امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۴۱۶
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۲ - ۱۴:۳۰
تعداد نظرات: ۳ نظر
مرور یک پرونده جنجالی/ چرا صالحی امیری قربانی شد؟بخش دوم

از ماجرای قاچاق سوخت و نقش " د.ب" تا پرونده بیمه و ادعاهای "د.س"+ سند

این نکته در همان برهه به دبیر شورای عالی امنیت ملی یعنی دکتر حسن روحانی و تیم همراه وی ارجاع داده می شود. طرف ایرانی با این شرط که تنها کالاهای ضروری و حیاتی در راستای کمک به مردم عراق منتقل شود این طرح را می پذیرد. ماموریت این نقل و انتقال بر عهده یک نهاد نظامی گذاشته می شود............

سرویس سیاسی خرداد/ عبدالرضا کنی: در دومین بخش از روشنگری پیرامون اظهارات الیاس نادران علیه دکتر سید رضا صالحی امیری در روز 5 آبان ماه و در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان به دو موضوع مطروحه از سوی وی پیرامون قاچاق سوخت و موضوع بیمه ایران خواهیم پرداخت و به نکاتی اشاره خواهیم کرد که شاید تاکنون در هیچ رسانه ای بازتاب نیافته و با انتشار آن به بسیاری از سئوالات پدید آمده پس از این اظهارات پاسخ داده خواهد شد. بخش اول این گزارش را اینجا بخوانید. 

 

2- موضوع قاچاق سوخت

الیاس نادران در جلسه رای اعتماد به دکتر صالحی امیری در بخشی از اظهاراتش می گوید: «در ﻣﻮرد اﯾﻦ ﻣﺴﺎﻟﻪ (قاچاق سوخت) ﻓﺮﻣﺎﻧﺪه وﻗﺖ ﺳﭙﺎه ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺧﻮزﺳﺘﺎن ﺷهادت داد و دﮐﺘﺮ رھﺒﺮ ﻧﯿﺰ ﮐﻪ دﯾﺮوز ﺟﻠﺴﻪ ﯾﯽ ﺑﺎ اﯾﺸﺎن داﺷﺘﯿﻢ، ﻗﺮار ﺷﺪ از ﻣﺴﺌﻮل وﻗﺖ وزارﺗﺨﺎﻧﻪ در اﯾﻦ راﺑﻄﻪ اﺳﺘﺸهاد ﺑﮕﯿﺮد. اﯾﺸﺎن ﺗﻤﺎس ﮔﺮﻓﺘﻨﺪ و آن ﻓﺮد ﮔﻮاھﯽ داد ﮐﻪ اﯾﻦ ﻗﺎﭼﺎق ﺗﻮﺳﻂ اﯾﺸﺎن و دوﺳﺘﺎﻧﺸﺎن در ﻧﻔﺖ ﮐﺶ ھﺎ ﺻﻮرت ﮔﺮﻓﺘﻪ و ﺑﻪ ﻣﺮاﺟﻊ ذﯾﺮﺑﻂ ﻧﯿﺰ ﮔﺰارش داده ﺷﺪه اﺳﺖ. ﻣﺪﯾﺮ ﮐﻞ وﻗﺖ اطﻼﻋﺎت ﺑﻌﺪ از اﻋﺰام اﯾﺸﺎن از ﺧﻮزﺳﺘﺎن ھﻤﻪ ﻣﻮارد را ﮔﻮاھﯽ ﮐﺮدﻧﺪ»

 

این اظهارات کاملا خلاف واقع که با روش فلانی گفت و بهمانی تایید کرد، بدون ارائه هیچ سندی انتشار یافته و به قصد تاثیر گذاری آنی بر ذهنیت نمایندگان و شنوندگان از تریبون رسمی مجلس عنوان شد از دو حیث شکلی و ماهیتی دچار ایراد بوده که در ادامه به این نکات خواهیم پرداخت.

 

موضوع مورد اشاره به دوران مدیر کلی صالحی امیری در اداره اطلاعات استان باز می گردد و معطوف به بازه زمانی سال های 70 و 71 است، دوره ای که در آن، منطقه با یک بحران بسیار جدی روبرو بود. جنگ آمریکا و عراق و هم مرزی استان خوزستان با این کشور موقعیت راهبردی به این منطقه بخشیده و می توانست برای هر دو طرف ماجرا حائز اهمیت فراوان باشد.

 

با حمله صدام حسین به کویت و اشغال چند ماه خاک این کشور توسط ارتش عراق، بتدریج اجماع جهانی بر علیه این کشورشکل گرفت، اجماع بی سابقه ای که در زمان بوش پدر، آمریکا و متحدان را با تدارک بسیار آماده حمله به عراق می کرد.

 

صدام حسین که خطر جنگ و حملات هوایی را بسیار جدی می دید و در آن برهه، پس از جنگ هشت ساله با ایران، بتازگی روابط دیپلماتیک با کشورمان برقرار کرده بود، در پیغامی به مقامات ایرانی خواستار دو کمک انسان دوستانه از سوی ایران می شود. دو تقاضایی که یکی به قبل از جنگ و یکی  به بعد از آن معطوف بود.

 

صدام طی درخواستی رسمی اما محرمانه ازطرف ایرانی می خواهد که پیش از آغاز جنگ ناوگان هواپیماهای مسافربری عراق را به تهران منتقل کند تا هواپیماها از تیررس بمباران های پرشمار غربی ها و حملات هوایی آنان بدور مانده و این سرمایه محفوظ بماند. مقامات ایرانی با این درخواست از آن حیث که وجه بشر دوستانه داشته و شامل بر نقض معاهدات بین المللی نیست و هواپیماهای مورد نظر نیز جنگنده نبودند، موافقت می کنند. نزدیک به 200 هواپیمای مسافربری عراق به فرودگاه مهرآباد منتقل می شوند. هواپیماهایی که به دلایل مختلف از جمله موضوع غرامت جنگی هیچ گاه به عراق عودت داده نشدند و هم اکنون نیز در یکی از آشیانه های فرودگاه مهرآباد در حال مستهلک شدن هستند و چون اعتبار پروازی از سوی ایران ندارند، از سوی کشورمان نیز نمی تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

 

اما دومین نکته که بطور مستقیم با طرح ادعای آقای نادران مرتبط است به بعد از جنگ عراق و آمریکا و متحدان باز می گردد. در آن برهه با تصویب طرح نفت در برابر غذا تمامی فعل و انفعالات مالی و تراکنش های بانکی عراق از سوی متحدین بسته شده بود و صدام از مقامات ایرانی درخواست می کند با توجه به مرز مشترک و امکان مبادله تجاری میان دو کشور، بخشی از نفت عراق توسط طرف ایرانی و با نفتکش های کشورمان فروخته شده و ما به ازای آن کالا ها و خدمات به عراق تحویل داده شود.

 

این نکته در همان برهه به دبیر شورای عالی امنیت ملی یعنی دکتر حسن روحانی و تیم همراه وی ارجاع داده می شود. طرف ایرانی با این شرط که تنها کالاهای ضروری و حیاتی در راستای کمک به مردم عراق منتقل شود این طرح را می پذیرد.

 

ماموریت این نقل و انتقال بر عهده یک نهاد نظامی گذاشته می شود چرا که تنها این نیروها برخوردار از امکانات لجستیکی دریایی بوده و می توانستند این داد و ستد را در خلیج فارس به انجام برسانند و در یک بازه زمانی این اقدام عملی شده و به انجام می رسد.

 

نکته جالب توجه آنکه مسئول اجرای این پروژه (آقای د. ب ـ با هويت سازماني معين) به دلیل تخلفات عدیده و فساد مالی، پس از مدتی از کشور متواری و به ضد انقلاب پیوسته و در رسانه‌های بیگانه علیه نظام  فعالیت می‌نماید. وی در آن برهه با سوء استفاده کلان بخشی از ارقام نقدی حاصل از فروش نفت را از کشور خارج کرده و پس از سفر به دبی و اقامت چند ماهه در آن به دامن ضد انقلاب پناهنده شده و سال های متمادی است که با بازماندگان رژیم پهلوی هم آخور است.

 

کلیه این فعل و انفعالات را نه تنها مقامات عالی نظام می دانند که بسیاری از چهره ها و نیروهای نهادهای امنیتی و نظامی نیز از کم و کیف ماوقع مطلع هستند اما مشخص نیست این اقدام که هیچ ارتباط مستقیمی نمی توانسته با رئیس اداره اطلاعات استان داشته باشد چگونه با وارونه نمایی محض و علارغم تمامی مستندات عیان به صالحی ارتباط داده می شود و عنوان قاچاقچی سوخت! به وی از سوی نادران اعطا می گردد.

 

این ایرادات ماهیتی سه اشکال شکلی واضح نیز دارد.

الف) از اساس آقای الیاس نادران تنها با یک ادعای شفاهی و بدون هیچگونه مستندی این اتهام را مطرح می کند و هیچ سند مکتوبی در این خصوص ارائه نمی دهد.

 

ب) قاچاق سوخت باید با کشتی انجام شود. کشتی هم باید در دریا حرکت کند و با پرچم کشور معین و دارای مجوز خاص و آنهم در چارچوب قوانین دریانوردی انجام شود. نفتکش با آن عظمت قایق اسباب بازی نیست که هر کسی از راه می رسد بتواند نفکتش را بدون هماهنگی بار زده و به تجارت سوخت در این حجم بپردازد.

 

ج) منطقه دریایی جنوب از اروندرود تا دهانه فاو و از آنجا تا ماهشهر در حوزه سرزمینی و تحت کنترل نیروهای مسلح و سازمان بنادر و کشتیرانی می‌باشد. بالطبع قاچاق سوخت بدون هماهنگی با سازمان بنادر و یا بدون مجوز نیروهای مسلح ناممکن است. سازمان بنادر و نیروهای مسلح نیز بدون مجوز قانونی به هیچ کشتی و محموله‌ای اجازه حرکت نخواهند داد.

 

از همه مهم تر آنکه چه در آن برهه و چه پیش و چه پس از آن هیچ گاه اداره اطلاعات استان برخوردار از نیروی دریایی نبوده و امکاناتی در زمینه نقل و انتقال دریایی ندارد و نمی توان برای این نیرو از اساس امکان نقش آفرینی در این بده و بستان کلان مالی با امکانات عظم لجستیکی را متصور بود.

 

 3- موضوع پرونده بیمه ایران

الیاس نادران در بخشی از نطق تند خود نسبت به صالحی امیری به موضوع پرونده بیمه ایران اشاره می کند. پرونده فاسد مالی که برخی از مقامات عالیرتبه دولت پیشین در آن نامشان به میان آمد و به ناگهان و برای اولین بار نادران از صالحی امیری به عنوان یکی از برجسته ترین چهره های همراه رئیس جمهوری در دولت تدبیر و امید نام برده و وی را مرتبط با این پرونده اعلام می کند.

 

نادران در نطق خود می گوید: این پرونده یک متهم اساسی به نام "د.س" دارد که شاه‌کلید بسیاری از مفاسد این پرونده است. اقاریر و اعترافات این فرد در پرداخت رشوه و تحت عناوین مختلف برای رتق و فتق امورش در نهادهای بانکی، نظارتی و قضایی حکایت از وسعت شبکه‌یی دارد که به او خدمات می‌دادند. او مدعی است در چند نوبت مجموعا 300 میلیون تومان به شخص آقای صالحی پرداخت کرده است. در سال 89 هم حکم جلب آقای صالحی صادر شده است ولی تا به حال اجرایی نشده است. بنا به اظهار یکی از مسوولین عالیرتبه قوه قضائیه به جناب آقای دکتر لاریجانی، ریاست مجلس، هنوز به اتهامات همه افراد این پرونده رسیدگی نشده و در مرحله بازپرسی است. نادران در ادامه نیز می گوید: آن مقام در مورد شخص آقای صالحی به جناب آقای دکتر لاریجانی مسائلی را گفتند که اگر صلاح دانستند واگو می‌کنم.

 

اما ماجرای این اتهام زنی سنگین نادران چیست؟

الیاس نادران هیچ مدرکی در این خصوص ارائه نمی دهد و تمام ادعاهایی که از سوی وی مطرح می شود متکی بر اقاریر و ادعاهای فردی است با عنوان اختصاری "د-س"؛ که خود متهم این پرونده است.

 

نادران پیش از روز رای اعتماد در جلسه ای که با معاون پارلمانی رئیس جمهور، صالحی امیری و آشوری از اعضای هیئت رئیسه مجلس دارد، همین ادعاها را مطرح کرده و می گوید آقای د- س مدعی شده که صالحی امیری در تماس با 4 نفر از قوه قضائیه (به نام‌های آقایان ش، ط، ح، ز) درخواست تسهیل در پرونده متهمین را مطرح می کند.

 

در همان جلسه برای اثبات این ادعا معاون پارلمانی رئیس جمهور و عضو هیئت رئیسه مجلس با تک تک این افراد تماس می گیرند و در این خصوص از آنان سئوال می کنند تمامی نامبردگان این موضوع را انکار کرده و تمامی ادعاها را رد می کنند.

 

اما آقای نادران با علم به این نکته باز این موضوع را در صحن علنی و تریبون مجلس و در برابر انظار عمومی مطرح می سازد.

 

از سوی دیگر مرجع رسیدگی به پرونده بیمه ایران، قوه قضاییه بوده و هست. در این خصوص قوه قضاییه و شعبه رسیدگی به پرونده بیمه ایران طی نامه‌ای به شماره 9210110225400350 مورخ 1/8/92 در پاسخ به استعلام دکتر صالحی امیری می نویسد: «به استحضار می‌رساند جنابعالی جزو متهمان پرونده بیمه ایران نبودید و هیچ پرونده اتهامی نیز در این دادگاه نسبت به شما وجود ندارد.»

 

 

 معاونت پارلمانی ریاست محترم جمهوری و چند تن از نمایندگان مجلس در همان برهه از حفاظت اطلاعات قوه قضاییه و وزارت اطلاعات نیز برای روشن شدن تمامی ابعاد این پرونده در این خصوص استعلام کرده و آنان اعلام می کنند: هیچ گونه سابقه‌ای از آقای سید رضا صالحی امیری در این مراجع وجود ندارد.

 

فارغ از تمامی این موضوعات این نکته بسیار جالب است که طرح این اتهام ها در حالی است که در آن برهه زمانی صالحی امیری هیچ مسئولیت سیاسی و غیر سیاسی در دولت و در دیگر دستگاه های ساخت قدرت نداشته و در مرکز تحقیقات استراتژیک مشغول به تحقیق و فعالیت های پژوهشی بوده و از اساس او چگونه می تواند در چنین مبحثی ذینفوذ بوده و چه ارتباطی می تواند میان وی و این پرونده به عنوان یک استاد دانشگاه وجود داشته باشد؟!

 

حال این سئوال قابل طرح است که چرا بدون علم و آگاهی و بر اساس چه رویکردی چنین اتهام هایی علیه صالحی مطرح شده است؟ براستی بر اساس چه حجت شرعی و اخلاقی به ثمن بخس آبروی افراد و کسانی که سال ها در نظام خدمت کردند اینچنین مورد هجمه قرار می گیرد و چه کسی باید پاسخگو باشد و برای عدم تکرار چنین اتفاقاتی چه راهکاری باید اندیشیده شود؟.

این گزارش ادامه خواهد داشت.......

    

 

 

 

غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۳
محمدعلی تنکابن
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۲
0
0
شما رو به روح امام راحل ر ه پیگیری کنید اگرصحت داره به اشد مجازت محکوم بشه و اگر دروغه برای یکبار هم شده با برهم زنندگان نظم وتهمت زنندگان جامعه برخورد شود . اگردروغ باشه چطور در قیامت جواب بدهند
ناشناس
United States
|
۰۱:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
0
0
واضح و روشن است! نقش كليدي دكتر صالحي در ايجاد موج عظيم پشت سر دكتر روحاني و اجماع اصلاح طلبان با يكديگر و با اعتدال گرايان و همچنين طرز تفكر ايشان و منش سياسي دكتر صالحي به مزاق آقايان خوش نيامده و استراتژي كه ايشان و همكارانشان پيش بردند نقشه هاي بسياري از افراد را نقش بر آب كرد! اين تهمت ها ريشه از كينه دارد كه حالا اينگونه سر باز كرده است.
ناشناس
United States
|
۰۱:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
0
0
آقاي نادران و توكلي و رفقاي هم خط ايشان در مجلس بار اول نيست كه چنين اقداماتي ميكنند پرونده كاري اينها پر است از اينگونه تهمت ها! اما اشكال اصلي اينجاست كه پشت اين آقايان به كجا گرم است كه به خود اجازه ميدهند چنين اتهاماتي را بي اساس به افراد نسبت دهند و آب از آب تكان نخورد! ان هم فردي چون نادران كه خود پرونده اي پر از مجهولات دارد!
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی