امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۱۵۹۲
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۷

قیمت‌ها در بازار خودرو نزولی شد

خرداد: به دنبال دستور مقامات قضایی به سایت‌های اینترنتی برای حذف قیمت‌های غیرواقعی از آگهی‌های خرید و فروش خودرو، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران از نزولی شدن قیمت‌ها در بازار خودرو خبر می‌دهد. در این باره کارشناسان معتقد بودند که فعالیت برخی دلالان و سودجویان در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی همچون دیوار و شیپور باعث ایجاد التهاب در بازار خودرو شده است.

گروه اطلاع رسانی ایرنا در راستای ایفای رسالت آگاهی بخشی به انعکاس برجسته ترین گزارش های روزنامه های مختلف با عناوینی چون «قیمت‌ها در بازار خودرو نزولی شد،انتقال خشونت از فضای مجازی به متن جامعه، نشستن گرد و غبار روی رد پای سیل، چرخش‌ها روی کدام محور، آماده باش نارنجی برای مبارزه با ملخ، فرجام ترس و توهم در اقتصاد، اختیارات هسته‌ای برجام زیر تیغ، امید به احیای نسل شیر ایرانی، «موشک» جواب «موشک» و تحریم معاملات دلاری» پرداخته است در ادامه به بازتاب گزیده ای از این مطالب می پردازیم: 

**قیمت‌ها در بازار خودرو نزولی شد
روزنامه مردم سالاری با بازتاب عنوان «قیمت‌ها در بازار خودرو نزولی شد» آورده است: به دنبال دستور مقامات قضایی به سایت‌های اینترنتی برای حذف قیمت‌های غیرواقعی از آگهی‌های خرید و فروش خودرو، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران از نزولی شدن قیمت‌ها در بازار خودرو خبر می‌دهد.

در این باره کارشناسان معتقد بودند که فعالیت برخی دلالان و سودجویان در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی همچون دیوار و شیپور باعث ایجاد التهاب در بازار خودرو شده است. به گفته کارشناسان اعلام قیمت‌های غیرواقعی در آگهی‌های خرید و فروش، درج گروهی قیمت‌های غیرواقعی، قیمت‌سازی غیرواقعی و جهت‌دهی به بازار خودرو از جمله اقدامات دلالان در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی به قصد دامن زدن به قیمت‌های غیرواقعی در بازار خودرو و افزایش قیمت‌ها در این بازار بوده است.

به دنبال بالا گرفتن این انتقادات سرانجام مسؤولان قضائی وارد عمل شده و سرپرست دادسرای ناحیه 31 تهران دستور حذف قیمت‌های بازار خودرو و مسکن را از آگهی‌های خرید و فروش اینترنتی به مدیران سایت‌های واسط ابلاغ کرد. به دنبال آن رئیس مرکز مبارزه با جرایم ملی و سازمان یافته پلیس فتا ناجا نیز هشدار داد که این سازمان رصد دائمی بر فعالیت اینگونه سایت‌ها بر فضای مجازی خواهد داشت. سعید موتمنی در این رابطه گفت: در چند هفته گذشته التهاب قیمتی بازار خودرو ناشی از فعالیت دلالان در فضای مجازی و سایت‌های خرید و فروش اینترنتی بود که اقدام صورت گرفته در ساماندهی این سایت‌ها در هفته گذشته تاثیرش را گذاشته و امروز شاهد نزولی شدن قیمت‌ها در بازار خودرو هستیم.

** انتقال خشونت از فضای مجازی به متن جامعه
روزنامه آرمان در گزارشی با عنوان «انتقال خشونت از فضای مجازی به متن جامعه» نوشت: ماجرای قتل طلبه همدانی و نوع رفتار قاتل در فضای مجازی به یکی از موضوعات مهم اجتماعی و قضائی این روزهای کشور تبدیل شده است. قتل اتفاقی است که در همه جوامع مختلف و با دلایل متفاوت صورت می‌گیرد. اغلب کشورهای جهان نیز بالاترین مجازات را برای قتل در نظر گرفته‌اند و با آن به‌صورت اشد مجازات برخورد می‌کنند. در هفته گذشته و قبل از قتل طلبه همدانی یکی از همکاران ما یعنی آقای حاجیان نیز در دفتر خود به قتل رسید که کمتر به آن پرداخته شد و بیشتر این ماجرا تحت‌تاثیر ماجرای قتل طلبه همدانی قرار گرفت. 

عبدالصمد خرمشاهی حقوق‌دان در این باره گفت:در این زمینه باید مسائل را از هم مجزا کنیم و از دو جنبه به آن نگاه کنیم.؛ نخست از منظر حقوقی باید به این ماجرا نگاه کرد و دوم از نظر اجتماعی. از نظر حقوقی واقعیت ماجرا به شکلی بوده که یکی از سلبریتی‌ها نقل قولی را از یک روحانی در فضای مجازی منتشرکرده که در فضای مجازی شائبه‌ای سوال‌برانگیز درباره حضور حشدالشعبی در ایران در بین افکار عمومی ایجاد کرده است. شائبه‌ای که به هیچ‌عنوان صحت نداشته و مبتنی بر حدس و گمان و شایعات بوده است. 

**چرخش‌ها روی کدام محور؟ 
روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان «چرخش‌ها روی کدام محور؟» نوشت: حتی آنها که اهل مطالعه نیستند و کتاب‌های سیاسی نمی‌خوانند حتما بارها شده که یک کتاب تاریخی را ورق بزنند یا پای بعضی از روایت‌های تاریخی بنشینند. مثلا شنیده‌اند که بعضی از شخصیت‌های نامدار چطور روی کار آمده‌اند و چطور افکار و عقایدشان را پیاده کرده‌اند. شخصیت‌هایی که در تاریخ معاصر با پافشاری و باورهای‌شان تاریخ را ساخته‌اند؛ این موضوع منحصر به تاریخ معاصر نیست. 

در زمان‌های قدیم هم در تاریخ بر همین پاشنه می‌چرخیده اما ماجرایی که می‌خواهیم برای‌تان تعریف کنیم از چند جهت جذاب‌تر و شنیدنی‌تر است. می‌خواهیم حکایت مردانی را باز بگوییم که نام‌شان از 40 سال پیش در عالم سیاست بر سر زبان افتاد و مرام‌شان حداقل برای 4 دهه طرفدار پیدا کرد. اما روایت‌هایی که از زبان‌ آنها شنیدیم یا رفتارهایی که دیدیم در هر دوره رنگی نو به خود گرفت. گاهی تند شدند و گاهی کند.گاهی از این طرف بام افتادند و گاهی از آ‌ن‌‌ طرفش. البته احتمالا در نگاه نخست می‌پرسیم مگر می‌شود رویکرد و باورهای یک ‌نفر در گذر زمان تغییر کند؟ یا اینچنین شگرف تغییر کند که از عقیده سابقش 180 درجه زاویه پیدا کند؟ اطراف‌مان را که نگاه کنیم گاهی با اسامی سیاستمدارانی مواجه می‌شویم که روش و منش‌شان در این سال‌ها که می‌شناسیم‌شان، دستخوش تغییر و تحول شده است. 

**آماده باش نارنجی برای مبارزه با ملخ
روزنامه «اطلاعات» در گزارشی با عنوان «آماده باش نارنجی برای مبارزه با ملخ»، می نویسد: آنچه ذهن ایرانی‌ها از ملخ تصور دارد، بیشتر به شکل و شمایل ملخ‌های محلی و بومی ‌مرتبط است که در طی زمان، زیست نسبتا مسالمت آمیزی با ما پیدا کرده‌اند. ملخ‌های دوست داشتنی و تنبلی که گهگاهی ناخنکی به غذای ما می‌زنند، اما نه چنان که سفره ما را کوتاه کنند یا سهمی‌از سبد غذایی ما بدزدند. شاید برای همین بود که حکایت بوستان سعدی در کتاب درسی که حمله ملخ‌ها به دمشق را تشریح می‌کرد، برایمان افسانه می‌نمود و باور اینکه ملخ‌ها عامل قحطی شام بودند سخت دشوار.

اما حالا ملخ‌های صحرایی عزم سرزمین‌مان کرده‌اند و اخباری از ورود مغول‌وار آنها به استان‌های جنوبی گزارش شده است. ملخ‌های وحشی لیمویی رنگ که هم رنگ و لعاب و هم خُلق و خوی آنها با پسر عموهای ایرانی‌شان متفاوت است و قصد تاراج مزارع و باغات کشور دارند. ملخ‌هایی که حتی به قوانین مرزها احترام نمی‌گذارند و داعش‌وار، بدون ویزا از کشوری به کشور دیگر می‌روند تا خانمان براندازند!اولین اخبار در مورد ورود احتمالی ملخ‌های مهاجم بهمن ماه منتشر شد که سازمان خواروبار جهانی (فائو) اعلام کرد که با توجه به بارندگی‌ها در کشورمان، شرایط جذابی برای حمله گله‌های ملخ ایجاد شده است و احتمال پرواز آنان از شبیه جزیره عربستان به کشورمان می‌رود. این سازمان جهانی، وضعیت هشدار ایران را از زرد به نارنجی تغییر داد.

** فرجام ترس و توهم در اقتصاد
روزنامه «دنیای اقتصاد» با درج تیتر «فرجام ترس و توهم در اقتصاد» می نویسد: اکونومیست می‌گوید به دسته‌بندی قدیمی کشورهای توسعه‌یافته و توسعه‌نیافته دو گروه دیگر باید اضافه شوند. کشورهایی که توهم توسعه دارند و کشورهایی که ترس توسعه. آرژانتین و ژاپن دو نمونه عجیب دسته‌بندی جدید این نشریه معتبر اقتصادی هستند. در کشورهای متوهم، تکیه بر سبقه اقتصادی مناسب و عادت‌های بلندمدت، به ثمر رسیدن اصلاحات اقتصادی را به تعویق انداخته است. 

نمونه بارز این گروه، آرژانتین است؛ کشوری که در دهه 50 میلادی تولید ناخالص ملی‌اش 3 برابر ژاپن بود؛ اما در حال حاضر گرفتار تورم‌های بالا و رشدهای منفی شده است. عادت‌های بلندمدتی چون افزایش دستمزد همگام با تورم (در حدود 30 درصد)، همواره خود محرک تورم بوده و هیچ‌گاه مسیر معکوس امتحان نشده است. در مقابل ژاپن اسیر ترس عقب‌ماندگی از توسعه شده است. ترسی که آنها را به تورم‌های منفی و پایین معتاد کرده است. عادت‌های تکراری ژاپن، باعث شده تا شرکت‌ها به‌رغم سودآوری از افزایش دستمزد کارگران یا پرداخت سود سهام پرهیز کنند؛ به‌طوری‌که شرکت‌های بزرگ در ژاپن میزان افزایش دستمزد را به 3/ 0 درصد محدود کرده‌اند که سنخیتی با اهداف اقتصاد ژاپن ندارد. گزارش اکونومیست نشان می‌دهد که عادت‌های غلط چگونه می‌تواند نتیجه‌ای مشابه برای دو اقتصاد متفاوت داشته باشد.

با این اوصاف می‌توان گفت که چهار نوع کشور در جهان وجود دارد: توسعه‌یافته، توسعه‌نیافته و اقتصادهایی در هرکدام از این دو گروه، که به اشتباه تصور می‌کنند در آن‌یکی گروه هستند. نگاه به روند کنش سیاست‌گذارانه و واکنش اقتصاد به این سیاست‌ها در دو کشور ژاپن و آرژانتین نشان می‌دهد که با وجود مسیر کاملا واگرای این دو کشور در دهه‌های گذشته، اقتصاد این دو کشور از یک نظر به همدیگر شبیه است؛ مختصات فعلی اقتصاد این دو کشور به هیچ‌وجه در تجانس با تصویر ذهنی سیاست‌گذاران نیست، چرا که در یکسو سیاست‌گذاران آرژانتینی در توهم توسعه‌یافتگی به اجرای سیاست‌هایی دست می‌زنند که هیچ سنخیتی با وضعیت متورم این کشور ندارد.

**اختیارات هسته‌ای برجام زیر تیغ
روزنامه شرق در گزارشی با عنوان «اختیارات هسته‌ای برجام زیر تیغ» نوشت: در دو بیانیه جداگانه صادر‌شده از وزارت خارجه آمریکا، فشارهای مضاعف ایالات متحده بر ایران توضیح داده شده است؛ در‌عین‌حال که طبق بیانیه دیگری، معافیت‌های داده‌شده برای برخی همکاری‌های هسته‌ای را تمدید کرده است؛ اگرچه این بار با مهلت زمانی کوتاه‌تری.طبق این بیانیه دولت آمریکا معافیت‌های مربوط به همکاری‌ هسته‌ای اتحادیه اروپا، چین و روسیه با ایران را تمدید کرده؛ اما دو معافیت انتقال آب سنگین مازاد به عمان و مبادله اورانیوم غنی‌شده با کیک زرد را تمدید نکرده است. همکاری در این دو مورد با ایران می‌تواند شامل تحریم‌ها شود. این در حالی است که این موارد جزء اختیارات ایران طبق برجام است.

واشنگتن در راستای آنچه فشار حداکثری به دولت ایران می‌خواند، در بیانیه‌ای برنامه خود را توضیح می‌دهد: «از روز چهارم ماه می (14 اردیبهشت) کمک به گسترش تأسیسات هسته‌ای بوشهر ایران به بیش از واحد رآکتور موجود مورد تحریم قرار می‌گیرد. علاوه‌بر‌این فعالیت برای انتقال اورانیوم غنی‌شده به بیرون از ایران برای تبادل آن با اورانیوم طبیعی مورد تحریم قرار می‌گیرد. ایران باید تمام فعالیت‌های دارای حساسیت اشاعه تسلیحات هسته‌ای از‌جمله غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند و ما اقداماتی را که از ادامه‌یافتن این نوع غنی‌سازی پشتیبانی کنند، نخواهیم پذیرفت. ما همچنین دیگر اجازه نخواهیم داد تا ایران آب سنگین مازادی را که تولید کرده است، انبار کند؛ آب سنگین از این نوع نباید به هیچ طریق در ایران وجود داشته باشد».

** امید به احیای نسل شیر ایرانی
روزنامه همدلی در گزارشی با عنوان «امید به احیای نسل شیر ایرانی» می نویسد:بعد از گذشت نزدیک به یک قرن از نابودی شیر ایرانی در خاستگاه خود، چهارشنبه گذشته ساعت ۱۰ شب یک شیر نر ایرانی به نام «کامران»، در پوشش «طرح احیای نسل شیر ایرانی» از باغ وحش بریستول انگلیس به تهران منتقل شد با این امید که در فرداهای دور در دشت‌های ایران غرش دسته‌های شیر ایرانی طنین‌‌انداز شود.

کامران بعد از حدود 5 ساعت تشریفات گمرکی به باغ وحش ارم در غرب تهران منتقل شد تا امید برای احیای شیر ایرانی در کشور زنده شود. هدف از برگشتن کامران به ایران تکثیر دوباره آن در برخی از مناطق ایران است و گفته شده که به زودی جفت ماده کامران هم از باغ وحش «دوبلین» ایرلند به ایران منتقل شود. این انتقال در چارچوب برنامه تکثیر و نگهداری از گونه‌های در خطر انقراض و به‌صورت رایگان انجام گرفته است.بحث زندگی و انقراض شیر ایرانی در کشور ماجرایی بسیار طولانی دارد. 78 سال پیش بود که شیر ایرانی از سرزمین خود رخت بربست، تاریخ، انقراض شیرها را به زمان قاجار ربط می‌دهد و شکار تفریحی شاهزادگان قاجار را یکی از عوامل تاثیرگذار انقراض نسل این گونه جانوری می‌داند. البته کارشناسان محیط زیست علاوه بر شکار شاهزادگان قاجار، آلودگی آب و نبود طعمه جانوری مناسب برای این موجود را از دیگر عوامل انقراض آن می‌دانند.

**«موشک» جواب «موشک»
روزنامه فرهیختگان در گزارشی با عنوان ««موشک» جواب «موشک»» می نویسد: کره شمالی دیروز چند موشک کوتاه‌برد را آزمایش کرد. گفته می‌شود این اقدام در واکنش به آزمایش و تمرین مشترک روز جمعه سربازان کره جنوبی و آمریکا با سامانه موشکی تاد صورت گرفته است. سئول و واشنگتن سیستم سامانه رهگیری موشکی تاد را سال گذشته برای مبارزه با تهدیدات موشکی کره شمالی نصب کردند اما یک روز پس از آزمایش این سامانه، پیونگ‌یانگ نیز چند فروند موشک را آزمایش کرد تا به آمریکا و کره جنوبی، مخاطرات اقدامات تحریک‌آمیزشان را یادآوری کند.

کره شمالی پس از شکست مذاکرات دوجانبه با آمریکا در ویتنام، روند تعامل با این کشور را کمی تغییر داده است. پیش از آغاز مذاکرات دوجانبه، کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی برای نشان دادن حسن نیت خود در 20 آوریل 2018 (31 فروردین 97) اعلام کرد که آزمایش‌های هسته‌ای و پرتاب آزمایشی موشک‌های بالستیک (قاره‌پیما) را متوقف می‌کند. او دلیل این تصمیم را این‌گونه توضیح داد که «دیگر نیازی به ادامه آزمایش‌های هسته‌ای وجود ندارد چراکه این آزمایش‌ها به لحاظ نظامی تکمیل شده‌اند و نیازی به ادامه آنها نیست.»
22 خرداد سال 97، کیم جونگ اون و دونالد ترامپ در سنگاپور برای نخستین‌بار با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. اظهارات دوطرف در پایان این دیدار تا حدودی امیدوارانه بود اما تجربه اقدامات فردی همچون اقدامات ترامپ نشان می‌داد که نباید برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات خوش‌بین بود. 

** تحریم معاملات دلاری
روزنامه جهان صنعت در گزارشی با عنوان «تحریم معاملات دلاری» آورد: بعد از تعمیق تحریم‌ها علیه بازار نفت ایران، این بار آمریکا به دنبال محدود کردن بیشتر معاملات دلاری دیگر کشورها با ایران است‌. محصولات پتروشیمی به عنوان هدف جدید تحریم‌های آمریکا در کنار وابستگی خاص اقتصاد ایران به نفت و صنایع وابسته، آثار سوئی بر رشد اقتصادی کشورمان بر جا گذاشته، به طوری که پیامدهای این محدودیت، مدت‌هاست زندگی مردم را در شرایط خاص اقتصادی قرار داده است‌.

اهمیت صادرات نفت برای اقتصاد ایران را زمانی می‌توان درک کرد که حدود 80 درصد از درآمدهای ارزی دولت از طریق فروش نفت و صنایع وابسته به آن تامین می‌شود‌. برخورداری از منابع سرشار نفتی هرچند می‌تواند مزیت بزرگی برای اقتصاد کشورمان محسوب شود، با این وجود محدود کردن قلمرو تجاری کشور به یک محصول خاص، ضربه‌پذیری اقتصاد در برابر هجمه نیروهای خارجی را افزایش داده است‌.به نظر می‌رسد در کشورهایی که حوزه صادراتی خود را تنها به یک صنعت خاص محدود کرده‌اند، شرایط ویژه‌ای برای اعمال تحریم‌های آمریکا مهیا می‌شود‌. اقتصاد ایران نیز از این موضوع مستثنی نیست و با وجود چهار دهه تجربه اعمال تحریم‌ها بر سر راه فروش نفت، هنوز هم نشانه‌ای از گسترده کردن قلمرو صادرات اقتصادی ایران دیده نمی‌شود‌. 
برچسب ها: قیمت‌ ، بازار ، خودرو
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی