امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۰۰۱۷
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۳

20 هزار نفر درچابهار درمعرض خطرات آبگرفتگی وسیلاب قرار دارند

خرداد: فرشید میربلوچزهی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متاسفانه به دلیل عدم توانایی شهرداری، دهیاران و اعضای شورای اسلامی شهر و روستا، هزاران نفر با تصرف حریم قانونی و بستر رودخانه های تیس، کُمب، زیباشهر، مرادآباد، طیس کوپان، عثمان آباد و هوت آباد ساکن شده اند و هم اینک سیلاب آنان را شدیدا تهدید می کند.
وی بیان کرد: براساس قوانین و مقررات تعاریف محدوده و حریم شهر وروستا مصوب 14 دی ماه 1384 ماده یک و 2 شهرداری در محدوده و حریم قانونی شهر موظف است از هرگونه ساخت و ساز و تاسیسات غیرقانونی جلوگیری و نسبت به حفاظت و حراست اراضی با کاربری های مختلف اقدام کند.
رئیس اداره منابع آب چابهار گفت: هم اینک این 20 هزار نفر در محدوده حریم و بستر رودخانه های روستای کُمب (حاشیه شهر چابهار)، تیس (درمحدوده منطقه آزاد)، رودخانه شهر چابهار از کمربندی کلانتری باغ شهرداری، خیابان بلوچستان تا انتهای دریا کوچک و 2 طرف خیابان دریا ساکن شده و اراضی مسیر آب را کاملا تصرف و عرض رودخانه بزرگ را به کمترین حد ممکن رسانده اند.
وی ادامه داد: خطر سیلاب ساختمان ها، مراکز تجاری، بازار میوه فروش ها و بازار ماهی مناطق ذکر شده را شدیدا تهدید می کند و ممکن است افزایش سیلاب به دیگر نقاط شهر نیز نفوذ کند.
وی با بیان اینکه در چند روز اخیر با حکم دادستانی چابهار بیش از 100 مورد بازگشایی حریم و بستر رودخانه در دستور کار قرار گرفته و اکثر ساخت و سازها و دیوارکشی مسیر رودخانه های تیس، کمب و حاشیه شهر را تخریب کرده ایم.
رئیس اداره منابع آب چابهار به مسدود شدن بسیاری از آب راههای اصلی و مسیر رودخانه ها در محدوده شهر به ویژه در محله کورسر، کمب، مرادآباد، کمربندی کلانتری اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل جذابیت های تجاری و اقتصادی وگردشگری چابهار کسی به خطرات سیلاب توجه نمی کند و حتی چند دهنه پل های ساخته شده را در محدوده کمربندی منتهی به بندر شهید کلانتری مسدود کرده اند.
میربلوچزهی ادامه داد: شهرداری واعضای شورای اسلامی شهر، ستاد مدیرت بحران هشدارها را جدی گرفته و یکبار برای همیشه تمامی حریم و بستر رودخانه های سطح شهر و حاشیه شهر را بازگشایی و از هرگونه ساخت وساز در مسیر سیلاب جلوگیری کنند.
وی گفت: برای جلوگیری از خطرات سیلاب رودخانه های باهوکلات، کاجو، تیس، کمب و حاشیه شهر با همکاری فرمانداری، شهرداری، بخشداران، اعضای ستاد مدیریت بحران، دهیاران و شوراهای اسلامی لایروبی و بازگشایی شده اند و به ساکنان حریم و بستر رودخانه تذکرات لازم برای جابجایی داده شده است.
وی تصریح کرد: تصرفات حریم و بستر رودخانه ها در طول 20 سال اخیر اتفاق افتاده و به دلیل خشکسالی ها و نبود سیلاب ها کسی به موضوع بارندگی ها و خطرات آن حساس نبوده است.

**مسئولان چابهار برای مقابله با سیل احتمالی در آماده باش هستند
سرپرست معاونت استانداری سیستان و بلوچستان و فرمانداری شهرستان ویژه چابهار گفت: مدیران ادارات و مسئولان دستگاههای اجرایی این شهرستان بدنبال هشدار هواشناسی و بارندگی و سیل احتمالی در آماده باش قراردارند و تمهیدات لازم در مناطق شهری و روستایی اندیشیده شده است.
رحمدل بامری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هشدارهای هواشناسی به همه دستگاههای اجرایی و بخشداران، دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی و قشرهای مختلف مردم اطلاع رسانی شده است.
وی بیان کرد: نهادهای خدمات رسان، نیروهای امدادونجات و ماشین آلات در حالت آماده باش هستند و خدمات رسانی لازم را انجام خواهند داد.
وی بر بازگشایی مسیرهای سیل، عدم توقف در مسیر رودخانه ها و مسیرهای کوهستانی تاکید کرد.

**شرایط برای فعالیتهای دریایی در چابهار و کنارک فعلامناسب نیست
رئیس اداره هواشناسی چابهار گفت: شرایط برای فعالیتهای دریایی در چابهار و کنارک مناسب نیست و مالکان لنج ها و قایق ها از سفر به دریا در چند روز آینده خودداری کنند.
محمدرضا سالاری فنودی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اخطاریه لازم دریایی توسط هواشناسی به صیادان و مسئولان داده شده و باید به هشدارها توجه کنند.
وی افزود: امروز /شنبه/ تا صبح دوشنبه در سواحل و دریا رگبار متوسط تا سنگین و وزش بادهای شدید پیش بینی می شود و دریای عمان متلاطم و توفانی است.
وی بیان کرد: براساس پیش بینی ها ارتفاع موج در چابهار به بیش از 2 و نیم متر خواهد رسید.
رئیس اداره هواشناسی چابهار گفت: مسئولان، قشرهای مختلف مردم، شوراهای اسلامی و دهیاران بر رعایت نکات ایمنی، عدم تردد در مسیر رودخانه ها و بازگشایی مسیل ها و رودخانه ها اقدام کنند تا شاهد خسارت و مشکلات نباشیم.
وی ادامه داد: براساس آخرین تغییرات خروجی مدلهای هواشناسی(در فصل بهار تغییرات سامانه ها زیاد است) امروز جمعه شاهد رگبار پراکنده در غرب سواحل هستیم و رگبار پراکنده کل سواحل و ارتفاعات مرکزی استان را فرا می گیرد.
وی افزود: عصر و شب شنبه رگبار شدید که به مرور زمان شدیدتر خواهد شد و صبح و عصر یکشنبه حداکثر شدت بارشها و دوشنبه رگبار پراکنده گاهی شدید پیش بینی می شود.
وی ادامه داد: عصر دوشنبه تمرکز بارشها در نیمه شمالی استان سیستان وبلوچستان خواهد بود.

**دادستانی چابهار برای جابجایی 99 خانه در مسیر رودخانه هشدار داد
مدیر عمران و طرح های زیربنایی منطقه آزاد چابهار گفت: دادستان چابهار به ساکنان 99 واحد مسکونی که با ساخت و سازهای غیرمجاز در مسیل رودخانه تیس ساکن بودند هشدار داد تا ظرف 24 ساعت نسبت به تخلیه این مکان ها اقدام تا از خطر سیل و هرگونه آسیب جانی ومالی رهایی پیدا کنند.
عبدالباسط میرکازهی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: عرض رودخانه روستای تیس هر روز کمتر و کمتر می شود و افراد زیادی حریم این رودخانه را تصرف و نسبت به ساخت خانه اقدام کرده اند.
وی تصریح کرد: ستاد مدیریت بحران منطقه آزاد چابهار با برگزاری جلسات و بازدیدهای متعدد اقدامات لازم برای پیشگیری از هرگونه حوادث احتمالی در سیل و بارندگی را انجام داده است.
وی افزود: در تیس تنها روستای محدوده منطقه آزاد چابهار بنرهای هشدار برای تخلیه اماکن پرخطر واقع در مسیل رودخانه ها نصب شده و نسبت به لایروبی و تعریض مسیل و حریم رودخانه توسط ماشین آلات سنگین به طول پنج کیلومتر انجام شده است.
وی بیان کرد: سرریز سد خاکی روستای تیس بهمراه مدیر امور آب شهرستان چابهار بازبینی و تسطیح شده است.
مدیر عمران و طرح های زیربنایی منطقه آزاد چابهار گفت: سالن ورزشی روستای تیس برای اسکان در زمان بحران احتمالی آماده سازی شده است.
میرکازهی ادامه داد: روستای تاریخی تیس با حضور مدیران و کارکنان سازمان منطقه آزاد چابهار، شورای اسلامی و دهیاری تیس و پاکبانان خدمات شهری سازمان پاکسازی و معابر و مسیل ها برای رواناب ها بازگشایی شده است.

**مدارس چابهار براثر بارش باران فردا تعطیل اعلام شد
سرپرست فرمانداری و رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان چابهار گفت: مدارس تمامی مقاطع تحصیلی این شهرستان به دلیل احتمال بارندگی و آبگرفتگی معابر، جاری شدن سیلاب و طغیان رودخانه های فصلی فردا /یکشنبه/ تعطیل اعلام شد.
رحمدل بامری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این تصمیم با توجه به حساسیت موضوع و ضرورت حفظ جان مردم بویژه دانش آموزان گرفته شده است.
وی ادامه داد: تمهیدات لازم برای مقابله با حوادث احتمالی ناشی از بارش باران پیش بینی شده و مدیریت بحران شهرستان چابهار در آماده باش کامل قرار دارد.
رئیس ستاد مدیریت بحران چابهار گفت: ستاد مدیریت بحران با تشکیل نشست های مختلف از هفته گذشته تمامی تمهیدات و پیش بینی های لازم برای مقابله با حوادث احتمالی به ساکنان شهرها و روستاها، بخشداران شهرهای نگور و پلان، مرکزی، دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی انجام داده است.
وی اظهار داشت: آزادسازی بستر و حریم رودخانه‌ها راهبرد اصلی برای کاهش خسارات سیل و حفظ زیرساخت‌ هاست و از چند روز قبل اقدام به بازگشایی تمامی بسترهای رودخانه تیس، کمب، باهوکلات، کاجو و رودخانه های بزرگ و کوچک مراکز و نقاط شهری و روستایی با همکاری دستگاه های مربوطه و مردم انجام شده است.
بامری از آمادگی جمعیت هلال احمر، تمامی مراکز درمانی و بهداشتی، نیروی انتظامی و سپاه خبر داد و افزود: همه دستگاهها، امکانات و تیم های امدادی برای پیشگیری از حوادث احتمالی در حالت آماده باش و آماده خدمت رسانی به مردم هستند.
وی گفت: اداره راه و شهرسازی نسبت به پیش ‌بینی و اجرای تقاطع ‌های غیرهمسطح بویژه برای ورودی و خروجی کمربندی و سطح شهرستان عملیات اجرایی را آغاز کرده است.
سرپرست فرمانداری چابهار تصریح کرد: اماکن و کمپ های سرپوشیده برای مواقع اضطراری برای حفظ جان مردم در سطح شهرستان پیش بینی شده است.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی