امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۳۰۴۴
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۵

یادداشت ؛ اهمیت دیدار با رییس‌جمهور

خرداد؛ دیدار رییس‌جمهور با فعالان سیاسی رسمی است که از گذشته تاکنون متداول بوده است. یعنی رسم بوده که رییس‌جمهور با فعالان سیاسی و نمایندگان احزاب ملاقات می‌کرده است. دلیل این دیدار ایجاد فرصتی است برای اینکه رییس دولت از نظرات و دیدگاه‌های فعالان سیاسی به ویژه روسای احزاب آگاه شود.

محسن هاشمی‌ در یادداشتی در روزنامه اعتماد، نوشته است: در وضع فعلی کشور این دیدار بسیار مهم بود، چراکه ما در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و جامعه ملتهب است و این دیدار می‌توانست و می‌تواند جلسه موثری باشد برای اینکه رییس‌جمهور آگاهی بیشتری نسبت به فعالیت گروه‌های سیاسی و نظرات آنها در مورد مسائل روز کشور و اوضاع جنگ اقتصادی داشته باشد.

در دیداری که فعالان سیاسی با آقای رییس‌جمهور داشتند، افراد زیادی حضور داشتند و فرصت موجود نسبت به تعداد افراد کم بود. به همین دلیل کسانی که می‌خواستند صحبت کنند، تنها بین سه تا پنج دقیقه فرصت برای حرف زدن داشتند. به نظرم اگر این فرصت بیشتر می‎بود، مسائل مهم‌تری مطرح می‎شد چون ما ایرانی‌ها معمولا خیلی عادت نداریم، مطالب مهم‌مان را در چنین فرصت‎‌های کوتاهی بیان کنیم و به زمان بیشتری نیاز داریم تا مشروح‌تر و مبسوط‌تر صحبت کنیم. البته شاید آقای رییس‌جمهور فرصت‌شان همین‌قدر بود؛ با این حال به نظرم می‌آید که در دیدارهای آتی شاید راهش این باشد که‌تناسب بیشتری بین زمان موجود و تعداد افراد برقرار شود تا افراد حاضر در جلسه دیدار با رییس‌جمهور برای بیان مسائل و دیدگاه‌های‌شان فرصت بیشتری داشته باشند.

به عبارتی یا زمان بیشتری را به این دیدار اختصاص دهند یا اینکه تعداد مدعوین کمتر شود تا حق مطالب در سخنان فعالان سیاسی ادا شود. برای اینکه این دیدارها نتایج بهتری داشته باشد و رها نشود، جا دارد که فعالان سیاسی در طول سال هم فرصت برای دیدار با رییس‌جمهور داشته باشند. یعنی فقط به ماه رمضان اکتفا نشود و بتوانند در سایر مواقع هم وقت بگیرند و با رییس دولت ملاقات کنند. به نظر می‌رسد اگر به این سمت برویم که شرایط برای دیدار با فعالان سیاسی و نمایندگان احزاب با رییس‌جمهور فراهم شود، خیلی خوب خواهد بود. به ویژه در نظامی مانند جمهوری اسلامی که سیاست حاکمیت اگرچه بر مخالفت با فعالیت حزبی نیست اما بر کمک به احزاب هم نیست. یعنی حاکمیت خیلی به دنبال کمک کردن به احزاب برای رونق گرفتن فعالیت حزبی نیست. بنابراین برای اینکه احزاب شرایط بهتری جهت فعالیت داشته باشند و بتوانند مسائل‌شان را با رییس قوه مجریه کشور مطرح کنند، باید بتوانند دیدارهای بیشتری با ایشان داشته باشند و امیدواریم این دیدارها از این به بعد بیشتر شود.

منبع: روزنامه اعتماد
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی