امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۲۱۹۲
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹

مواضع لوکزامبورگ در مجامع بین المللی علیه ایران است

خرداد؛ مخالفان موافقت نامه تشویق از سرمایه گذاری بین ایران و لوکزامبورگ بر مغایرت مواضع لوکزامبورگ در مجامع بین المللی بر علیه ایران تاکید داشتند.

به گزارش خانه ملت، نادر قاضی پور در نشست علنی امروز (سه شنبه 24 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با لایحه موافقت نامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دوک نشین اعظم لوکزامبورگ گفت: سالانه برای حفظ جوانان، تعداد زیادی از نیروهای مسلح کشور در مبارزه با قاچاق به شهادت می رسند و تعداد زیادی از زنان و مردان به دلیل قاچاق اعدام می شوند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قصد داریم با کشوری قرارداد منعقد کنیم که تاکنون در مجامع بین المللی از ما حمایت نکرده؛ نماینده دولت باید توضیح دهد که این کشور چند میلیون جمعیت دارد که قصد داریم قراردادهای بزرگی با آنها منعقد کنیم، ادامه داد: هیچگونه قیدی در این موافقت نامه وجود ندارد  که آنها از ما حمایت سیاسی ، مادی و معنوی در جوامع بین المللی انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه آیا ما از آنها وام دریافت می کنیم یا آنها از ما، کشوری که جمعیت آن اندازه یکی از استان های ما نیست، چگونه قصد دارد با همکاری کند، گفت: ایا این کشور با یک تماس تلفنی آمریکا و یا اروپا، ارتباط خودن را با ما قطع نمی کند، اگر قصد داریم به عنوان کشوری برتر مطرح  شویم، باید اتحاد داشته باشیم و از رهبری تبعیت و رونق اقتصادی را فراهم کنیم.

گفتنی است قاضی پور در ابتدا در اخطار اصل 125 قانون اساسی عنوان کرد: امضای عهدنامه ها و قراردادهای دولتی با سایر دولت ها پس از تصویب مجلس شورای اسلامی وجهه قانونی دارد، اما در این لایحه این اصل قید نشده است که دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: اصل 125 قانون اساسی باید در لایحه قید شود.

همچنین سیدمحمدجواد ابطحی نیز در مخالفت با لایحه موافقت نامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دوک نشین اعظم لوکزامبورگ گفت: در روزی این موافقت نامه مطرح می شود که با امضای معاهده ننگین رژی در زمان ناصرالدین شاه مصادف شده است، کمپانی تالبوت قراردادی را با ایران منعقد کرد که با آثار سوء آن میرزای شیرازی  آن فتوای اثرگذار  را داد.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس با اشاره به اینکه قراردادی با دولت کوچک لوکزامبورگ که معروف به بهشت مالی اروپا است، منعقد می کنیم که علی رغم تمام شعارها، پایگاه پولشویی اروپاست، ادامه داد: گفته می شود که این قرارداد از نوع تیپ است، اثرات آن را در آینده مقابل ملت و خالق می بینیم. چند وقت پیش این کشور یک میلیارد و 600 میلیون دلار را توقیف کرد و اگنون قصد دارم به او امتیاز دهیم.

وی با تاکید بر اینکه هر کسی موضع گیری های لوکزامبورگ در مجامع بین المللی علیه کشور ما را تایید می کند، عنوان کرد: در بند 6 ماده 2 که دامنه شمول را اعلام می کند، آمده است؛ این موافقت نامه بدون لطمه به تعهدات طرف های متعهد ناشی از عضویت یا مشارکت آنها در اتحادیه گمرکی، اقتصادی، موافقت نامه یکپارچگی اقتصادی منطقه ای، موافقت نامه بین المللی مشابه فعلی یا آتی مانند اتحادیه اروپا اعمال می شود، در نتیجه مفاد این موافقت نامه نمی تواند به صورت جزئی و کلی به نحوی تفسیر شود که تعهدات طرفین ناشی از چنین مشارکتی را بی اعتبار، اصلاح یا به نفع دیگری تحت تاثیر قرار دهد.

برچسب ها: لوکزامبورگ ، ایران
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی