امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۸۳۰۹
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۹

سفر رئیس‌جمهوری ایران به عراق در آیینه رسانه‌های آمریکا

خرداد: با نگاهی به رسانه‌های بزرگ امریکایی مثل نیویورک تایمز و واشنگتن پست متوجه موضوع تحریم‌های ترامپ در ضرورت سفر روحانی به بغداد هستیم. نیویورک تایمز در گزارشی با تیتر «ایران به دنبال توسعه روابط اقتصادی با بغداد جهت بی‌اثر کردن تحریم های ترامپ است» شرایط اقتصادی و سیاسی دو کشور را مورد بررسی قرار داده است. استدلال این بنگاه رسانه‌ای بر این است که ایران بیش از ظرفیتش در عراق نفوذ و قدرت دارد.

 نیکنام ببری- سفر سه روزه رئیس جمهوری کشورمان به عراق در سرتیتر رسانه‌های مطرح امریکا قرار گرفت. تلاقی زمان این سفر با مسائلی همچون پروژه بازسازی اقتصادی و زیربنایی سوریه، تحریم‌های ترامپ به خصوص در دو محور صنعت نفت و تبادلات بانکی، همگی بر اهمیت این سفر افزوده است.

با نگاهی به رسانه‌های بزرگ امریکایی مثل نیویورک تایمز و واشنگتن پست متوجه موضوع تحریم‌های ترامپ در ضرورت سفر روحانی به بغداد هستیم. نیویورک تایمز در گزارشی با تیتر «ایران به دنبال توسعه روابط اقتصادی با بغداد جهت بی‌اثر کردن تحریم های ترامپ است» شرایط اقتصادی و سیاسی دو کشور را مورد بررسی قرار داده است. استدلال این بنگاه رسانه‌ای بر این است که ایران بیش از ظرفیتش در عراق نفوذ و قدرت دارد.

جریان‌های حامی ایران در عراق که عموما ریشه‌های نظامی و امنیتی دارند، امروز در بدنه سیاسی و قانونگذاری دولت عراق فعال شده‌اند. عدنان الزورفی یکی از سیاسیون شیعه عراقی در همین خصوص گفته است که آمریکایی‌ها حضور جدی در فضای سیاسی عراق ندارند. تنها حضور آمریکا در عراق، حضور نظامی است. در برابر ایران دخیل و فعال در رتق و فتق امور سیاسی و نظامی عراق است و امروز تمرکز دولت ایران بر بسط نفوذ فرهنگی و اقتصادی است. موقعیت و تسلط بالای ایران در عراق پازل اصلی هژمونی منطقه‌ای ایران است. قدرتی که از تهران تا مدیترانه کشیده است.

عراق محور و تسهیل‌گر نفوذ ایران در این جعرافیای بزرگ است. کمک به سوریه و لبنان و حفظ موقعیت در این مناطق برای ایران بدون عراق امری دشوار و پرهزینه است. قابل ذکر است که در شرایط کنونی با توجه به راهیابی جریان الحشد الشعبی به پارلمان عراق ایران در بلندمدت نفوذ و موقعیتی راهبردی‌تر در اختیار خواهد گرفت. از منظری جریان الحشد الشعبی همان نقش و موقعیتی را برای ایران درعراق خواهد داشت که حزب‌الله در لبنان برای ایران دارد. دولت ایران با عطف به برنامه تحریمی ترامپ متوجه این امر شده که باید پایگاه سیاسی‌اش را در بدنه قانونگذاری عراق ارتقا دهد. عراق بهترین گزینه برای ایران جهت به حاشیه راندن فشار تحریمی ترامپ است. ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق در همین رابطه اعلام کرده که عراق اولین مقصد کالاهای صادراتی ایران است و تهران در نظر دارد در بحث صادارت از دولت‌های ترکیه و چین در بازار عراق پیشی گیرد. حدود چهل نمایشگاه تجاری طی سال جاری میلادی قرار است میان دو کشور برگزار شود. از سوی دیگر یکی از محورهای رایزنی رئیس‌جمهوری ایران با همتای عراقی اش بحث راه آهن کرمانشاه- بصره است.

روزنامه واشنگتن‌پست از دیگر روزنامه هایی است که به سفر رئیس جمهوری ایران به عراق پرداخته و در گزارش‌های متعدد جنبه‌های اقتصادی این سفر را مورد توجه قرار داده است. این روزنامه در تیتری با عنوان «سفر تاریخی روحانی به عراق برای خنثی کردن تحریم‌های آمریکا» آورده است که رئیس جمهوری ایران بعد از انتخاب به ریاست جمهوری در سال 2013 اولین سفرش را به عراق انجام داد. طی دو سال اخیر عراق در کانون رقابت و منازعه ایران و آمریکا قرار داشت. بنای سیاست آمریکا بر انزوای منطقه ای و بین‌المللی ایران است. عراق کشوری کلیدی برای راهبرد آمریکا در مواجهه با ایران است. برای همین دولت ایران طی این سالها تمام تمرکزشان را بر حفظ عراق و دور نگه داشتن این کشور از آمریکا گذاشته‌اند.

سفر سه روزه رئیس جمهوری ایران غالبا با محوریت اقتصادی و توسعه همکاریهای تجاری و مالی است این روزنامه با نقل صحبت رئیس‌جمهوری ایران قبل از عزیمت به بغداد که آمریکا را به ایجاد اختلاف میان دو همسایه متهم کرده بود، گزارش می دهد که ایران نگران از دست دادن عراق است. برای همین، رئیس‌جمهوری ایران با اعلام اینکه من احساس می کنم که در خانه دومم هستم، دولت عراق را متوجه اهمیت کشورشان برای ایران می‌کند. ایران و عراق حدود 900 مایل مرز مشترک دارند و در زمینه های فرهنگی و مذهبی به شدت در هم تنیده هستند. حال این علقه‌های مشترک مذهبی و فرهنگی بایستی به سمت همگرایی مطلوب اقتصادی سوق یابد.

برچسب ها: عراق ، ایران ، رسانه
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی