امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۲۲۷۶
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۶

توطئه در فجیره

دسیسه چینی عربستان و امارات برای تسریع درگیری نظامی با ایران
خرداد؛ یک مستندساز آمریکایی موضوع انفجار در بندر فجیره را بررسی کرده و گفته چطور ممکن است که شش نفتکش سوراخ شوند و هیچ غرق شدنی در کار نباشد و کسی هم آسیب نبیند؟ تعداد قابل توجهی کشتی به خط شده بودند که در بندر فجیره پهلو بگیرند و تنها یک مخزن آب در یک کشتی نروژی آسیب دیده و هنوز هیچ عکسی هم منتشر نشده است؟

دو رسانه آسوشیتدپرس و وال استریت ژورنال تلاش قابل توجهی برای مقصر جلوه دادن ایران در حادثه انفجار کشتی‌های اماراتی و عربستانی در نزدیکی بندر فجیره امارات دارند. این در حالی است که تئوری مشابه از سوی سایر رسانه‌ها با اقبال کمتری مواجه شده است. در این میان شواهد ابتدایی نشان می‌دهد حادثه انفجار بندر فجیره، دامی برای آغاز یک درگیری تمام عیار با ایران بوده است.
 
رویداد۲۴ در گزارشی که پیش از این منتشر کرد، شواهدی که نشان می‌دهد عربستان و امارات در حال دسیسه‌چینی با هدف تحریک ایران و ورود به یک جنگ تمام عیار با کشورمان هستند را مورد بررسی قرار داد. در این گزارش با بررسی اخبار مرتبط با حمله به کشتی‌های اماراتی و عربستان در رسانه‌ها و واکنش‌های اعراب این نتیجه حاصل شد که کشور‌های عربی منطقه در پی ایجاد زمینه‌های لازم برای جنگ با ایرانند و در این مسیر از قربانی کردن کشتی‌های خود نیز دریغ نمی‌کنند.

رابرت یانگ پلتون روزنامه نگار و کارگردان مستند آمریکایی-کانادایی برخی شواهدی که نشان می‌دهد این حادثه توطئه کشور‌های عربی خلیج فارس بوده را مورد بررسی قرار داده است.

او با اشاره به تنها تانکری که در اخبار درباره خسارت‌های وارد شده به آن گزارش‌های منتشر شده گفت: تنها نفتکشی که خسارت دیده یک نفتکش با پرچم دانمارک بوده است.

او گفته چطور ممکن است که شش نفتکش سوراخ شوند و هیچ غرق شدنی در کار نباشد و کسی هم آسیب نبیند؟ تعداد قابل توجهی کشتی به خط شده بودند که در بندر فجیره پهلو بگیرند و تنها یک مخزن آب در یک کشتی نروژی آسیب دیده و هنوز هیچ عکسی هم منتشر نشده است؟

پلتون همچنین به خسارت اندکی که وارد شده اشاره کرده و گفته کسی که تنها به دنبال ایجاد یک سوراخ در کشتی‌ها بوده و نمی‌خواسته این کشتی‌ها را آتش بزند یا غرق کند احتمالا به دنبال یک حمله مهندسی شده برای ایجاد هیجان سیاسی بوده است.
 
او در نهایت تاکید کرده به عقیده من دیکتاتوری‌های منطقه حاضرند نفتکش‌های خودشان را قربانی کنند تا آدرس غلط بدهند. الان این دیکتاتوری‌ها با هم همدست شده‌اند.

به گزارش رویداد۲۴ مالکوم نانس افسر پیشین نیروی دریایی آمریکا که در بسیاری از عملیات‌های اطلاعاتی علیه تروریسم نقش قابل توجهی داشته در توییتر خود نوشته داستان حمله به نفتکش‌های اماراتی داستانی دروغین است. من سال‌ها در جنگ نفتکش‌ها و مبارزه با نیروی دریایی و نیرو‌های سپاه ایران درگیر بوده‌ام. هیچ یک از این‌ها، تانکر‌های خالی را با مین‌های آهن ربایی مورد هدف قرار نمی‌دهند. تنها خطری که وجود دارد تلاش برای تحریک ایران برای ورود به جنگ است.

آیا عربستان و امارات در حال دسیسه چینی برای حمله به ایرانند؟

رویترز با صاحبان کشتی نروژی که در جریان این حادثه آسیب دیده گفت‌وگو کرده است. آن‌ها گفته‌اند که کشتی آن‌ها توسط یک جسم ناشناس مورد حمله قرار گرفته است. تصاویری که به دست رویترز رسیده نشان می‌دهد یک سوراخ در قسمت پایین کشتی ایجاد شده است. شاهدان به رویترز گفته‌اند که غواصان در حال بررسی کشتی‌ها هستند.

آیا عربستان و امارات در حال دسیسه چینی برای حمله به ایرانند؟

در حالی که جز تصویر منتشر شده از کشتی نروژی هنوز درباره هیچ یک از کشتی‌های آسیب دیده تصویری منتشر نشده، خالد الفالح وزیر نفت سعودی گفته «دو کشتی سعودی مورد حمله قرار گرفته‌اند؛ نفت نشت نکرده، اما ساختار کشتی‌ها آسیب قابل توجهی دیده است.»
 
مقام‌های عربستان و امارات هم از بردن نام ایران ابا داشتند و حاضر به پذیرش تبعات چنین اتهامی نبودند با اینهمه تلاش کردند به صورت غیرمستقیم، ایده خود برای تسریع درگیری با ایران را پیش ببرند.
 
پس از سخنان الفالح، یک مقام نظامی در آمریکایی که نمی‌خواست نامش هم فاش شود مصاحبه‌ای کرد و گفت: «این همان کاری است که ایران انجام می‌دهد. اینطور کار‌ها را از ایران می‌توان شاهد بود.» در حقیقت ایده امارات و عربستان توسط مقام‌های نظامی آمریکا تکمیل شد، با اینهمه پمپئو و حتی ترامپ در این باره سکوت کردند.
 
انفجار پرابهام نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز، تنها چند روز پس از اعلام اعزام ناو هواپیمابر لینکلن، موشک پاتریوت و بمب‌افکن آمریکایی به خلیج فارس اتفاق افتاده و این تحولات پی در پی احتمال درگیری در این منطقه حساس را بالا برده است.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی