امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۲۶۴۴
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۱

روزنامه الاخبار: عربستان آتش بیار منطقه شده اند

روزنامه لبنانی الاخبار با انتقاد تند از اقدامات تنش زای سعودی ها در بحران میان ایران و آمریکا نوشت: درحالی که طرفین حرفی از جنگ نمی زنند حاکمان آل سعود با دعوت به نشست ها به دنبال صف بندی و اردوکشی بوده و به اسب تروای جنگ ترامپ در منطقه تبدیل شده اند.
این روزنامه روز دوشنبه نوشت: عربستان به اسب تروآ برای جنگ آمریکا تبدیل شده و تسلیم همه خواسته های اردوگاه هیمنه و سودجویی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا است و سعودی ها عربستان را وارد نبرد واشنگتن و اسرائیل ( با ایران ) کرده اند و در واقع هیزمی برای آتش این جنگ با هدف حمله به منطقه و تکه تکه کردن و نابودی مسایل تاریخی آن هستند.
در واقع حکام آل سعود نقش ننگین و خجالت آوری برای اجرایی شدن پروژه آمریکا در منطقه دارند و پس از موضعگیری های اخیر سعودی ها نمی توان بین آنچه آمریکایی ها برای ایران و مساله فلسطین ترتیب داده اند، با آنچه سعودی ها دنبال می کنند فرقی گذاشت.
در حال حاضر منطقه به دو بخش تقسیم شده است. بخشی که ضمن دشمنی با ایران در اردوگاه عربستان، آمریکا و اسراییل ایستاده اند و به سرعت به دنبال اجرایی کردن معامله قرن درباره فلسطین هستند و بخش دیگری با انتخاب مقاومت یا حتی بی طرفی هزینه های خشم عربستان و آمریکا را قبول کرده اند.
الاخبار افزود:«سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی دعوت به برگزاری نشست فوری سران عرب در مکه مکرمه کرده است. نشستی که در آن سران عرب به هیچ وجه به خطر «معامله قرن» که کاخ سفید بزودی مفاد آن را اعلام خواهد کرد، نمی پردازند. آل سعود بار دیگر از موقعیت این کشور در راستای اهداف واشنگتن و تل آویو و شعله ور کردن فتنه ها در منطقه استفاده خواهد کرد چرا که گمان می کند راه حفظ تاج و تخت هایشان خیانت به امت و هدر دادن ثروت های مردم در مراسم سودجویانه ترامپ است.
این روزنامه خاطرنشان کرد، دولت ریاض تصمیم گرفته است که آسمان، زمین و دریای خود را در اختیار تجاوزات آمریکا به منطقه قرار دهد که بار دیگر حوادث جنگ خلیج (فارس) را یاد آوری می کند اما این مساله چیزی جز ناکامی و خواری برای آنها به بار نخواهد آورد و شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس هزینه سنگینی پرداخت می کنند وقتی اقتصاد و امنیت خود را در گرو خواسته های آمریکا قرار می دهند.
الاخبار نوشت: در شرایطی که هیچ یک از طرف ها برای گزینه جنگ تمایلی ندارند ریاض سعی دارد تا از فرصت پیش آمده برای صف بندی و اردوکشی علیه ایران استفاده کند. این تحرکات به حدی رسیده که واشنگتن آمادگی متحدان خود در منطقه را بالابرده و ناوگان پنجم ارتش آمریکا در پایگاه این کشور در بحرین اعلام کرده که کشورهای حوزه خلیج فارس نیروهای خود را در آب های خلیج فارس مستقر کرده اند.
طبق گزارش این روزنامه «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا و «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان روز گذشته طی تماس تلفنی گفت و گو کردند. وزارت اطلاع رسانی عربستان هم اعلام کرد که طرفین درباره تحولات منطقه و تلاش برای تقویت امنیت و ثبات رایزنی کردند.
ریاض در ادامه برای تشدید مواضع سیاسی خواستار برگزاری دو نشست در سطح سران عرب و کشورهای حاشیه خلیج فارس در ۳۰ می در شهر مکه شد.
در عین حال یک منبع در وزارت خارجه سعودی درباره هدف سعودی ها برای دعوت به این نشست ها گفت: این نشست ها به دنبال حمله حوثی های یمن مورد حمایت ایران به کشتی های تجاری در آب های امارات و خطوط نفتی عربستان صورت می گیرد اما ریاض خواهان جنگ در منطقه نیست.
عادل الجبیر وزیر مشاور دولت عربستان در امور خارجی نیز روز یکشنبه اعلام کرد «تمام تلاش خود را برای ممانعت از این جنگ می کنیم» اما افزود «اگر ایران گزینه جنگ را انتخاب کند عربستان با قدرت به آن پاسخ خواهد داد و از خود و منافعش دفاع می کند».
به گزارش ایرنا، «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران نیز درباره احتمال جنگ گفت: «کشورش خواهان جنگ نیست» و «حسین سلامی» فرمانده سپاه پاسداران این کشور اعلام کرد « برای جنگ تلاش نمی کنیم اما از جنگ نیز هراسی نداریم.»
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز روز گذشته برای اینکه فضای متشنج و بحرانی را حفظ کند در توییتی نوشت: اگر ایران جنگ بخواهد این جنگ پایان رسمی آن خواهد بود بنابراین نباید باردیگر آمریکا را تهدید کند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی