امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۰۸۹۹۹
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷

ترامپ باتصمیم خوددرباره جولان بمب ساعتی درخاورمیانه کارگذاشت

خرداد: مقام های ارشد روس و سناتورهای شورای فدراسیون و دومای روسیه در اظهار نظرهای اخیر خود ضمن محکوم کردن اقدام دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن ارتفاعات جولان اشغالی برای اسرائیل به اتفاق معتقدند که این تصمیم تنها شرایط در خاورمیانه را پیچیده تر و خطرناکتر می کند.

به گزارش خرداد به نقل از ایرنا، دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه دیروز در دومین اظهار نظر خود در روزهای اخیر در این باره اعلام کرد که چنین اقدامی پیامدهای منفی به همراه خواهد داشت و هیچ کس شکی در این باره ندارد ضمن اینکه نشان می دهد آمریکا بار دیگر قوانین بین المللی را زیر پاگذاشته است. 
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز که در چند روز گذشته بارها دراین زمینه هشدار می داد، پس از به رسمیت شناختن جولان به عنوان خاک اسرائیل از سوی ترامپ اعلام کرد: به رسمیت شناختن حاکمیت اسراییل بر بلندی های جولان از طرف آمریکا مقدمه ای برای اجرای طرح «معامله قرن» از سوی ایالات متحده است. 
وی افزود: : ما در حال بررسی واکنش اتحادیه اروپا در این باره هستیم که آیا آنها هم از اقدامات شریک خود در پیمان آتلانتیک شمالی علیه قوانین بین المللی و در مورد منطقه (خاورمیانه) شوکه شده اند یا خیر. 

** آمریکا نفت روی آتش می ریزد 
ولادیمیر جاباروف معاون اول کمیسیون امور بین المللی شورای فدراسیون (مجلس سنای روسیه) هم معتقد است که این تصمیم ترامپ هیچ معنایی ندارد و حدود 70 درصد جولان را اسراییل کنترل می کند و در واقع آمریکا نفت بر آتش می ریزد. 

** آمریکا در خاورمیانه بمب ساعتی گذاشت 
لئونید سلوتسکی رئیس کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه هم معتقد است که اقدام ترامپ برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسراییل بر جولان مغایر قوانین بین المللی و متناقض تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل است. 
وی ادامه داد: سیاست یکجانبه امریکا در حمایت از اسراییل، تنش ها در منطقه را کاهش نمی دهد بلکه وضعیت را پیچیده تر می کند. 
سلوتسکی خاطرنشان کرد که این سومین اقدام مخرب دولت آمریکا پس از انتقال سفارت به اورشلیم (بیت المقدس) و خروج از برجام است. 
مقام روس گفت: این در راستای سیاست حمایت رئیس جمهوری آمریکا از تل آویو و نشان دادن موقعیت اسراییل به عنوان شریک راهبردی ایالات متحده است. 
وی ادامه داد: بلندی های جولان برای اسراییل اهمیت نظامی بزرگی دارد و ترامپ تصمیم گرفت این گره را به نفع تل آویو بگشاید و در این حال توافق بین المللی درباره این مساله را بطور کامل نادیده گرفت. 
سلوتسکی گفت: به این ترتیب، آمریکا یک بار دیگر زیر روند حل و فصل مسائل خاورمیانه بمب ساعتی گذاشت. 

**تصمیم ترامپ دست های افراط گرایان خاورمیانه را باز می کند 
فرانتس کلینتسویچ عضو کمیسیون امنیت و دفاعی شورای فدراسیون نیز گفت: تصمیم ترامپ برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسراییل بر بلندیهای جولان دست های افراط گرایان در خاورمیانه برای فعالیت های تروریستی را باز می کند. 
این سناتور روس افزود: این اقدام ترامپ اوضاع منطقه را به طور اساسی تغییر می دهد و اسراییل را به هدف جهان اسلام تبدیل می کند. 
مقام روس خاطرنشان کرد: ترامپ بازی خود را در خاورمیانه کرد و سازمان ملل و حتی متحدان اروپایی خود را به عنوان مشاور نادیده گرفت. 
وی ادامه داد: روسیه حاکمیت اسراییل را بر جولان به رسمیت نمی شناسد و در این مساله از جمله ملاحظات امنیتی اسراییل را دارد. 
به گزارش رسانه ها، ترامپ که هفته گذشته به قصد خود برای به رسمیت شناختن مالکیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های اشغالی جولان اشاره کرده بود روز گذشته در دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل، با امضای اعلامیه ای مالکیت این رژیم بر ارتفاعات اشغالی را به رسمیت شناخت. 
پیشتر رسانه‌ های صهیونیستی از زمینه ‌چینی دولت آمریکا برای حمایت از ضمیمه بلندی‌های جولان به سرزمین‌های اشغالی خبر داده بودند. 
رژیم صهیونیستی بلندی های جولان را در جریان جنگ شش روزه با اعراب در سال 1967 اشغال کرد. 
این منطقه متعلق به سوریه است و این رژیم منابع غنی آن را به یغما می‌برد. 
اقدام آمریکا در حمایت از ضمیمه جولان به اراضی تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی در شرایطی است که دولت این کشور پیشتر سفارت خود را از تل‌آویو به قدس انتقال داده بود. 
این اقدامات دولت ترامپ که نقض اساسی حقوق مردم فلسطین به شمار می آید، محکومیت مجامع جهانی را به دنبال داشته است. 
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی