امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۳۱۰۰
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹

آمریکا از ترکمنستان خواست به کریدور گازی جنوب خزر بپیوندد

خرداد؛ وزارت خارجه آمریکا از دولت ترکمنستان خواست تا برای بهره مندی از مواهب کریدور گازی جنوب دریای خزر برای صادرات گاز به اروپا، حتما به این پیمان بپیوندد و گاز خود را صرفا به چین صادر نکند.

آمریکا از ترکمنستان خواست به کریدور گازی جنوب خزر بپیوندد

براساس گزارش روز خبرگزاری ترند آذربایجان ، سندرا اودکیرک، معاون دستیار اداره منابع انرژی وزارت خارجه آمریکا در امور دیپلماسی انرژی در حاشیه همایش دریای خزر در باکو گفت:  اگرچه ترکمنستان سال گذشته به این پیمان نپیوسته است اما با ازریابی که وزارت خارجه (آمریکا) از این پیمان به عمل آورده است، از دولت عشق آباد می خواهد حتما به این پیمان بپیوندد.

وی گفت: این پیمان که با افتتاح پروژه خط لوله انتقال گاز ترانس آناتولی (تاناپ) موسوم به 'جاده ابریشم انرژی' با هدف انتقال گاز جمهوری آذربایجان به ترکیه و اروپا سال گذشته در استان اسکی شهیر ترکیه به بهره برداری رسید، می تواند به وابستگی صرف ترکمنستان به مشتریان محدودی چون چین خاتمه داده و این کشور را به سوی توسعه اقتصادی هر چه بیشتر از طریق فروش گاز به اروپا، سوق دهد.

اودکیرک به دولت ترکمنستان تاکید کرد که هرچه سریعتر با متصل کردن خط لوله گاز خود به خط لوله گار آذربایجان روند پیوستن به این پیمان فرامنطقه ای را اجرایی کرده و از مواهب حمایت های اقتصادی این طرح بهرمند گردد.

کریدور گازی جنوب خزر با راه اندازی پروژه تاناپ کلید خورد که از منطقه شاه دنیز 2 در نزدیکی سواحل خزر شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان آغاز شده و در ادامه با گذر از خاک گرجستان در خاک ترکیه ادامه یافته و قرار است تا کشور ایتالیا ادامه یابد.

این کریدور جدید انرژی بین قفقاز ـ آناتولی ـ اروپا با مشارکت 12 شرکت و 6 کشور و با سرمایه گذاری 40 میلیارد دلاری احداث شده است.

پروژه انتقال گاز جمهوری آذربایجان به اروپا به ظرفیت 16 میلیارد متر مکعب شامل دو مرحله است که مرحله اول آن موسوم به خط لوله انتقال گاز ترانس آناتولی(تاناپ) به ظرفیت اولیه انتقال 6 میلیارد متر مکعب گاز به بهره برداری رسید.

مرحله دوم آن نیز که ترانس آدریاتیک (تاپ) نامیده می شود، به عنوان بخشی از دالان گازی جنوب، قرار است در اواخر سال 2019 میلادی افتتاح شده و نخستین محموله گاز آذربایجان در اوایل سال 2020 میلادی از طریق این خط لوله به اروپا صادر شود که ظرفیت سالانه آن در مرحله نخست 10 میلیارد متر مکعب خواهد بود.

این خط لوله در خاک ترکیه در دو نقطه اسکی شهیر (مرکز ترکیه) و تراکیا (غرب ترکیه) نقطه خروجی خواهد داشت که منطقه خروجی گاز در اسکی شهیر برای تامین گاز ترکیه در نظر گرفته شده و نقطه خروجی در منطقه تراکیا (استان ادیرنه شهر ایپسالا)، محل اتصال به ادامه طرح به سمت اروپا در خاک یونان خواهد بود.

طول این خط انتقال گاز در مجموع یک هزار و 850 کیلومتر بوده و برای انتقال گاز از طریق آن، هفت ایستگاه تقویت فشار، چهار ایستگاه سنجش و 49 مخزن بزرگ پیش بینی شده و 19 کیلومتر از این خط انتقال نیز از بستر دریای مرمره در غرب ترکیه احداث خواهد شد. این خط انتقال گاز که 'راه ابریشم انرژی' خوانده شده، بنا به اعلام کارشناسان، بزرگترین پروژه انتقال انرژی قرن نیز محسوب می شود.

قرارداد طرح احداث خط لوله گاز ترانس آناتولی در سال 1391 امضا شد ولی عملیات اجرایی این طرح مهم با مشارکت 51 درصدی جمهوری آذربایجان (شرکت سوکار) 30 درصدی ترکیه (بوتاش)، 12 درصدی شرکت بریتیش پترولیوم و هفت درصدی شرکت های دیگر از شهریور ماه سال 92 آغاز شد.

شرکت دولتی سوکار جمهوری آذربایجان مجری این طرح است و شرکت دولتی خطوط لوله نفت و گاز ترکیه (بوتاش) و شرکت سهامی نفت ترکیه (تی.پی.آ.او) شرکای سوکار در اجرای این طرح هستند. هدف از راه اندازی پروژه تاناپ، انتقال 6 میلیارد متر مکعب از گاز جمهوری آذربایجان به بازار داخلی ترکیه و در ادامه صادرات 10 میلیارد متر مکعب گاز باقی مانده از مسیر ترکیه، یونان، آلبانی و ایتالیا به بازار اروپاست.

پیش بینی می شود ظرفیت پروژه تاناپ در سال 2023 به 24 میلیارد متر مکعب و در سال 2026 نیز به 31 میلیارد مترمکعب افزایش یابد.
برچسب ها: آمریکا ، ترکمنستان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی