امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۲۹۶۰
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷

رئیس‌جمهور در ایران نقش تدارکات چی را دارد

تغییر نظام ریاستی به پارلمانی نیازمند تغییر قانون اساسی و احزاب قدرتمند دارد.
خرداد؛ حقوقدان و وکیل دادگستری گفت: تغییر نظام ریاستی به پارلمانی نیازمند تغییر قانون اساسی، اصول مربوط به قوه مجریه و احزاب قدرتمند دارد.

«نعمت احمدی»، حقوقدان و وکیل دادگستری، در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط کنونی نظام پارلمانی می‌تواند جایگزین مناسبی برای نظام ریاستی باشد به خبرنگار سیاسی برنا، گفت: نظام پارلمانی اساسا در کشورهایی مصداق پیدا می‌کند که در آن کشور احزاب بسیار قوی وجود داشته باشد. احزاب قدرتمند، دارای برنامه و آئین‌نامه‌های منظم و هدفمند هستند.

حقوقدان و وکیل دادگستری افزود: به دلیل عدم وجود احزاب قدرتمند در ایران نظام ریاستی منتفی است. به عنوان مثال همه اعضا لیست امید در یک موضوع همفکر و هم رای نیستند و این مسئله در نوع رای دادن آنها در موضوعات مختلف قابل مشاهده است و این گونه لیست‌ها، فقط جنبه انتخاباتی دارند.

نعمت احمدی بیان کرد: با توجه به سخنان اخیر رهبری در مورد تغییر نظام ریاستی به پارلمانی ایشان به بازنگری قانون اساسی اشاره کردند و نظام ریاستی بر پایه انتخابات را بهترین نوع برای کشورمان دانستند.

وی افزود: رئیس‌جمهور که مردم خودشان انتخاب می‌کنند حدود 40 درصد اختیار دارد و به اصطلاح تدارکات چی است؛ تغییر نظام ریاستی به پارلمانی نیازمند تغییر قانون اساسی، اصول مربوط به قوه مجریه و احزاب قدرتمند دارد. فراهم کردن همه این شرایط زمان بر است.


پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی