امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۲۲۹۲
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۱

نگاهی متفاوت به حمله پهپادی انصارالله به مراکز نفتی عربستان

خرداد؛ تهاجم دیروز انصارالله به مراکز نفتی عربستان در عمق خاک این کشور، طرفداران و جامعه عربستان را پیش از هر طرف دیگری در مقابل پرسش‌های چالش‌برانگیزی قرار داده است.

تهاجم دیروز انصارالله به مراکز نفتی عربستان در عمق خاک این کشور، طرفداران و جامعه عربستان را پیش از هر طرف دیگری در مقابل پرسش‌های چالش‌برانگیزی قرار داده است.


به اعتقاد کارشاسان، گرچه عربستان همچنان در حال دادن وعده و وعید و تهدید یمنی‌ها به دلیل حمله به مراکز نفتی خویش و حتی تهدید غیرمستقیم برخی از کشورهای همسایه است، اما صرف وقوع چنینی تهاجمی آن هم علیه حیاتی‌ترین رکن اقتصادی عربستان، پرسش‌های مختلفی را در اذهان جامعه عربستان و طرفداران ریاض ایجاد می‌کند.


به اعتقاد ناظران سیاسی، گرچه تهاجم تقریباً پنج‌ساله ریاض به کشور فقیر وعقب‌افتاده یمن به خودی خود حقیقت ناتوانی این کشور ثروتمند با دسترسی گسترده به اکثر جنگ‌افزارهای جهانی را نشان داد، اما این تهاجم حجم و جایگاه نظامی ریاض را در منطقه برای همگان مشخص کرد.


اولین پرسشی که بعد از این تهاجم به اذهان خطور می کند، چرایی فعال نشدن سامانه‌های پدافندی سعودی در مقابل این اقدام است.


برخی کارشناسان این پرسش را مطرح می‌کنند که چگونه هفت فروند پهپاد 300 دلاری موفق شدند از سامانه‌های پدافندی آمریکایی و البته اسرائیلی، که گفته می‌شود برای مقابله با هر نوع تهاجم احتمالی‌ای در خاک عربستان مستقر شده‌اند، عبور کنند و به اهداف خود برسند؟


اما در سایه تشنجات حاصل در منطقه و به ویژه هدف قرار گرفتن چند فروند نفت‌کش در بندر اماراتی الفجیره، احتمال خاموش بودن این سامانه‌ها نمی‌تواند وارد یا قابل پذیرش باشد!


اگر سازمانی با ابزارهای پیش‌پاافتاده از لحاظ فناوری در یکی از عقب‌مانده‌ترین کشورهای عربی بتواند چنین اقدامی را انجام دهد، چارچوب ساختار امنیت ملی تدوین‌شده توسط بن‌سلمان و پدرش در کدام جایگاه قابلیت تفسیر دارد؟


حفاظت از مرزهای جنوبی عربستان با کشور یمن که بارها توسط بن‌سلمان تکرار شده، در سایه این رخداد چه تفسیری پیدا می‌کند؟


آیا اقدامات ائتلاف سعودی-اماراتی در یمن نتایج معکوسی به همراه نداشته و فشارها بر انصارالله منجر به توسعه توان نظامی آنها نشده است؟


یا اینکه همچنان ائتلاف سعودی بر گفته چند سال قبل خود در رابطه با از بین بردن 80 درصد توانمندی نظامی انصارالله پافشاری خواهد کرد؟


جایگاه آمریکا، سامانه‌های پدافندی، ناوهای هواپیمابر و... این کشور در چارچوب توافقات دفاعی، که بارها ترامپ به شکل مذلت‌آوری آنها را به سعودی‌ها یادآور شد، کجاست؟


شاید این پرسش بیش از حملات انصارالله، سعودی‌ها را به خود مشغول کرده است؛ آنهایی که از ورود نیروی نظامی آمریکا به منطقه پایکوبی می‌کردند، اکنون نگران خروج این شاخص از بازی آن هستند، مساله‌ای که از دیدگاه آنها یک پیروزی بزرگ برای طرف مقابل خواهد بود.


نگرانی بزرگ‌تر آنها تنها ماندن و حذف شدن در معادلات سود و زیان ترامپ است، امری که عبدالرحمن الراشد، سردبیر سابق روزنامه الشرق الاوسط، نیز آن را تیتر ستون دیروز خود قرار داد و پرسید: اگر ترامپ به ما خیانت کند، آنگاه چه خواهد شد؟
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی