امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۲۵۰
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۲ - ۱۵:۰۸

نمایش مستند زندگی شاملو هم‌زمان با سالگرد تولد این شاعر

سرویس سیاسی خرداد: فیلم مستند بلند «پرواز در دایره حضور» که به شخصیت و زندگی احمد شاملو می‌پردازد، در سالگرد تولد این شاعر در آذرماه به نمایش درمی‌آید.

به گزارش ایسنا، این فیلم روز چهارشنبه 20 آذرماه ساعت 14 درسالن شماره یک سینما سپیده و در بخش مسابقه ملی هفتمین جشنواره بین‌المللی سینمای مستند ایران (سینما حقیقت) به نمایش درمی‌آید.


در این فیلم، علاوه بر آیدا که از همسرش احمد شاملو سخن گفته است، محمود دولت‌آبادی، سیمین بهبهانی، مسعود کیمیایی، جواد مجابی، علی‌اشرف درویشیان، ایران درودی، محمدرضا اصلانی، علی رفیعی، محمد شمس لنگرودی، حافظ موسوی و محمد یعقوبی نیز از این شاعر سخن گفته‌اند.


مستندپرتره «پرواز در دایره حضور» دربردارنده پنج فصل من بامدادم سرانجام ... ، شاملو و مردم، شاملو؛ کنش‌ها و واکنش‌های اجتماعی، شاملو و آیدا و شاملو و جاودانگی ساخته شده است. البته فیلم با ورود به محیط زندگی شاملو و روایت ویژه آیدا از زندگی‌اش با شاملو آغاز می‌شود.


در بخشی از این فیلم، شهرام ناظری» شعر «طرح» شاملو را با ساز و آواز اجرا می‌کند.


از دیگر بخش‌های مستند «پرواز در دایره حضور»، حضور مهدی پاکدل، بهنوش طباطبایی، آیدا کیخایی و علی سرابی است که بر مبنای یک ایده نمایشی شعر «عشق عمومی» احمد شاملو را اجرا کرده‌اند.


ابوالفضل کریمی اصل و حمید قوامی به عنوان تصویربرداران و محمد ناصری به عنوان تدوینگر از عوامل این فیلم هستند.

این فیلم همچنین روز یکشنبه 24 آذرماه ساعت 18 در سالن شماره 2 سینما فلسطین به نمایش درمی‌آید.


مختار شکری‌پور، علاوه بر این فیلم، مستند بلند دیگری با عنوان «در آستانه بامداد» درباره شاملو ساخته که در آن به عملکرد احمد شاملو در حوزه‌های مختلف فرهنگی شامل شعر، سبک و بیان زبانی خاص، ترجمه آثار ادبی، پژوهش‌های ستُرگ و وسیع او در زمینه فرهنگ عامه از جمله کتاب کوچه، کارهای گوناگونش در زمینه ادبیات و شاعران کلاسیک و دیدگاه‌هایش درباره شاعران بزرگ شعر فارسی پرداخته است.


شکری‌پور در این فیلم نیز علاوه بر شخصیت‌های یادشده گفتارهایی از دیگر چهره‌های فرهنگی از جمله شهرام ناظری، محمد بهارلو، احمد پوری، علی دهباشی و موسی بیدج آورده و چند نفر از دیگر بازیگران سینما و تئاتر از جمله: ستاره اسکندری، لاله اسکندری و باران کوثری (برای ساخت جلوه‌هایی بصری و نمایشی از آثار شاملو) حضور افتخاری داشته‌اند. او این فبلم را به بخش مستند جشنواره فیلم فجر امسال ارائه کرده است.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی