امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۲۹۵۳
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
آزادسازی خرمشهر در گفت‌وگوی با سردار قربانی؛

دشمن برای ما گردن کلفتی نکند

یا دو سلاح جدید و به کلی سری ناو های آمریکایی را به قعر دریا می‌فرستیم
خرداد؛ مشاور عالی فرمانده کل سپاه و فرمانده لشکر ۲۵ کربلا در دوران دفاع مقدس می‌گوید دشمن در صورت انجام کوچک‌ترین حماقتی در آب‌های خلیج فارس، می‌فهمد با او چه خواهیم کرد. آمریکایی‌ها از این فیلم‌ها برای ما بازی نکنند که مثلاً ۲ ناو جنگی وارد منطقه کردند. این ۲ ناو را در صورت کوچک‌ترین حماقتی با همه خدم و حشم و هواپیماهایش، با دو موشک یا دو سلاح جدید و به کلی سری به قعر دریا می‌فرستیم. دشمن برای ما گردن کلفتی نکند.

عملیات بیت‌المقدس به عنوان طولانی‌ترین عملیات دوران دفاع مقدس از ۱۰ اردیبهشت سال ۶۱ آغاز شد و ۴ خرداد همان سال به پایان رسید. مهمترین ثمره ۲۵ روز عملیات مداوم رزمندگان اسلام در این برهه، آزادسازی خرمشهر در روز ۳ خرداد بود.

«حضور توامان و منسجم نیرو‌های ارتش، سپاه، بسیج و جهاد در همه رده‌ها حتی فرماندهی»، «تَک‌های غافلگیرکننده نیرو‌های پیش‌رونده»، «استفاده بجا و بهینه از توان رزمی و ترابری هوانیروز، نیروی هوایی و نیروی دریایی» و همچنین «عبور از موانع پرتعداد و متوالی تعبیه شده در مسیر‌های آبی و خاکی» عملیات «بیت‌المقدس» را در میان تمامی عملیات‌های ۸ سال دفاع مقدس به عنوان عملیاتی ظفرمند و درخشان، برجسته کرده است.

حضور رزمندگان از قریب به اتفاق استان‌های ایران اسلامی، آزادسازی پنج هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع از خاک کشورمان و به اسارت گرفتن ۱۹ هزار عراقی، مهمترین نتایج فتح‌الفتوح بیت المقدس بود.

همین ویژگی‌های عملیات بیت‌المقدس بود که ما را بر آن داشت به مناسبت سی و هفتمین سالروز آزادسازی خرمشهر، به سراغ سردار سرتیپ «مرتضی قربانی» مشاور عالی فرمانده کل سپاه و فرمانده لشکر ۲۵ کربلا در دوران دفاع مقدس برویم.

۵۰۰ متر بین خون‌ها و پیکر‌های شهدا سینه‌خیز حرکت کردم/ سپاه از کسی جز خدا ترس ندارد/ افتخارمان این است که متجاوز را خودمان تنبیه کردیم

میزان: ضمن عرض سلام و احترام و تبریک به مناسبت فرارسیدن ۳ خرداد «سالروز آزادسازی خرمشهر قهرمان». تشکر می‌کنم از وقتی که در اختیار خبرگزاری میزان قرار دادید.

سردار قربانی: سپاسگزارم؛ من هم خدمت شما سلام عرض می‌کنم و امیدوار هستم در مدت پیش رو گفت‌وگوی مفیدی داشته باشیم.

منافقین از طرف بنی‌صدر اطلاعات نظامی ما را به ارتش بعث می‌رساندند
میزان: توجه صِرف به عملیات بیت‌المقدس که در نتیجه آن خرمشهر آزاد شد، بدون درنظر گرفتن پیش زمینه‌های آن امکان‌پذیر نیست. به عنوان سوال اول بفرمایید که شرایط و جریان کلی جنگ در هفته‌ها و ماه‌های قبل از عملیات بیت‌المقدس چگونه پیش می‌رفت؟

سردار قربانی: دفاع مقدس چند مقطع دارد. مقطع اول مربوط به همان سال اول جنگ است که ما در لاک پدافندی قرار داشتیم. با توجه به حضور بنی‌صدر و اعوان و انصار او در راس کار و منافقینی که در دست و پای بنی‌صدر حضور داشتند و نمی‌گذاشتند نیرو‌های مومن و حزب‌اللهی وارد جبهه‌ها شوند و کنار ارتش با دشمن بعثی بجنگند، در طول این یک سال در برابر ارتش بعث کاملا در حالت پدافندی و دفاعی قرار داشتیم. هر عملیاتی که در زمان فرماندهی بنی‌صدر انجام می‌شد، با مشکل و عدم موفقیت مواجه می‌شد و دشمن ضربات سنگینی بر نیرو‌های مسلح ما وارد می‌کرد و علاوه بر به غنیمت گرفتن بخشی از تجهیزات نظامی ما، تعداد زیادی هم اسیر از ما می‌گرفت. به‌طور قطع منافقین با استخبارات عراق تماس داشتند و از طرف بنی‌صدر اطلاعات نظامی و زمان حملات ارتش را به ارتش بعث عراق می‌رساندند. مقطع دوم دفاع مقدس، با عزل بنی‌صدر و فرماندهی کل قوای امام خمینی (ره) آغاز شد. در گام اول این مقطع عملیات‌های موفقیت آمیز «فرمانده کل قوا خمینی روح خدا» توسط سردار شهید حسین خرازی با هدایت سردار رحیم صفوی و عملیات «تپه‌های مدن» انجام شد. خود من با جمعی از رزمندگان عزیز اصفهان که در محاصره آبادان قرار داشتیم عملیات تپه‌های مدن را انجام دادیم. این تپه‌ها، تپه‌هایی مشرف به آبادان بودند که ارتش عراق با حضور در آن‌ها توانسته بود در نزدیکترین نقطه به ساحل شرقی رودخانه بهمنشیر قرار بگیرد و شهر و جاده‌های منطقه را دقیق زیر آتش قرار دهد. در این عملیات‌های کوچک که بلافاصله بعد از سقوط بنی‌صدر انجام شد رزمندگان و فرماندهان سپاه و ارتش توانستند هماهنگی‌های خوبی را به دست بیاورند. در گام دوم مقطع دوم جنگ هم عملیات‌های بزرگ و ظفرمندانه ثامن‌الائمه، طریق القدس، فتح‌المبین و بیت‌المقدس انجام شد.

عملیات ثامن‌الائمه نقطه عطف عملیات‌های موفقیت‌آمیز در دفاع مقدس بود
میزان: به نظر می‌رسد اهمیت عملیات ثامن‌الائمه که نخستین عملیات بزرگ سپاه و ارتش در دفاع مقدس بود، آنچنان که باید و شاید تا امروز تبیین نشده است. در خصوص این عملیات برای‌مان توضیح دهید.

سردار قربانی: اولین عملیات مشترک و بزرگ سپاه و ارتش در مقطع دوم دفاع مقدس، عملیات ثامن‌الائمه بود. در این عملیات ۳ تیپ از لشکر ۷۷ خراسان و ۳ تیپ در شرف تاسیس از سپاه حضور داشتند. فرماندهی ۳ تیپ سپاه بر عهده «حسین خرازی»، «احمد کاظمی» و من (مرتضی قربانی) بود. پس از پایان موفقیت‌آمیز عملیات ثامن‌الائمه، تیپ شهید خرازی به عنوان «لشکر ۱۴ امام حسین (ع)»، تیپ شهید کاظمی به عنوان «لشکر ۸ نجف» و تیپی که فرماندهی آن بر عهده من بود به عنوان «لشکر ۲۵ کربلا» نامگذاری شدند. عملیات ثامن‌الائمه در تاریخ ۵ مهر سال ۱۳۶۰ صورت گرفت و در پی آن با احتساب بُرد توپخانه‌ها، منطقه‌ای به وسعت ۳۰۰ کیلومتر آزاد شد. این مناطق آزاد شده وقتی که با شکستن محاصره شهر آبادان همراه شدند، تاثیر بسزایی در ادامه روند جنگ داشتند. عملیات مشترک ثامن‌الائمه محاسن بسیار زیادی داشت. این عملیات، نقطه عطفی برای ادامه عملیات‌های بزرگ و موفقیت‌آمیز ما علیه دشمن بعثی شد. آزادی کامل آبادان یک پیروزی بزرگ برای ملت ایران و یک شکشت نظامی برای ارتش بعث بود.

انسجام بیشتر سپاه و ارتش بعد از شهادت فرماندهان در هواپیما
میزان: شهادت تعدادی از فرماندهان عملیات ثامن‌الائمه در حادثه سقوط هواپیما چه تاثیری بر نیرو‌های مسلح ما داشت؟

سردار قربانی: پس از پایان عملیات ثامن‌الائمه در حالی که فرماندهان عزیز این عملیات از جمله شهیدان جهان‌آرا، فکوری، کلاهدوز، نامجو و فلاحی برای ارائه گزارش با هواپیما راهی تهران شده بودند و اتفاقا تعدادی از رزمندگان و مجروحان عملیات نیز در پرواز آن‌ها حضور داشتند، هواپیمای آن‌ها سقوط می‌کند و همگی این عزیزان به شهادت می‌رسند. من می‌خواهم بگویم که این اتفاق، باعث انسجام بیشتر و قوی‌تر سپاه و ارتش شد. از فردای آن اتفاق، شهید صیاد شیرازی به عنوان فرمانده نیروی زمینی ارتش با تعامل حداکثری خود با سپاه، کار خود را برای عملیات فتح بستان آغاز کرد و سرانجام با انجام عملیات مشترک «طریق القدس» شهر بستان فتح شد.

دشمن بعد از فتح بستان می‌خواست سازمان رزم ما را به هم بریزد
میزان: صدام بلافاصله بعد از اینکه بستان را از دست داد، با تجهیز کامل یگان‌های ارتش بعث درصدد بازپس‌گیری دوباره این منطقه برآمد. اقدامی که سه ماه قبل‌تر یعنی بعد از عملیات ثامن‌الائمه آن را انجام نداده بود. دلیل این اقدام صدام چه بود؟

سردار قربانی: چند روز بعد از عملیات طریق‌القدس و فتح شهر بستان، دشمن برای بازپس‌گیری بستان، عملیات بزرگی را انجام داد که برای ما به عنوان عملیات چزابه معروف شد. قصد دشمن از اجرای این عملیات‌ها این بود که طرح‌ها و عملیات‌های بعدی ما را مختل کند که از نظر نظامی به این تکنیک «تک مختل کننده» می‌گویند. به عبارتی دیگر دشمن می‌خواست سازمان رزم ما را به هم بریزد. تدبیر صدام این بود که ارتش بعث تهاجم‌های خود را از طریق زرهی و توپخانه انجام دهد تا وقت سازمان رزم ما صرف پاسخگویی به این تهاجم‌ها شود تا دیگر به عملیات‌های بزرگ نپردازد. سرانجام با رشادت‌های دلاورانه رزمندگان اسلام، دشمن در این عملیات هم تلفات سنگینی داد و شکست مفتضحانه دیگری نصیب صدام و ماشین جنگی دشمن منهدم شد.

شکل‌گیری توپخانه سپاه با غنیمت‌های عملیات فتح‌المبین 
میزان: عملیات مشترک سپاه و ارتش با نام «فتح‌المبین» آخرین عملیات قبل از عملیات بیت‌المقدس بود. مهمترین دستاورد‌های ما در عملیات فتح‌المبین کدام‌ها بودند؟

سردار قربانی: عملیات فتح‌المبین در تاریخ ۱ فروردین سال ۶۱ در چند محور انجام شد. در جریان این عملیات تنگه رقابیه، تنگه برغازه، تنگه دو سلک، تنگه ابوقریب، تنگه عین‌خوش را از پشت بر عراق بستیم. لشکر ۱۴ امام حسین (ع)، لشکر ۲۵ کربلا و لشکر ۸ نجف و تیپ ۵۵ هوابرد ارتش چند محور دیگر را از پشت بر عراق بستند و از روبرو با چندین یگان سپاه و ارتش و هوانیروز و نیروی هوایی به آن‌ها حمله کردیم. علاوه بر تلفات زیاد دشمن، جمعیت زیادی از ارتش بعث نیز در جریان این عملیات اسیر شدند. دشمن در جریان عملیات فتح‌المبین حدود ۴۰ هزار تلفات و اسیر داد ضمن اینکه همه تجهیزات آن‌ها نیز به دست نیرو‌های مسلح ما افتاد. البته ارتش غنایم را جمع نمی‌کرد و سپاه از این فرصت استفاده می‌کرد و غنایم و نفربر‌ها و تانک‌ها و توپ‌ها و سلاح‌ها را جمع می‌کرد. در اینجا بود که یگان‌های سپاه که به شش – هفت تیپ رسیده بودند، به معنای واقعی کلمه ارتقاء پیدا کردند. با همین غنیمت‌ها بود که مقدمات راه‌اندازی توپخانه سپاه فراهم شد و ما سرلشکر «حسن شفیع‌‎زاده» و سرلشکر «حسن طهرانی مقدم» که آن‌ها هم جزو موسسین لشکر ۲۵ کربلا بودند را بعد از عملیات فتح‌المبین از لشکر کربلا آزاد کردیم تا کار جدی خود را برای تشکیل توپخانه سپاه آغاز کنند. توپخانه سپاه در عملیات‌های بعدی باعث جهشی بلند در روند جنگیدن نیرو‌های ما شد. عملیات فتح‌المبین که از ۱ فروردین سال ۶۱ آغاز شده بود در تاریخ ۷ فروردین به پایان رسید. ما در جریان این عملیات، عقبه‌های دشمن را بستیم و در ارتفاعات مُشرف به منطقه فکه و العماره مستقر شدیم و دشمن به دشت العماره برگشت. به عبارتی دشمن را در این منطقه نگه داشتیم و نگذاشتیم که ذهن او باز شود تا بتوانیم راحت‌تر عملیات بیت‌المقدس را انجام دهیم.

رعایت اصل غافلگیری و سرعت در نبرد در عملیات بیت‌المقدس
میزان: با توجه به ابعاد گسترده و حجم نیرو‌های شرکت کننده در عملیات‌های فتح‌المبین و بیت‌المقدس، چرا فاصله زمانی این دو عملیات بسیار کوتاه بود؟

سردار قربانی: طرح عملیات فتح‌المبین و بیت‌المقدس بعد از عملیات فتح بستان مطالعه و سریعا به تایید امام خمینی (قدس سره) رسید و لذا ما باید اصل غافلگیری و سرعت در نبرد را بالا می‌بردیم و رعایت می‌کردیم کمانکه این کار را انجام دادیم. به همین دلیل پس از عملیات فتح‌المبین، کوتاه‌ترین زمان را برای انجام عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر انتخاب شد. ما بلافاصله بعد از عملیات فتح‌المبین برای آغاز عملیات بیت‌المقدس، امکانات خود را به جاده آبادان اهواز منتقل کردیم و نیرو‌ها را پس از مرخصی و بازسازی به منطقه فرستادیم.

دشمن تصور نمی‌کرد ما از رودخانه‌‌های کارون و اروند عبور کنیم
میزان: نحوه استقرار هر کدام از قرارگاه‌هایی که برای عملیات بیت‌المقدس مسئولیت داشتند، در صحنه نبرد چگونه بود؟

سردار قربانی: برای اجرای منسجم عملیات بیت‌المقدس، لشکر‌های ۲۷ حضرت محمد رسول‌الله (ص)، ۷ حضرت ولیعصر (عج)، تیپ ۲۲ نور و ۲۱ حمزه سیدالشهدا (ع) قرارگاه «نصر» را تشکیل دادند. لشکر‌های ۱۴ امام حسین (ع)، ۲۵ کربلا و ۸ نجف به اضافه تیپ ۵۵ هوابرد و ۳۷ زرهی شیراز نیز قرارگاه «فتح» را ایجاد کردند و در نهایت لشکر ۱۶ زرهی، تیپ ۴۱ ثارالله و چند یگان تازه تاسیس، قرارگاه «قدس» را به وجود آوردند. بنا شد هر کدام از این لشکر‌ها محور‌های مختلف عملیات را پوشش دهند. قرارگاه قدس در محور دبّ‌حردان به سمت اهواز و کرخه به سمت طلائیه و کوشک مسئولیت گرفت. همچنین مقرر شد قرارگاه فتح با عبور از رودخانه کارون به سمت جاده اهواز خرمشهر از سمت راست پل مارِد پیشروی کند و قرارگاه نصر هم از بعد از پل مارِد به سمت خرمشهر وارد عمل شود. هر سه قرارگاه نصر، فتح و قدس موانع سختی را برای عبور پیش رو داشتند. رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی‌ها، سیم خاردار‌ها، میادین مین، سنگر‌های مستحکم و کانال‌های احداث شده، از جمله این موانع بودند. با توسل به اهل بیت (ع) و توکل بر خدا، ما به صورت برق‌آسا خودمان را آماده کردیم. این استقرار‌ها و هماهنگی‌ها و خط حد‌ها با فاصله بسیار کم و با سرعت زیاد شکل گرفتند و زمانی که خط حد‌ها مشخص شدند عقبه‌های قرارگاه‌های فتح، نصر و قدس نیز روشن شد و یگان‌ها از مناطق عملیاتی فتح‌المبین به سمت جنوب خوزستان به سرعت به راه افتادند. در قرارگاه فتح، ما به عنوان لشکر ۲۵ کربلا به همراه تیپ ۵۵ هوابرد و تیپ ۳۷ زرهی شیراز در یک محور بودیم و در سمت چپ ما، لشکر ۸ نجف به فرماندهی احمد کاظمی و در سمت چپ لشکر ۸ نجف هم، لشکر ۱۴ امام حسین (ع) به فرماندهی حسین خرازی مستقر شدند. دو جناح خرمشهر که تحت تصرف صدام بود و حدود ۱۶۰ کیلومتر امتداد داشت را رودخانه‌های کارون و اروند تشکیل می‌دادند که از نظر نظامی عبور از آن‌ها تقریبا غیرممکن بود. دشمن تصور نمی‌کرد که ما از این رودخانه‌ها عبور و او را غافلگیر کنیم. این رودخانه‌ها برای یگان‌های دشمن و فرماندهان بعثی نوعی «خاطر جمعی» ایجاد کرده بود و ما باید طوری عمل می‌کردیم که هم سرعت‌مان بالا باشد و هم دشمن را غافلگیر کنیم. راه اصلی عراقی‌ها به سمت اهواز، جاده آسفالته اهواز خرمشهر بود. راه دوم آن‌ها کوشک و طلائیه و پادگان حمیدیه و راه سوم نیز هویزه بود. به عبارتی اصلی‌ترین راه آن‌ها همان راه اول یعنی جاده آسفالته اهواز خرمشهر بود.

اقدامات شناسایی‌ قوی لشکر ۲۵ کربلا قبل از عملیات بیت‌المقدس 
میزان: شناسایی منطقه عملیات بیت‌المقدس چند روز به طول انجامید و چه نتایجی در بر داشت؟

سردار قربانی: من دقیق به خاطر دارم که ما در لشکر ۲۵ کربلا و برادران‌مان در تیپ ۵۵ هوابرد از روز ۱۵ فروردین ۶۱ در منطقه عقبه خود مستقر شدیم و شناسایی‌ها را شروع کردیم. مثلا پاسگاه ژاندارمری را تحت امر گرفتیم و دیگر آن‌ها بدون اجازه ما نمی‌توانستند کاری کنند. کل نیرو‌های شناسایی هم از «سپاه» انتخاب شدند. از ۱۵ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت ۶۱ که قرار بود عملیات بیت‌المقدس برای آزادسازی خرمشهر آغاز شود فرصت داشتیم که شناسایی‌هایمان را انجام دهیم و ادوات و پشتیبانی‌ها و ترابری‌های‌مان را به همراه واحد‌ها و گردان‌ها انتقال دهیم. شناسایی‌های ما از نقاط ضعف و قوت دشمن که در پشت رود کارون قرار داشتند، به خوبی در مدت این ۲۵ - ۳۰ روز انجام شد. دشمن خاطرجمع بود که نیرو‌های ما از آب گرفتگی‌هایی که آن‌ها در مسیر ساخته بودند نمی‌توانند عبور کنند. ما برای رسیدن به جاده اهواز خرمشهر نیازمند سرعت عمل بسیار زیادی بودیم تا بتوانیم عقبه دشمن را که کنار کارخانه لوله‌سازی اهواز در دب‌ّحردان پدافند می‌کرد را ساقط کرده و موجب موفقیت قرارگاه قدس شویم.

بازسازی پرسرعت سازمان رزم لشکر ۲۵ کربلا برای عملیات بیت‌المقدس 
میزان: با توجه به مشارکت نیرو‌های لشکر ۲۵ کربلا در عملیات‌های ثامن‌الائمه، طریق‌القدس و فتح‌المبین، وضعیت نیروی انسانی و سازمان رزم این لشکر در آستانه عملیات بیت‌المقدس در چه شرایطی قرار داشت؟

سردار قربانی: لشکر ۲۵ کربلا برای عملیات فتح‌المبین ۱۷ گردان نیرو داشت که این گردان‌ها از شمال، قم، آبادان، اراک و اصفهان بودند. سازمان رزم لشکر با توجه به تعداد شهدا و جانبازان در جریان عملیات‌های ثامن‌الائمه، طریق‌القدس و فتح‌المبین، تا حدودی بر هم خورده بود، ولی ما باید با بازسازی سازمان رزم و آموزش نیرو‌های بسیجی، لشکر را برای اجرای عملیات بیت‌المقدس آماده می‌کردیم؛ کاری که به لطف پروردگار خیلی سریع انجام شد. فرماندهان شهیدمان که به لقاالله پیوسته بودند، ولی فرماندهان عزیزی که زنده بودند حتی با تن مجروح مردانه پای کار آمدند و سرعت ما بیشتر شد.

۵۰۰ متر بین خون‌ها و پیکر‌های شهدا سینه‌خیز حرکت کردم
میزان: عملیات بیت‌المقدس در ابتدا با سرعت خوبی برای جمهوری اسلامی ایران پیش رفت، اما با گذشت چند روز، نوعی ایستایی در صحنه عملیات به وجود آمد. شرایط تحرکات نیرو‌های خودی در عملیات بیت‌المقدس را برای ما تشریح کنید.

سردار قربانی: عملیات بیت‌المقدس در روز ۱۰ اردیبهشت با رمز «یا علی‌ابن‌ابی‌طالب (ع)» آغاز شد و قرارگاه‌های نصر، فتح و قدس با هماهنگی یکدیگر وارد عمل شدند. در اولین شب عملیات، ما در قرارگاه فتح با سرعت بی‌نهایت از رودخانه عبور کردیم و خطوط اول و دوم دشمن را شکستیم. به محض شکستن خط اول دشمن، ما در قالب لشکر‌های ۲۵ کربلا، ۱۴ امام حسین (ع) و ۸ نجف اشرف، تیپ ۵۵ هوابرد و ۳۷ زرهی شیراز، تانک‌ها، بولدوزرها، لودرها، نفربر‌ها و ماشین‌آلات خود را به آن طرف رودخانه کارون در خط مقدم درگیری وارد عمل کردیم و پس از شکستن خط اول و دوم دشمن به سمت جاده آسفالته اهواز خرمشهر با سرعت تمام حرکت کردیم. حدود ساعت ۴ بامداد اولین شب عملیات بیت‌المقدس، لشکر ۲۵ کربلا به جاده آسفالته اهواز خرمشهر رسید. بعد از ما لشکر‌های ۸ نجف و ۱۴ امام حسین (ع) هم رسیدند. قرارگاه نصر کمی با تأخیر آمد و ظهر فردای آن شب به جاده رسید. به همین خاطر به جناح چپ ما کمی فشار آمد، اما تحمل کردیم. با رسیدن قرارگاه نصر، درگیری ما و ارتش بعث، هم از روبرو هم از جناحین آغاز شد. ما در لشکر ۲۵ کربلا در اینجا توپخانه ارتش بعث که پشت جاده اهواز خرمشهر مستقر بودند را با همه خدمه و مهماتش گرفتیم. سپس قرارگاه‌های فتح و نصر، به مدت ۷ روز از ایستگاه حسینیه تا کیلومتر ۲۰ خرمشهر با دشمن درگیری و زد و خورد داشتند و پشت جاده خرمشهر به اهواز مستقر شدند چراکه قرارگاه قدس در منطقه عملیاتی خودش موفق نشده بود و هنوز درگیری‌های آن‌ها با دشمن ادامه داشت. ما هم نمی‌توانستیم سرمان را پایین بیندازیم و به سمت مرز حرکت کنیم چراکه در جناح راست ما لشکر‌های ۵ و ۶ زرهی ارتش بعث و در جناح چپ هم یگان‌های رزمی و پیاده ارتش بعث حضور داشتند. قرارگاه قدس نتوانست خطوط دشمن را به تصرف دربیاورد. جنگ سختی با دشمن و زرهی آن داشتند و نتوانستند در هفت روز اول به ما ملحق شوند. به همین خاطر قرارگاه‌های فتح و نصر بعد از ۷ روز مرحله دوم عملیات را شروع کردند و به سمت مرز رفتند. این اقدام در شرایطی انجام شد که حدود ۲۰ هزار نفر از نیرو‌های عراقی در خرمشهر حضور داشتند و بالغ بر ۳۰ کیلومتر در جناح چپ ما نیز در دست ارتش بعث بود و جناح راست ما نیز در اختیار نیرو‌های زرهی دشمن قرار داشت. با تدبیری که صورت گرفت توانستیم به مدت ۷ روز مرز را تأمین کنیم و همین که ما به مرز رسیدیم لشکر‌های زرهی ارتش عراق متزلزل شدند و به همین خاطر دستور عقب نشینی دادند. با این دستور عقب نشینی، قرارگاه قدس هم توانست حرکات تهاجمی خود را شروع کند و با تعقیب دشمن خودش را به مرز برساند. در مرحله سوم عملیات، حرکت قرارگاه نصر به سمت خرمشهر آغاز شد که در نوبت اول ناموفق بود و نیرو‌ها برگشتند. این ناموفق شدن دشمن را گستاخ کرد و آن‌ها پاتک‌های خود را بر ما بیشتر کردند. در روز ۲۶ اردیبهشت در شرایطی که ۱۶ روز از آغاز عملیات گذشته بود و قرارگاه نصر هم در نوبت اول مرحله سوم عملیات موفقیتی به دست نیاورده بود، فرماندهان ارشد جنگ، فرماندهان لشکر‌های قرارگاه فتح را خواستند و ما جلسه‌ای را با حضور برادر محسن رضایی، شهید صیاد شیرازی، سردار صفوی، سردار حسن باقری و سردار غلامعلی رشید، پشت جاده آسفالته خرمشهر اهواز برگزار کردیم. در این جلسه درباره راهکار‌ها و نقشه‌های باقی مانده برای ا