امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۰۸۳۴
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۸

آقای رییس! بخت‌آزمایی هست یا نیست؟

خرداد: رییس سازمان صدا وسیما به جای اظهار نظر دربارۀ بخت‌آزمایی مسابقاتی نظیر «برنده باش» دستوری کلی و مبهم صادر کرده که نسبت به بروز و ظهور رسانه‌ای اسپانسرهایی که مانع فضیلت‌اند تجدید نظر شود!
عصر ایران؛ سروش بامداد- در پی سخنان مقام معظم رهبری و توجه دادن صدا و سیما و دیگر دستگاه‌ها به پرهیز از ترویج روش‌هایی شبیه بخت‌آزمایی به جای ترویج فرهنگ کار و تولید و تلاش، رییس سازمان صدا وسیما این دستور را خطاب به اداره کل بازرگانی این سازمان صادر کرده است:

«با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در مورد فرهنگ کار به مناسبت روز کارگر، نسبت به بروز و ظهور رسانه‌ای اسپانسرهایی که مانع این فضیلت هستند تجدید نظر کنید.»

این در حالی است که پس از فتوای آیت‌الله مکارم شیرازی که مسابقۀ «برنده باش» را مصداق قمار و حرام دانسته و تصریح کرده بودند برندگان بر جوایز دریافتی مالکیت ندارند، روابط عمومی شبکۀ سه به نقل از روابط عمومی مسابقه، سؤال را مخدوش دانسته و غیر مستقیم فتوا را نپذیرفته بود.

توضیحات بعدی آیت‌الله در پایان درس خارج اما جای بحث باقی نگذاشت و صدا و سیما در گیر و دار نحوۀ مواجهه بود که شخص رهبری در دیدار کارگران به صراحت لفظ «بخت آزمایی» را به کار بردند و پرهیز دادند.

آقای علی عسگری اما انگار پولش را دوست دارد و لفظش را دوست ندارد و به جای این که بگوید جایزه‌های موبایلی با شایبۀ بخت‌آزمایی را متوقف کنید لقمه را دور سر خود چرخانده و با مغلق‌گویی، نوشته «نسبت به بروز و ظهور رسانه‌ای اسپانسرهایی که مانع فضیلت کار و تولید هستند تجدید نظر کنید!»

برادر جان! قصه روشن است. یا بخت‌آزمایی هست یا نیست. اگر هست ممنوع کن. هم مرجع فتوا داده و هم رهبر دستور صادر کرده و هم بینندگان این احساس را دارند. چون مشخص است که از پول خودشان و گردش مالی در اپلیکیشن‌ها مبلغ جایزه تأمین می‌شود و اسپانسر واقعی در کار نیست. وقتی از پول خودشان به خودشان جایزه می‌دهی می‌شود بخت آزمایی و اگر نیست بگو نیست.

« بروز و ظهور رسانه ایِ اسپانسرهایی که مانع فضیلت کار هستند» دیگر چگونه توصیفی است؟

رییس صدا وسیما رجل درجه اول سیاسی نیست و همین سبب شده از مواجهه با سؤالات جدی فرار کند. در قضیه عادل فردوسی پور هم دیدیم که نامۀ سرگشودۀ هزار فعال رسانه ای را بی پاسخ گذاشت.

در این قضیه هم توپ را به زمین مدیر کل بازرگانی می اندازد و لابد بعد تر می گوید در حال بررسی «بروز و ظهور رسانه‌ایِ اسپانسرهایی است که مانع فضیلت تولیدند.»

پیش تر در گزارشی آمده بود نکتۀ اصلی در این مسابقه این است که می‌توانید سؤال بخرید و به سرعت در رده بندی بالا بروید!

سازندگان این مسابقه، بسته‌های 2500 تومانی تا 20 هزار تومانی را عرضه کرده‌اند که متناسب با قیمت، 30 تا 1440 سؤال را به راحتی به دست می‌آورید. اگر همه 1440 سؤال را بی‌پاسخ بگذارید نیز 28800 امتیاز به دست می‌آورید و با خرید بسته‌های بیشتری شانس بیشتری نسبت به دیگران خواهید داشت. برگزارکنندگان روی همین بخش حساب کرده‌اند تا از این طریق رقمی بسیار نجومی به دست آورند. آن بروز و ظهور که آقای علی عسگری گفته در واقع در اینجا بروز و ظهور پیدا می کند!
 
از این رو جا دارد تلویزیون این موضوع را به بحث بگذارد و موافقان و مخالفان را به صحنه بیاورد تا مشخص شود بخت‌آزمایی هست یا نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی
گشت‌وگذار خبـری
نظـرگـاه