در انتقام گرفتن، انسان با دشمن خود برابر است؛ ولی در چشم‎پوشی از آن، او مقامی بالاتر دارد.  (فرانسیس بیکن)

      
کد خبر: ۳۱۰۳۱۹
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۸

بستن 10 چاه نفتی در اطراف هورالعظیم/ ورود 2 سامانه بارشی به خوزستان

خرداد: با تقویت دو سامانه بارشی در خوزستان و شدت گرفتن احتمال وقوع سیلابی دیگر با افزایش دبی رودخانه هایی همچون کرخه و کارون، سیل بندهای اطراف اهواز تقویت شده و شماری دیگر از روستاهای شادگان و کارون دستور تخلیه گرفتند.

مسئولان ذیربط نیز در تلاشند به وضعیت اسکان سیل زدگان سامان بهتری ببخشند و مشکلات موجود در توزیع نامناسب اقلام امدادی و کمبودهای آن را رفع کنند و در آن سوی جبهه نیز امدادگران در تلاشند یا از ورود سیلاب به روستاها، جاده‌ها و تأسیسات در معرض خطر جلوگیری کنند و یا آب را از روستاها و جاده‌های تا کمر آب گرفته خارج کنند.

آنچه که مشخص است با گرم‌تر شدن هوا شرایط برای اسکان یافتگان در چادرهای امدادی بدون وجود وسایل سرمایشی و احتمال شیوع بیماری دشوارتر می‌شود و باید برای حل این مشکل کاری کرد.

علاوه بر آن اکثر سیل زدگان افرادی هستند که دیگر به خاطر از دست رفتن زمین‌های کشاورزی درآمدی ندارند، حالا زندگی خود را از دست رفته می‌بینند و نگرانی از افزایش افسردگی در میان سرپرستان خانوار و نیز انتقال آن به کودکان و زنان وجود دارد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان از پیش‌بینی بارندگی و وزش باد خبر داد.

محمد سبزه‌زاری در گفت‌وگو با ایسنا – منطقه خوزستان، اظهار کرد: بررسی نقشه‌های پیش‌یابی نشان دهنده ورود دو سامانه بارشی از اواسط وقت امروز به خوزستان است.

وی افزود: این دو سامانه بارشی به صورت دو موج جداگانه از اواسط روز پنجشنبه هفته جاری تا اوایل روز شنبه هفته آینده و سپس از اواسط روز یکشنبه تا اواسط روز سه‌شنبه هفته آینده به تناوب سبب رگبار و رعد و برق به ویژه در مناطق شمال، شمال‌شرق و ارتفاعات خوزستان خواهد شد.

سبزه‌زاری ادامه داد: از امروز تا روز جمعه هفته جاری در بعضی ساعات وزش باد قابل ملاحظه تا شدید به ویژه در مناطق جنوبی و مرکزی پیش‌بینی می‌شود.

هیچ‌گونه نشتی در هورالعظیم نداشته‌ایم / بستن ۱۰ چاه به دلیل بالا آمدن آب

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با بیان اینکه هیچ مانعی برای گردش آب در این تالاب وجود ندارد، گفت: با توجه به بسته شدن حدود ۱۰ چاه به دلیل بالا آمدن سطح آب هورالعظیم، میزان تولید نفت حدود ۲۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده است.

به گزارش ایسنا، تورج دهقانی امروز ۲۸ فروردین ماه در حاشیه بازدید از تالاب هورالعظیم و تأسیسات نفتی مستقر در این تالاب اظهار کرد: به هیچ وجه در هیچکدام از حوضچه‌های تالاب هورالعظیم نشتی نفت وجود نداشته است و صحبت‌های مطرح‌شده در خصوص نشت نفت در تالاب کذب است.

وی افزود: لکه‌های سیاهی که در برخی از تصاویر نشان داده می‌شود، جلبک‌های درون هور است و هیچ‌گونه نشتی نفتی در تالاب نداشته‌ایم.

دهقانی با اشاره به اینکه به دنبال حفظ شرایط زیست محیطی تالاب هورالعظیم هستیم، گفت: همچنین در این وضعیت باید شرایط را به شکلی کنترل کنیم تا مردمی که در این منطقه زندگی می‌کنند در اثر سیلاب دچار مشکل نشوند.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت عنوان کرد: با توجه به اینکه میدان نفتی که در هورالعظیم وجود دارد، یک میدان نفتی مشترک است تلاش کرده‌ایم تا تولید را در منطقه متوقف نکنیم.

هیچ مانعی برای گردش آب در تالاب وجود ندارد / همه تأسیسات درون آب‌اند

وی ادامه داد: در این زمینه فقط در برخی از نقاط هورالعظیم که سطح آب بالا آمده است، تولید را در ۱۰ چاه به دلیل حفظ شرایط زیست محیطی منطقه متوقف کرده‌ایم.

دهقانی در خصوص خسارت‌های وارد شده به تأسیسات نفتی مستقر در هورالعظیم در اثر سیلاب گفت: برخی از جاده‌هایی که در منطقه وجود دارند در اثر بالا آمدن سطح آب دچار مشکل شده‌اند و از این دست خسارت‌ها زیاد بوده است.

وی افزود: از حدود دو سال گذشته همواره ۷۰ تا ۸۰ درصد از هورالعظیم پر آب بوده است و شرایطی که اکنون درونهورالعظیم وجود دارد صرفاً به خاطر سیلاب نیست.

در تولید نفت از عراق عقب‌تر نیستیم

وی افزود: بیشترین نگرانی ما بحث جاده‌های موجود در هورالعظیم است زیرا این جاده‌ها باید مدت‌های بسیاری در تالاب سازگار با محیط زیست و آب، به شرکت‌های نفتی سرویس دهی کنند.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت اظهار کرد: اخبار رسمی در خصوص تولید نفت کشور عراق از این میدان مشترک وجود ندارد اما ایران در این زمینه از عراق عقب‌تر نیست.

کاهش ۲۰ هزار بشکه‌ای تولید در اثر سیل

دهقانی بیان کرد: در حال حاضر میزان تولید نفت در میادین مشترک غرب کارون حدود ۳۲۰ هزار بشکه در روز است که با توجه به بسته شدن حدود ۱۰ چاه به دلیل بالا آمدن سطح آب میزان تولید حدود ۲۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: بسته شدن چاه‌ها در هورالعظیم صرفاً به دلیل حفظ مسائل زیست محیطی بوده است و هیچ مشکل فنی در این زمینه برای چاه‌ها به وجود نیامده است. نفت هیچ منطقه‌ای را درهورالعظیم خشک نکرده است و فعالیت خود را در این تالاب با حساسیت بیشتری نسبت به محیط زیست ادامه خواهد داد.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه