امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۲۴۲۲
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴

ابوترابی فرد: اصلاح نظام ارزی و سیاست های اشتغالزایی زمینه ساز تولید است

خرداد؛ خطیب نماز جمعه تهران گفت: اصلاح نظام ارزی و اصلاح سیاست های اشتغالزایی از اصولی است که ثمره آن فراهم آوردن زمینه تولید، مدیریت و کنترل تورم و کاهش نرخ بیکاری است.

حجت‌الاسلام والمسلمین «سید محمد حسن ابوترابی فرد» در خطبه دوم نماز جمعه تهران افزود: اصلاح نظام ارزی، سیاست پولی، نرخ رشد حجم پول، نرخ سود بانکی، بانک مرکزی، اصلاح سیاست مالی، نظام بودجه ریزی که رهبر معظم انقلاب تاکید کردند - یعنی میزان درآمد و مخارج دولت ریشه بسیاری از مشکلات است-، سیاست هایی است که باید به اصلاح عملکرد اقتصاد ایران منتهی شود . 
وی با تاکید بر لزوم اصلاح سیاست های ساختاری به خصوص در حوزه مدیریت درآمدهای نفتی گفت: درآمدهای نفتی باید در این مقطع از تاریخ ایران که دشمن برای ما این فرصت را فراهم کرده است، اصلاح شود. دولت و مجلس باید تصمیم بگیرند به هر میزان که در این مقطع سخت ارتباط بودجه با نفت کاهش پیدا کرد، هرگز افزایش پیدا نکند، این پایه شود. به طوری که اگر فردا سیاست های نظام این بود که نفت بیشتری بفروشد تمام درآمدها به صندوق ذخیره ارزی واریز شود.
وی ادامه داد: نظام سازی، اصلاح نهادها، نظام مالیاتی، نظام بانکی، نظام مدیریت، نظام نظارت، نظام قضایی ، نظام تقنین و تنقیح کشور را متحول می کند.
خطیب نماز جمعه تهران در ادامه به سوره مبارکه حضرت یوسف اشاره کرد و گفت: بعد از این که پادشاه مصر او را در این جایگاه انتخاب کرد، حضرت یوسف مسئولیت مدیریت اقتصاد مصر را انتخاب می کند. این انتخاب همانطور که اهل تحقیق هم اشاره کرده اند اهمیت اقتصاد در مدیریت کشور را نشان می دهد.
ابوترابی فرد خاطرنشان کرد: اینکه می‌بینید نزدیک به دو دهه است که سکان دار انقلاب اسلامی با ادبیات و شعارهای مختلف بر اهمیت مدیریت اقتصادی کشور تاکید دارند، به دلیل جایگاه مهم اقتصاد است. اگر اقتصاد کشوری اقتصاد قدرتمندی بود راه برای تحول هموار می‌شود. 
وی گفت: حضرت امیر (ع) در نامه به مالک اشتر اولین مسئولیت او را جمع آوری مالیات ذکر می کند. یعنی اقتصاد سالم امکان بدست آوردن مالیات را فراهم می آورد. 
خطیب جمعه تهران اضافه کرد: جمهوری اسلامی در این چهاردهه در حوزه های اقتصادی با تمام کاستی ها و ضعف هایی که وجود داشته، قدم های بسیار بلند و استثنایی برداشته است.
ابوترابی فرد یادآورشد: با این که ما یک دهه با آن هزینه ها در جنگ بودیم، چهاردهه در تحریم هستیم و در بدست آوردن منابع همیشه با مشکل روبرو بوده ایم، اما امروز زیرساخت های اقتصادی کشور به اندازه ای شکل گرفته که بسیاری از کشورهای حتی به اصطلاح توسعه یافته از این امکانات برخوردار نیستند.
خطیب نماز جمعه تهران با تبیین تفاوت های زیرساخت های های اقتصادی با شاخص های کلان اقتصادی اظهارداشت: زیرساخت ها برای آن است که شاخص ها اصلاح شود که البته در این حوزه مشکل داریم و باید به طور جدی به آن بپردازیم.
حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد یادآور شد: حضرت یوسف می فرماید اقتصاد کشور را به من بسپار چرا که من دو ویژگی در این زمینه دارم. اولا در قله پاکدستی و دوم در قله دانش در این زمینه قرار دارم.
وی با بیان این که اقتصاد و مدیریت دانش محور شعار قرآن است،اظهارداشت: نظام دانایی نظام مبتنی بر آموزه های وحیانی بوده و روح دین، روح علم و معرفت است. یکی از مهمترین شاخص ها برای انتخاب مدیران در هر سطحی دانش،علم و تجربه لازم و در تراز بالا است. 
خطیب نماز جمعه تهران در ادامه گفت: در این دوران حداقل با سه رییس جمهور در مجلس ارتباط داشتم. گاهی می دیدم وزیری معرفی شده است که وقتی با او جلسه می گذاشتم می دیدم که مجلس با این وزیر اصلا صحبت نکرده است که در چه شرایطی، با چه سیاستی و چه نگاهی در این جایگاه قرار گرفته است و رییس دولت و نظام چه انتظاراتی از وی دارد؟ 
ابوترابی فرد اضافه کرد: گاهی می دیدم درست در نقطه ای که درآمدهای کشور به دلیل تحریم در اوج کاهش و محدودیت است، این آقای وزیر از روز اول پیشنهادهای پرهزینه ای را مطرح می کند. اصلا نمی داند در چه شرایطی این کرسی را در دست گرفته است؟ یکی از دلایل مشکلات امروزهم همین هزینه هایی است که نباید در سال ها خلق می شد و خلق شد.
وی در بخش دیگر از سخنانش با بیان این که حضرت یوسف گفت که مدیریت اقتصادی را بدست من بسپارید، گفت: جناب آقای یوسف معاون اول، برنامه شما برای مدیریت اقتصاد مصر چیست؟ این برنامه مبتنی بر اطلاعات است. اگر امروز را عصر اطلاعات می نامید، قرآن عصر حضرت یوسف را عصر اطلاعات و دانایی و علم می داند ومی گوید حضرت یوسف با اطلاعات درست از فضای پیش روی کشور بزرگ مصر با اطلاعات، علم و نقشه راهی را تدوین کرد.
ابوترابی فرد ادامه داد: جوانان، مدیران، مسئولان و آحاد ملت ایران، امروز هم این نقشه راه ، راه نجات همه ملت ها است، راه رسیدن به قدرت است، اگر ایران این راه را انتخاب کند و در این راه قدم بردارد به سرعت مشکلاتش حل می شود. 
خطیب جمعه تهران یادآور شد: یک مقام عالیرتبه بنیاد پژوهشی واشنگتن که به کنگره و رییس جمهور آمریکا برای چگونگی تحریم ایران مشاوره می دهد، در همایشی تصریح می کند که اگر مسئولین ایران با شجاعت راه درست را انتخاب کنند ایران به سرعت بر مشکلات خود در همه حوزه ها فائق می آید. چون دشمنان ظرفیت های ایران را می دانند. 
وی تاکید کرد:ایران با داشتن این ملت ورهبری عالم، شجاع و مقتدر یک استثنا است. انقلاب اسلامی با داشتن ملت های منطقه، دولت های شجاع منطقه و جبهه مقاومت یک استثنا است.
ابوترابی فرد اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران یک قدرت رو به رشد است که راه را برای افزایش اقتدار ملت اسلام و کاهش ضریب نفوذ آمریکا در منطقه هموار کرده و از این بابت یک استثنا است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی