امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۳۵۲۶
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶

یک رسانه کره ای مدعی شد؛ پیونگ یانگ فرستاده ویژه خود به آمریکا را اعدام کرد

خرداد؛ رسانه ای در کره جنوبی مدعی شده که پیونگ به دلیل شکت مذاکرات اخیر ترامپ-اون، اقدام به اعدام فرستاده ویژه خود به آمریکا کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، یک روزنامه چاپ کره‌جنوبی فاش کرده «کیم هیوک‌چول» فرستاده ویژه کره‌شمالی در آمریکا که هدایت مذاکرات برای نشست ماه فوریه در ویتنام بین «کیم جونگ‌اون» و «دونالد ترامپ» را بر عهده داشت، اعدام شده است.

دلیل اعدام او و چندین تن دیگر از مقام‌های وزارت خارجه کره‌شمالی عدم موفقیت این نشست ذکر شده است.

کره شمالی به این خبر واکنشی نشان نداده است.

گفته می‌شود، در جریان دیدار دوم میان رهبران آمریکا و کره شمالی در هانوی پایتخت ویتنام، دونالد ترامپ یک تکه کاغذ به کیم جونگ اون داده است که روی آن رک و پوست کنده خواسته واشنگتن از پیونگ یانگ را نوشته بوده است.

رویترز می‌گوید، براساس سندی که به روئیت این خبرگزاری رسیده است، ترامپ روی این کاغذ که به زبانهای انگلیسی و کره‌ای نوشته شده بود از کره شمالی خواسته است همه سلاحهای هسته‌ای و مواد سوختی خود را به آمریکا منتقل کند.

یک منبع آگاه نزدیک به مذاکرات آمریکا و کره شمالی گفت: ترامپ موضع آمریکا را روی این کاغذ نوشت و به کیم جونگ اون داد. به گفته این منبع آگاه، این برای اولین بار بود که ترامپ خودش مستقیماً تعریف آمریکا از خلع سلاح اتمی را به طور آشکار به کیم توضیح داد.

بر اساس این گزارش، نهار کاری که بین مذاکره کنندگان آمریکا و کره شمالی در هتل متروپل هانوی تدارک دیده شده بود همان روز لغو شد و دو طرف بلافاصله هتل را ترک کردند.

این سند با مواضع طولانی مدت «جان بولتون» در زمینه پیاده کردن «مدل لیبی» برای خلع سلاح کره شمالی همخوانی دارد؛ رویکردی که پیونگ یانگ بارها آن را رد کرده است و به واشنگتن در زمینه اجرای چنین طرحی هشدار داده است.

تحلیلگران می‌گویند که کیم جونگ اون اتخاذ چنین رویکردی از سوی آمریکا را یک رویکرد خصمانه و تحریک آمیز تلقی می‌کند.

ایده خلع سلاح اتمی کره شمالی با مدل لیبی اولین بار از سوی جان بولتون در دوران جورج بوش مطرح شده بود. بولتون سال ۲۰۱۸ به محض انتصابش به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید این ایده را احیا کرد.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی