امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۰۸۲۴
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰

رئیسی: گزارش‌هایی درباره اعدامی‌های اخیر ریاض به دستمان رسیده است/ عربستان چه زمانی با تروریسم مبارزه کرده است که این بار دومش باشد

خردد: رئیس قوه قضاییه گفت: گزارشاتی که به دست ما رسیده که نشان می‌دهد افرادی که در عربستان اعدام شده‌اند انسان‌های آزاده هستند که برای احقاق حقوق مردم تلاش می‌کنند.

به گزارش خرداد به نقل از ایلنا، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در دیدار با قضات و روسای دادگستری‌های کل کشور ضمن محکوم کردن اقدام عربستان سعودی مبنی بر اعدام ۳۷ تن از شهروندان این کشور گفت: امروز آنچه که در دستگاه ناعادلانه قضاوت سعودی با عنوان مبارزه با تروریسم مشاهده می‌کنید جلوه‌ای از هوا پرستی است. گزارشاتی که به دست ما رسیده که نشان می‌دهد افرادی که اعدام شده‌اند انسان‌های آزاده‌ای بودند که برای احقاق حقوق مردم تلاش می‌کردند.

ریاست قوه قضاییه با انتقاد از تمامی سازمان‌های بین‌المللی که در این زمینه سکوت کرده‌اند، گفت: از سازمان‌ها و نهادهایی که مدعی حقوق بشر هستند می‌خواهیم تحقیق کنند که آیا این افراد تروریست بوده‌اند یا خیر عربستان چه زمانی با تروریسم مبارزه کرده است که این بار دومش باشد.

وی ادامه داد: سعودی‌ها مورد حمایت غربی‌ها و اروپایی‌ها هستند چرا بیان نمی‌شود جرم این افراد چه بوده که اینگونه به طور علنی آنها را به خاک و خون کشیده‌اند.

رییس دستگاه قضا در ادامه به تشریح وظایف قوه قضاییه پرداخت و گفت: موظف هستیم طبق آنچه که خداوند در این نظام اسلامی و رهبری در بیانیه گام دوم داشته‌اند در دستگاه قضا تحولاتی انجام دهیم و نواقص را برطرف کنیم تا ارتقاء، تعادل و پیشرفت صورت گیرد.

وی تاکید کرد: تحول یک ضرورت است و باید انجام شود که نیازمند همکاری همه همکاران در دستگاه قضاست زیرا تا در این مهم شرکت نکنند، اتفاقی نمی‌افتد. تحول با بخشنامه صورت نمی‌گیرد اندیشه و افکار و قبل از آن اراده قوی لازم است.

رئیسی ادامه داد: عزیزان در استان‌ها از ظرفیت‌های اندیشه‌ای استفاده کنند و با چهره‌های صاحب نظر و با بصیرت در ارتباط باشند و حتی در دستگاه قضا مورد استفاده قرار دهند زیرا تحول را یک اصل ضروری می‌دانیم.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه محورهای مهم برای فعالیت دستگاه قضا در نظر گرفته شده است، گفت: گام نخست این است که آسیب‌ها را شناسایی کنید ما در دستگاه قضایی با مشکلات متعددی روبرو هستیم .

رئیسی ادامه داد: به طور مثال قوه قضاییه با حجم بالایی از پرونده‌های ورودی مواجه است که البته در بعضی از استان‌های پرجمعیت این اتفاق می‌افتد آن هم به دلیل کمبود نیروی انسانی است ما باید این مشکل را برطرف کنیم.

رییس قوه قضاییه افزود: مساله بعدی اطاله دادرسی است که سال‌های مدیدی است از سوی مراجعین به دستگاه قضا مطرح است که هم مشکلات برون قوه‌ای دارد و در مورد مشکلات درون قوه‌ای ما باید در این مورد رفع اشکال انجام دهیم.

وی با اشاره به جمعیت کیفری کشور اظهار داشت: خوشبختانه کثرت جمعیت کیفری کاهش پیدا کرده است که این بسیار خوب است اما باید در نظر داشته باشیم که شاید در مورد کوتاهی این جمعیت باز هم دچار افزایش شود باید یک راهکار برای این موضوع در نظر بگیریم .

وی در ادامه خاطرنشان کرد: کاهش سرمایه‌های اجتماعی دستگاه قضا از دیگر مواردی است که مورد بررسی قرار گرفته است که باید مشکلات در این زمینه رفع شود. نامتناسب بودن برخی از برخوردها هم باید اصلاح شود.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه تاکید می‌کنم کمبود حس کرامت از قصور ماست است، گفت: کرامت باید از سوی همکاران و قضات حفظ شود. ارباب رجوع متهم و مجرم باید کرامتشان حفظ شود و قضات و همکاران ما در دستگاه قضایی باید به این مهم توجه داشته باشند.

وی ادامه داد: کرامت شعار من نیست اعتقاد من است و عمیقا به آن باور دارم که باید حفظ شود و در دستگاه قضا نهادینه شود. از معاونت محترم حقوقی درخواست کرده‌ام که دستورالعملی در چند فصل در مورد کرامت تهیه کند تا ما آن را ابلاغ کنیم.

رییسی تاکید کرد: توجه به حقوق عامه از اهداف قوه قضاییه است و ما نمی‌خواهیم حق کسی ضایع شود. از دادستان‌های محترم می‌خواهم که به این امر توجه کنند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بر شمردن ویژگی‌های قضات گفت: قاضی شجاع ، مقتدر و وظیفه شناس باید مورد حمایت قرار گیرد.

ادامه دارد...
برچسب ها: رئیسی ، ریاض ، عربستان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی