امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۰۶۱۳
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۴

چهره‌ای متفاوت از زنان افغانستانی

خرداد: فاطیما حسینی می‌گوید خبرهای منفی و خبر‌های جنگ که از افغانستان نشر می‌شوند، باعث شده‌اند که همه فکر کنند زن افغانستانی همیشه در برقع است و هیچ توقع و تصوری از جهان بیرون ندارد.


یک عکاس افغانستانی تلاش کرده چهره‌ای دیده‌نشده زنان افغانستانی را بازسازی کند که دسترسی و عکس‌برداری حقیقی آن‌ها دشوار است.

 

فاطیما حسینی که عکاس استیج است، برای هر عکسش باید فضای تازه‌ای تزیین کند، شخصیت‌های عکسش را بیاراید و مکان جدید و مناسبی برگزیند.

 

او تاکنون روی چندین مجموعه عکس کار کرده است. تمام این مجموعه‌ها به نحوی زیبایی‌های زنان افغانستانی در اوضاع جنگ را به تصویر می‌کشد. فاطیما می‌گوید می‌خواهد نشان دهد که زیبایی‌های زیادی از زنان افغانستانی وجود دارد که در سایه جنگ پنهان شده و نیاز است که نشان داده شود.

 

این زن گفت: خبرهای منفی و خبر‌های جنگ که از افغانستان نشر می‌شوند، باعث شده‌اند که همه فکر کنند که زن افغانستانی همیشه در برقع است و هیچ توقع و تصوری از جهان بیرون ندارد.

 

او به تازگی روی مجموعه‌های دیگر به نام‌های: سنت و مدرنیته، بازتاب‌های خراسانی، زیبایی در میان جنگ و مروارید در صدف؛ نیز کار کرده است.

 

پیدا کردن مدل برای سوژه‌های عکاسی از چالش‌های عمده فاطیما بوده که خیلی وقت‌گیر است. او می‌گوید دختران به آسانی حاضر نمی‌شوند که از آنها عکاسی شود. به همین دلیل بیشتر مدل‌های او یا بازیگران سینما هستند یا کسانی که در کار رسانه و تصویر بوده‌اند.

 

خیابان‌های کابل از ناامن‌ترین خیابان‌های جهان هستند. کمتر زن جوانی را پیدا می‌کنید که از آزار و اذیت در این خیابان‌ها شکایت نکند.

 

فاطیما می‌خواهد در ولایت‌های مختلف، از چهره‌های متفاوت عکس بگیرد تا رسم و رواج‌ها و مکان‌های دوردست را با یکدیگر در یک قالب عکس بگنجاند.

 

زنان افغان

 

زنان افغان

 

زنان افغان

 

زنان افغان

 

زنان افغان

 

زنان افغان

 

زنان افغان

 

زنان افغان

 

زنان افغان

 

زنان افغان

 

زنان افغان

 

زنان افغان

 

زنان افغان

منبع: فرارو

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی