیین کند. 
وی همچنین پیشنهاد کرد تا یک کار گروه تشکیل شود که روی تحریم کار کرده و به دبیرکل سازمان ملل گزارش کند.
جزایری درخصوص نقش سازمان های غیردولتی در حوزه تحریم گفت: سازمان های غیردولتی بزرگ تاکنون برای قربانیان تحریم قدمی برنداشته اند.

**سازوکار مالی فقط در رابطه با دارو و مواد غذایی از مجوز بی نیاز است
گریگوار مالارد استاد دانشگاه ژنو و عضو «شبکه تحریم» مؤسسه مطالعات بین الملل و توسعه نیز در ادامه این نشست گفت: بانک ها مایل به همکاری با ایران نیستند چون از تلافی آمریکا و قدرت های بزرگ می ترسند. 
وی درباره سازوکار مالی یا کانال ارتباط مالی مستقل از سوییفت توضیحاتی ارایه کرد و افزود: اس پی وی یک راه حل تکنیکی است که به شرکت ها کمک می کند بدون نیاز به مجوز اوفک کار کنند اما تا زمانی از این مجوز بی نیاز خواهند بود که فقط دارو و مواد غذایی مبادله کنند و به اقلامی مانند نفت نپردازند. 
روح اله نصراللهی دانشجوی دوره دکتری دانشگاه آکسفورد نیز در ادامه این نشست گفت: هر چند در لیست بلند بالای تحریم های اوفک اشاره ای به دارو و تجهیزات پزشکی نشده است اما این تحریم ها به گونه ای طراحی شده است که عملا راه را برای هرگونه مبادله دارو و غذا بین ایران و کشورهای دیگر می بندد. 

** عدم دسترسی شرکت های ایران به سوییفت مانع مبادله کالاهای درمانی است
وی افزود: اصلی ترین مانع در برابر مبادله کالاهای درمانی و دارو عدم دسترسی شرکت های ایرانی به شبکه تبادلات بین بانکی سوییفت است.
این دانشجوی دوره دکتری دانشگاه آکسفورد بیان کرد: از سویی شرکت های دارویی نیز از هرگونه تبادل محصول به شرکت های ایرانی اجتناب می کنند زیرا در معرض تهدید جدی به دلیل تحریم های ثانویه آمریکا هستند. 
نصراللهی تصریح کرد: چنین شرایطی موجب مشکلات متعددی چون کمبود داروی بیماران خاص، افزایش قیمت دارهای وارداتی، افزایش واسطه در بازار دارو، عدم ورود محصولات شرکت های تراز اول و گرایش شرکت های وارد کننده به سمت شرکت های تولید کننده کمتر شناخته شده، بازار سیاه دارو، و غیره می شود. 
وی در ادامه ضمن اشاره به بروز مشکلات متعدد برای بیماران تالاسمی در ایران گفت: 23 هزار بیمار تالاسمی در ایران به صورت مستقیم از این شرایط تاثیر گرفته اند. 

**شورای حقوق بشر یک دبیرخانه دائمی درباره ثبت موارد نقض حقوق بشری ایجاد کند
این دانشجوی دوره دکتری دانشگاه آکسفورد افزود: اصلی ترین تولید کننده داروی اگزجد و دسفرال یک شرکت داروسازی سوییسی است که در یک سال اخیر واردات محصولات این شرکت به ایران با مشکلات زیادی مواجه شده است. این بیماران مشکلات بسیاری داشته اند افزایش قیمت دارو بر بیماران تاثیر زیادی داشته اند. 
نصراللهی ضمن تاکید بر ضرورت توجه ویژه به آثار بشردوستانه و حقوق بشری تحریم ها در ایران، پیشنهاد داد که شورای حقوق بشر یک دبیرخانه دائمی برای ثبت موارد نقض حقوق بشر ناشی از اقدامات قهری یکجانبه کشورهای مختلف ایجاد کند. 
از نظر این دانشجوی دانشگاه آکسفورد کشورهای تحریم کننده مطابق حقوق بین الملل تعهد دارند که نسبت به رعایت ابعاد حقوق بشری و بشردوستانه اقدامات فراسرزمین خود مسئولیت پذیر باشند. 

** با وجود دریافت مجوز اوفک توسط بنیاد کودک، بانک های بین المللی از انجام معامله با ایران خودداری می کنند
پیمان رئوفی رئیس جوانان متخصص انجمن ملل متحد (بورلی هلیز) و رئیس سابق بنیاد کودک (آمریکا)، نیز در ادامه این نشست گفت: هنگام ادارۀ کمک های بشردوستانه به یک کشور تحریم شده، سازمان های غیردولتی و سازمان های غیرانتفاعی باید طبق مقررات اوفک عمل کنند و مجوز اوفک بگیرند. پس از اخذ مجوز اوفک از وزارت خزانه داری، چالش انتقال پول به ایران است.
وی افزود: بنیاد کودک برای ارسال کمک به ایران تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و دچار مشکل شده است. هدف بنیاد کودک این است که کودکان به مدرسه بروند. این بنیاد برنامه های مختلفی را برای حمایت از کودکان در ایالات متحده و خارج از کشور اجرا می کند. کودکان بنیاد کودک با همکاری موسسات خیریه محلی حمایت می شوند. 
رئیس سابق بنیاد کودک (آمریکا)، تاکید کرد: در طول سال ها، بنیاد کودک به کودکان افغانستان، اندونزی و نپال کمک کرده است. تمرکز اصلی حمایت های خیریه سازمان در رابطه با ایران بوده است. بنیاد کودک مجوز اوفک را دریافت کرده است، با این حال، بانک های آمریکایی و بین المللی از انجام معاملات بانکی با ایران خودداری می کنند.
گفتنی است، در حاشیه چهلمین اجلاس شورای حقوق بشر، 16 اسفندماه 1397 برابر با 7 مارس 2019، نشست جانبی با عنوان «اقدامات یک جانبه قهری و نقض حقوق بشر» در مقر سازمان ملل در شهر ژنو برگزار شد.
در این نشست که به ابتکار و سامان دهی سازمان دفاع از قربانیان خشونت برگزار شد، ادریس جزایری گزارشگر ویژه حقوق بشر در رابطه با اقدامات قهری یک جانبه (تحریم)، گریگوار مالارد استاد دانشگاه ژنو و عضو «شبکه تحریم» مؤسسه مطالعات بین الملل و توسعه، روح الله نصرالهی دانشجوی دکتری مطالعات خاورمیانه و نیز پیمان رئوفی، رئیس جوانان متخصص انجمن ملل متحد (بورلی هلیز) و رئیس سابق بنیاد کودک (آمریکا)، سخنرانی کردند. 
حسن فرطوسی پژوهشگر حقوق بین الملل در دانشگاه ژنو مدیریت این نشست را به عهده داشت. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی