امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۱۷۲۴
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸

پس از یک قرن گمراهی اعراب باید از خواب بیدار شوند

خرداد ؛«طلال سلمان» روزنامه نگار لبنانی در مطلبی با انتقاد از عملکرد حکام عرب در برابرتوافق سایکس- پیکو میان فرانسه و انگلیس و نیز اعلامیه بالفور که باعث تجزیه سرزمین های عربی و اسلامی شد، نوشت: وقت آن رسیده است که پس از یک قرن گمراهی، اعراب از خواب بیدار شوند.

به گزارش ایرنا، وی در این مطلب که در روزنامه رای الیوم منتشر شد، نوشت: اعراب یک قرن را در گمراهی گذراندند بدون اینکه در نقطه جدیدی از تاریخ خود قرار گیرند.فرانسه، انگلیس و مصر در سال 1916 توافق سایکس -پیکو را درباره تقسیم مستعمرات پادشاهی عثمانی در خاورمیانه امضا کردند.
انتخاب مصر بعنوان نقطه تلاقی امری از روی تصادف نبود بلکه تلاش شد تا از این توافق خارج بماند و اینطور عنوان شود که صحرای نیل که در آن زمان در اشغال بریتانیا بود خارج از مرزبندی سرزمین های عربی است.
پس از گذشت سه سال از این توافق، بریتانیا و فرانسه سرزمین های مشرق عربی را که میان خود تقسیم کرده بودند، تجزیه کردند در آن زمان از سرزمین سوریه اراضی کرانه شرقی رود اردن برای اینکه امارت شاهزاده «عبدالله بن الشریف حسین» امیر مکه بعنوان یک دولت مستقل از عثمانی در آن برپا شود، جدا شد.
منطقه جبل لبنان نیز در آن زمان جز متصرفات پادشاهی عثمانی بود که نماینده خود را به شرط آنکه ارمنی باشد به آن می فرستاد. این منطقه پس از عثمانی ها به ولایت های بیروت ، طرابلس، جنوب و البقاع تبدیل شدند (به جز مناطق الهرمل، شمسطار که در داخل تصرفات عثمانی باقی ماندند به این دلیل که اهالی آن از مهاجران مناطق کسروان و جبیل که در آن زمان تحت کنترل عثمانی قرار داشت، بودند.)
در سوریه نیز فرانسه تلاش کرد تا آن را به چهار دولت تقسیم کند اما وحدت ملت سوریه این طرح را ناکام کرد. طرحی که سعی داشت سوریه را براساس دیدگاه فرقه ای و طایفه ای تجزیه کند.
پس از اینها «لرد بالفور» وزیرخارجه انگلیس به تئودور هرتزل موسس رژیم صهیونیستی پیشنهاد کرد تا این رژیم را در سرزمین فلسطین بنا کند.
حکام عرب به صورت بدیهی از مضمون اعلامیه بالفور آگاه بودند بخصوص پس از انقلاب بلشویک ها در روسیه که مجموعه ای از اسناد و صورت جلسه ها درباره این اعلامیه را منتشر کردند که طبق آنها افشا شد که وزیرخارجه انگلیس برپایی رژیم صهیونیستی را در سرزمین فلسطینی به هرتزل وعده داده بود.
اما حکام عرب کوتاه بین تر از این بودند که عواقب آن را درک کنند و حتی خود آنها در دام این دسیسه افتادند، در آن زمان یهودیان به دلیل حوادث جنگ جهانی دوم مورد توجه جامعه بین المللی بوده و پروژه آنها برای برپایی رژیم اسرائیل در سرزمین فلسطین مورد تایید بود. 
بنابراین رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینی تشکیل و نیروهای نظامی آن از نظر تعداد و تجهیزات از ارتش های کشورهای عربی مانند مصر، سوریه ، لبنان، عراق، اردن عظیم تر بود.
بنابراین این رژیم شروع به تجاوز و اشغال بیشتر اراضی فلسطینی و آواره ساختن مردم آن کرد و خانواده های فلسطینی به کشورهای مجاور لبنان، سوریه، اردن پناه بردند . اردن پس از شکست 1967 به مملکت اردن هاشمی تبدیل شد و عبدالله بن الشریف حسین پس از گذشت سه سال از شکست فلسطین، در مسجدالاقصی در قدس ترور شد و کودتای نظامی در سوریه به بهانه شکست 1967 ادامه یافت و در مصر نیز نظامیان علیه فاروق اول از نوادگان محمد علی پاشا که او و خاندانش 150 سال در مصر حکومت کردند، انقلاب کردند. 
برچسب ها: اعراب ، طلال سلمان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی