امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۰۴۷۷
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲

هشدار جهادکشاورزی به برنجکاران: تا سه شنبه هفته جاری ازنشاکاری برنج خودداری کنید

خرداد: سازمان جهاد کشاورزی مازندران اعلام کرد بر اساس پیش بینی هواشناسی و با توجه به بارش شدید باران و برودت هوا ، کشاورزان از انجام نشاکاری برنج تا روز سه شنبه هفته جاری خودداری کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، بر اساس اعلام هواشناسی مازندران سامانه بارشی که از پنجشنبه شب هفته گذشته وارد استان شد تا چهارشنبه هفته جاری تداوم دارد.

بنابر پیش بینی امروز شنبه هواشناسی مازندران شدت باران طی روزهای دوشنبه و سه شنبه بیشتر می شود و در ارتفاعات نیز بارش ها همراه با برف خواهد بود.

در حال حاضر عمده شالیزارهای مناطق مرکزی بویژه حوزه آبریز 110 هزار هکتاری هراز واقع در شهرستان های آمل ، بابل ، محمودآباد، فریدونکنار و بابلسر آب تخت شده و آماده نشاکاری هستند.

جهاد کشاورزی مازندران به شالیکاران و باغداران مازندران توصیه کرد تا در این مدت و زمان مساعد شدن شرایط جوی ، پوشش نایلونی خزانه های برنج را هم بر ندارند و برای کسب راهنمایی و توصیه های فنی لازم به مراکز جهاد کشاورزی مراجعه کنند. 

مدیر موسسه تحقیقات برنج مازندران روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد که مدیریت خزانه برنج به نسبت انجام نشاء در بارندگی و خطر سیلاب به مراتب آسان تر است.

عبدالرحمان عرفانی افزود: با توجه به پیش بینی کاهش دمای هوا طی روزهای آینده با انتقال بوته شالی برای انجام عملیات نشا در زمین اصلی علاوه مشکلات مدیریت آب در مزرعه ، نشاء با مشکل رشد نیز مواجه می شود.

این کارشناس برنج از شالیکاران مازندران خواست تا نسبت به توصیه های کارشناسی توجه کنند و از طرفی کشت نشاء هنوز دیر نشده و عجله ای نکنند.

نخستین نشاء مکانیره شالی برنج از نوع ارقام طارم بیست و یکم فروردین با حضور استاندار مازندران در زمین حدود چهار هکتاری در روستای ' باقر تنگه ' بخش بهنمیر شهرستان بابلسر انجام شد.

مازندران با داشتن حدود 230 هزار هکتار اراضی شالیزاری و تولید یک میلیون و 50 هزار تن برنج سفید 42 درصد نیاز کشور را تامین می کند. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی