امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۱۶۰۳
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۱
پرونده کودک آزاری ارومیه

ماجرای نامادری شکنجه‌گر و ستایش ٥ ساله ‏

خرداد؛دختربچه ٥ ساله در ارومیه قربانی خشونت نامادری‌اش شد. شدت ضرب و شتم این کودک ‏به حدی بود که باعث شد تا او برای چند ساعت در بیمارستان بستری شود.

به گزارش شهروند، ماجرای شکنجه‌های ‏هولناک این نامادری از طریق تماس مردمی با اورژانش اجتماعی ارومیه برملا شد و در پیگیری‌های ‏بعدی مشخص شد این کودک همراه با خواهر بزرگترش بار‌ها از سوی نامادری مورد ضرب و شتم ‏قرار گرفته است. پزشکی قانونی آثار ضربات سنگین و زخم‌های ناشی از برخورد با جسم سخت به ‏بدن ستایش را تأیید کرده و همین باعث شد تا با حکم دادستانی به‌عنوان مدعی‌العموم دراین ‏پرونده دستور بازداشت نامادری شکنجه‌گر صادر شود.

براساس شنیده‌ها این ‏زن جوان پیش از ظهر شنبه از سوی پلیس بازداشت شده است. ستایش ٥ ساله از بیمارستان ‏مرخص و به خانه پدربزرگش رفته است و تحقیقات درخصوص این پرونده ادامه دارد. ‏

ماجرای این حادثه هولناک جمعه از طریق تماس تلفنی فرد ناشناسی به اورژانس اجتماعی اداره کل ‏بهزیستی آذربایجان غربی گزارش شد. همزمان، اما این کودک به دلیل آثار کبودی و ضرب و شتم به ‏بیمارستان امام خمینی (ره) رفته بود. درواقع پدر ستایش وقتی وضع نامناسب دخترش را می‌بیند ‏او را سریع به بیمارستان منتقل می‌کند. ستایش پس از چند ساعت بستری شدن در اورژانس با ‏تشخیص پزشکان از بیمارستان مرخص می‌شود.

پدر ستایش فرزند ٥ ساله‌اش را به خانه پدرش ‏می‌برد تا بیش از این از سوی همسرش مورد آزار و اذیت قرار نگیرد. از سوی دیگر اورژانس ‏اجتماعی هم به دنبال دریافت گزارش مردمی به سراغ ستایش می‌رود و با مشاهده وضع این کودک ‏گزارشی به مقامات قضائی ارومیه ارسال می‌کند.

در ادامه مشخص می‌شود که خواهر بزرگتر ‏ستایش هم چندبار از سوی همین زن مورد آزارو اذیت و ضرب و شتم قرار گرفته است، اما به دلیل ‏ترس به کسی چیزی نمی‌گوید، تا این‌که درنهایت با برملا شدن شکنجه‌های ستایش او هم ماجرای ‏اذیت و آزارهایش را به پدر و مسئولان اجتماعی بازگو می‌کند. ‏

صبح شنبه، اما با تأیید نظر پزشکی قانونی مبنی بر ضرب و شتم ستایش، نامادری این کودک از ‏سوی پلیس بازداشت شد. جلال پدر ستایش هم از همسرش شکایت کرده است. خواهر ستایش هم ‏درباره شکنجه‌های نامادری جوانش گفت: «ظهر پنجشنبه ستایش به دلیل سرماخوردگی فرش خانه ‏را کثیف کرد. همین هم بهانه‌ای شد تا او ستایش را به حمام ببرد و با دسته جارو و تی او را حسابی ‏کتک بزند.» به گفته خواهر ستایش این زن ٣٣ ساله پیش از این هم چنین رفتار‌های خشنی داشته ‏و بار‌ها آن‌ها را به شدت کتک زده است. ستایش درحال حاضر در خانه پدربزرگش زندگی می‌‏کند و از سوی تیم‌های درمانی بهزیستی تحت درمان و مراقبت است‏.

اما دلیل این شکنجه‌ها و رفتار خشن نامادری ستایش هم به درستی معلوم نیست. به گفته ‏مسئولان بهزیستی این زن در سلامت کامل بدنی است و هیچ سابقه بیماری و اختلال روانی هم ‏ندارد. موضوع اعتیاد این زن هم به کلی منتفی است. پدر ستایش هم یک کارگر ساده است که او ‏هم اعتیاد ندارد. به گفته یکی از مسئولان بهزیستی ارومیه که از نزدیک این پرونده را دنبال می‌‏کند، پدر و نامادری این کودک هر دو ٣٣ ساله هستند و حدود یک‌سال است که باهم ازدواج ‏کرده‌اند. جلال پدر ستایش از همسر قبلی‌اش سه فرزند دارد که بعد از ازدواج مجدد صاحب یک ‏فرزند دیگر هم می‌شوند. اما ظاهرا این زن رفتار خشونت باری با فرزندان قبلی همسرش داشته و ‏بار‌ها از سوی این زن مورد اذیت و آزار قرار گرفته‌اند. ‏

ستایش‌هایی که قربانی شدند
اما مثل این‌که سرگذشت تلخ ستایش‌ها تمامی ندارد. پیش از این موارد متعددی از شکنجه و ‏کودک آزاری و حتی حوادث ناگوارتری، چون تجاوز و قتل هم برای این کودکان کم سن و‌سال رخ ‏داده است. یکی از معروف‌ترین این پرونده‌ها ماجرای ستایش قریشی و قتل او توسط امیرحسین ١٦ ‏ساله بود.

همان ساکنان محله «خیرآباد» ورامین که یکی از پرونده‌های جنجالی سال‌های اخیر ‏بود. ستایش آن ماجرای تلخ پس از این‌که مورد تجاوز قرار گرفت جسدش از سوی امیرحسین با ‏اسید سوزانده شد. سرانجام این پرونده با قصاص امیرحسین به پایان رسید‎. همزمان کیلومتر‌ها دورتر در نی‌ریز استان فارس دختر بچه دیگری به نام ستایش قربانی طمع ‏مردی شد که گوشواره‌های این دختر را تنها راه نجاتش می‌دید.

ستایش ٦ ساله این پرونده ‏خونین، در مسیر بازگشت طعمه مرد جوانی شد که سال‌ها همسایه خانواده آن‌ها بود. ستایش این ‏پرونده تنها به خاطر یک جفت گوشواره طلا به قتل رسید تا قاتل با فروش آن‌ها بتواند بخشی از ‏بدهکاری‌هایش را تسویه کند‎ ‎ ستایش ٣ ساله اهل رفسنجان هم یکی دیگر از قربانیان پرونده‌های کودک آزاری سال‌های اخیر ‏بود.

کودکی که از سوی ناپدری معتادش مورد آزار و اذیت قرار گرفت و به مدت ١٠ ماه در مراکز ‏درمانی تحت مداوا و مراقبت قرار داشت. مادر این کودک بخت برگشته هم اعتیاد داشت و همین ‏مسأله باعث شد تا بهزیستی سرپرستی او را برعهده بگیرد‎.
برچسب ها: کودک آزاری ، ارومیه
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی