امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۲۹۵۱
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵

موسویان: ترامپ نمی تواند با تهدید و فشار، ایران را به تسلیم وادارد

خرداد؛ عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای ایران می گوید ترامپ نمی تواند با تهدید و فشار، ایران را به تسلیم یا مذاکره وادارد و مذاکرات جدید مشروط به تغییر سیاست رئیس جمهوری آمریکا است.

‌«سید حسین موسویان» سخنگوی پیشین پرونده هسته ای ایران در گفت و گو با شبکه «راشاتودی» روسیه در پاسخ به سوالی درباره مقایسه اوضاع ایران و لیبی پیش از سال ۲۰۱۱ گفت: اول اینکه، ایران تاکنون توانسته در مقابل فشارها، تحریم ها، جنگ اقتصادی، جنگ سیاسی و جنگ اطلاعاتی آمریکا مقاومت کند. حتی آمریکا در تجاوز صدام به خاک ایران شریک شد و به تاسیسات نفتی ایران حمله کرد و ایران به مدت ۴۰ سال، بدون بمب هسته ای در مقابل آمریکا مقاومت کرده است.

دوم اینکه، تمام فشارهای آمریکا به قصد تضعیف ایران بود اما بعد از ۴۰ سال، آمریکا با این واقعیت روبرو شده است که ایران، اگر باثبات ترین و قدرتمندترین کشور منطقه نباشد، یکی از باثبات ترین و قدرتمندترین کشورهای منطقه است، بنابراین، ایران بدون بمب اتم هم قادر خواهد بود که با همین استراتژی و ظرفیت و توانایی، به راه مقاومت ادامه دهد.

**ترامپ نمی داند از ایران چه می خواهد

موسویان به تناقض گویی های مکرر ترامپ اشاره و تصریح کرد: در هیچ دورانی از روسای جمهوری آمریکا بعد از انقلاب اسلامی ایران، چنین وضع آشفته ای در سیاست آمریکا در مورد ایران ندیده ام. واضح است که از یک طرف، مواضع ترامپ درباره ایران با مشاورین و مسئولین کلیدی اش متفاوت است و ازطرف دیگر، مواضع شخص ترامپ، مملو از ضد و نقیض گویی است. ترامپ اخیراً یک بار گفت که من می خواهم با ایرانی ها بنشینم و توافق کنم که بمب هسته ای نداشته باشند. همین و بس! یک روز بعد ایران را به نابودی و پایان رسمی تهدید کرد.

به گفه موسویان «ما با رئیس جمهوری در آمریکا طرف هستیم که نمی داند در مورد ایران چه می خواهد.»

** چین و روسیه از آمریکا و اروپا بهتر عمل کردند

مجری راشاتودی از موسویان پرسید: آیا فکر می‌کنید که چین و روسیه برای حمایت از مقررات بین المللی به اندازه کافی اقدام کرده اند؟

موسویان در پاسخ گفت: واقعیت این است که کشورهای چین و روسیه در مقایسه با آمریکا و اروپا، در اجرای برجام صادق تر بوده اند. آمریکا کاملاً برجام را نقض کرده و اروپا هم به حمایت سیاسی بسنده کرده است. در عین حال، ضمن اینکه چین و روسیه نسبت به اروپا و در عمل از اروپا بهتر عمل کرده اند، اما به تعهدات خود به طور کامل عمل نکرده و در اجرای کامل تعهدات برجامی خود نیز قصور کرده اند.

وی افزود: اکنون مسلم شد که ایران بالاترین سطح از شفافیت در بین همه اعضاء جامعه جهانی را پذیرفت و به آن عمل کرد اما اگر ترامپ گمان می‌کند با تهدید و فشار، قادر خواهد بود که یا ایران را تسلیم یا به مذاکره وادار کند، به نتیجه نخواهد رسید مگر اینکه ترامپ تغییر سیاست داده و به ایران احترام بگذارد و به اصل عدم مداخله و احترام متقابل عمل کند.

**انگلیس قبل از تهدید ایران به تعهد خود عمل کند

عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای ایران درباره موضع دولت انگلیس و تهدیدهای لندن به جای عمل به تعهدات برجامی گفت: وزیرخارجه انگلیس باید این را درک کند که قبل از هرچیز انگلیس باید به تعهدات برجامی خود عمل کند. انگلیس در اجرای تعهدات برجامی خود قصور کامل داشته است. لذا اول انگلیس باید قبل از اینکه شرطی بگذارد، به تعهداتش عمل کند.

موسویان ادامه داد: در بین هفت کشور امضاء کننده برجام؛ ایران تنها عضوی است که به تعهداتش بدون کم و کاست عمل کرده است. آمریکا که به طور کامل برجام را نقض کرده است. اروپایی‌ها شامل انگلیس برای دو سال تمام از اجرای تعهداتشان در عادی سازی روابط بازرگانی و اقتصادی در چارچوب برجام عمل نکرده‌اند. لذا آنها قبل از تهدید ایران، باید پاسخگوی عدم اجرای تعهداتشان باشند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای
خواندنی