امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۸۳۸۷
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۸

استان قم قطب فکری و فرهنگی دینی کشور و جهان تشیع است

خرداد: آیت الله اعرافی امروز در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت که در دفتر مدیر حوزه های علمیه برگزار شد، گفت: توسعه تجارت با کشورهای اسلامی و همسو با جمهوری اسلامی به عنوان اولویت تجارت خارجی مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش شفقنا از حوزه، مدیر حوزه های علمیه با بیان اینکه در فصل جدید مدیریت حوزه، طراحی های کلان و اسناد بلند مدت مورد توجه قرار گرفته است، گفت: ده ها طرح بزرگ و بنیادین در قالب اسناد کلان حوزه ترسیم شده است که اجرای سند چشم انداز آن از سال ۹۸ آغاز می شود.

آیت الله اعرافی، تحول در نظام آموزشی حوزه علمیه را از جمله اولویت های اسناد بالا دستی برشمرد و افزود: تعداد رشته های حوزه علوم اسلامی در حوزه ها از ۲۰۰ رشته به ۴۰۰ رشته افزایش می یابد.

او با اشاره به ظرفیت های قم و لزوم استفاده بیشتر از این ظرفیت های عظیم گفت: فعالیت ۱۰۰ هزار طلبه از ۱۳۰ کشور جهان در قم، وجود ۳۰۰ مؤسسه کوچک و بزرگ فرهنگی و دینی، تدریس ۲۰۰ رشته در حوزه علوم اسلامی و همچنین چاپ ۱۰۰ مجله در حوزه علوم اسلامی و انسانی از جمله بخشی از ظرفیت های مهم علمی و دینی این استان است.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: حوزه علمیه در تولید محتوای معطوف به مسائل مربوط به وزارت صمت و همچنین فرهنگ سازی در این زمینه آماده همکاری با این وزارتخانه است.

امام جمعه قم با بیان اینکه این استان به عنوان قطب فکری و فرهنگی دینی کشور و جهان تشیع است تاکید کرد: هشت نهاد مهم اصلی حوزوی از جمله جامعه المصطفی العالمیه، جامعه الزهرا(س) و حوزه علمیه از جمله ظرفیت هایی است که موجب شده تا یک هزار و ۵۰۰ مرکز و نهاد کشور از قم هدایت شود.
آیت الله اعرافی با تاکید بر استفاده از ظرفیت های قم گفت: توجه به قم، توجه به یک استان نیست بلکه توجه به فرهنگ و علوم دینی، انسانی و اسلامی در کشور است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه یک سوم انتشار کشور متعلق به قم است گفت: این استان در تولید و چاپ آثار دینی و علوم اسلامی جایگاه اول منطقه را دارد؛ خروجی های این استان در علوم اسلامی و انسانی در چهل سال گذشته بسیار چشمگیر بوده که خلاصه این آثار در ۳۰ جلد به چاپ رسیده است.

او در پایان افزود: رهبر انقلاب اسلامی روز چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه جاری در بیانیه ای مهم و راهبردی به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و ورود جمهوری اسلامی به فصل جدیدی از زندگی به تبیین ویژگی‌های مسیر پر افتخار پیموده شده در ۴۰ سال گذشته و برکات خیره‌کننده انقلاب اسلامی در رساندن ایران عزیز به جایگاه شایسته ملت پرداختند و با تأکید بر امید واقع‌بینانه به آینده و نقش بی‌بدیل جوانان در برداشتن گام بزرگ دوم به سمت آرمان ها، خطاب به جوانان و آینده‌سازان ایران مقتدر، الزامات این جهاد بزرگ را در هفت سرفصل اساسی بیان کردند.

خاطرنشان می شود: رضا رحمانی امروز در سفر به شهر مقدس قم با تعدادی از مراجع تقلید و علما دیدار و گفت و گو کرد.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی