امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۴۱۶۵
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸

مذاکره با آمریکا و "ماهیت" جمهوری اسلامی ایران

اپوزیسیون خارج نشین، اسرائیل و عربستان نگران نتایج سفر نخست وزیر ژاپن به ایران هستند.
خرداد؛ اولین اقدامات ضد آمریکایی در ایرانِ بعد از انقلاب را نیز مارکسیست ها شکل دادند به گونه ای که در 25 بهمن 1357 اعضای چریک های فدایی خلق به سفارت آمریکا حمله کردند و "ویلیام سولیوان" سفیر آمریکا در تهران و چند دیپلمات دیگر را به گروگان گرفتند (که با دستور امام خمینی به دولت موقت برای حل ماجرا و آزادی گروگان ها، قضیه فیصله یافت).

 اپوزیسیون خارج نشین، اسرائیل و عربستان نگران نتایج سفر نخست وزیر ژاپن به ایران هستند. شینزو آبه 22 خرداد به ایران می آید، سه روز می ماند و با رهبر انقلاب و رئیس جمهور دیدار خواهد کرد.

او چند روز پیش میزبان دونالد ترامپ در توکیو بود و بعد از آن دیدار بود که گفت برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا به تهران سفر می کند. 

مذاکره با آمریکا و

بهبود روابط ایران و آمریکا نان اپوزیسیون خارج نشین را که از رهگذر اختلافات دو کشور روزگار می گذراند، می بُرد و وجودشان را بلاموضوع می کند؛ اسرائیل را ناامید می کند چه آن که آرزوی تندورهای حاکم بر تل آویو این است که روزی آمریکا با هزینه های مادی و معنوی خود به ایران حمله کند؛ سعودی ها نیز که در خلأ روابط ایران و آمریکا می کوشند در منطقه یکه تازی کنند، بیمناک آنند که در صورت بهبود روابط تهران - واشنگتن، اهمیت شان را برای آمریکا از دست بدهند و دیگر نتوانند با خیال آسوده روی نقشه هایشان عبارت جعلی خلیج عربی را تکرار کنند.

جبهه عبری - عربی مخالف جمهوری اسلامی ایران می کوشد با تقویت تندروها در آمریکا مانع از هر گونه مصالحه ای شود. آخر هفته گذشته نیز بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با همتای ژاپنی اش تماس تلفنی گرفت و به او یادآور شد که نباید از فشارها علیه ایران کاست.

اپوزیسیون نیز می کوشد نعل وارونه بزند و این گونه وانمود کند که اگر جمهوری اسلامی مذاکره با آمریکا را بپذیرد، از ماهیت اش منفک شده است. در واقع می کوشند با ترویج این ادبیات، دو دوزه بازی کنند: اگر ایران مذاکره را نپذیرد که آنها خیال شان راحت می شود و اگر هم بپذیرد، وانمود کنند که جمهوری اسلامی ماهیت اش را از دست داده است.

البته نوشتار حاضر در صدد تجویز مذاکره در شرایط کنونی نیست چرا که مذاکره یا عدم مذاکره با دولت ترامپ، موضوعی است که باید با ظرافت های خاص دیپلماتیک بدان پرداخت و تنها در صورتی که منافع ملی ایجاب کند، به چنین مذاکره ای پرداخت؛ نکته اینجاست که برخی می خواهند یک گزاره نادرست را جا بیندازند و متأسفانه افرادی نیز در داخل کشور به آن دامن می زنند.

واقعیت این است که نوع رابطه با آمریکا - از جنگ کامل تا صلح همه جانبه - اساساً ربطی به ماهیت جمهوری اسلامی ایران ندارد. 
این نظام، برآمده از دل انقلاب اسلامی سال 1357 است و در هیچ کدام از شعارها و مطالبات مردمی که انقلاب کردند، موضوع آمریکا مطرح نبود و حتی جیمی کارتر - رئیس جمهور وقت آمریکا - در همان ابتدای پیروزی انقلاب صراحتاً گفت: "اراده ملت ایران رژیم را سرنگون کرد" و آمریکا از اولین کشورهای دنیا بود که حکومت جدید ایران بعد از انقلاب را به رسمیت شناخت.

اولین اقدامات ضد آمریکایی در ایرانِ بعد از انقلاب را نیز مارکسیست ها شکل دادند به گونه ای که در 25 بهمن 1357 اعضای چریک های فدایی خلق به سفارت آمریکا حمله کردند و "ویلیام سولیوان" سفیر آمریکا در تهران و چند دیپلمات دیگر را به گروگان گرفتند (که با دستور امام خمینی به دولت موقت برای حل ماجرا و آزادی گروگان ها، قضیه فیصله یافت).

5 روز بعد نیز گروه های مارکسیستی به کنسولگری آمریکا در تبریز حمله کردند. بعد از این حمله دولت آمریکا کنسولگری هایش در تبریز، اصفهان و شیراز را تعطیل کرد و بدین ترتیب، اولین تنش در روابط دو کشور به طور جدی آغاز و شعارهای ضدآمریکایی در بین راهپیمایی های مردم در آن روزها، ترویج شد.

در واقع، ضدیت با آمریکا و شعار "مرگ بر آمریکا" نه تنها جزو رویکردهای انقلاب اسلامی 57 نبود بلکه به شهادت تاریخ، بعد از اقدامات مارکسیست ها بود که روابط دو کشور به تیرگی گرایید و صد البته، آمریکا نیز در 40 سال اخیر از هیچ اقدامی علیه ایران فروگذار نکرد که آخرین اش، همین تحریم های یکسویه ای است که ترامپ بر ایران تحمیل کرده است.

بنابر این، تقابل ایران و آمریکا، امری «ذاتی» نیست بلکه «عَرَضی» است که بر اثر حوادث سیاسی دهه های اخیر "حادث" شده است. درست به همین دلیل است که نه ادامه دشمنی با آمریکا مرتبط به ماهیت جمهوری اسلامی ایران است و نه مذاکره و رابطه دوستانه با آن، از جمهوری اسلامی ایران نفی ماهیت می کند.
وضعیت کنونی، ریشه در رویدادها و سیاست ها دارد و لذا می توان با رویدادها و سیاست ها نیز آن را در هر جهتی تغییر داد بی آن که به ماهیت طرفین خدشه ای وارد شود.

بنابر این، اگر منافع ملی ایجاب کند که با آمریکا مذاکره کنیم، می توان در چارچوب اصول سه گانه سیاست خارجی یعنی عزت، حکمت و مصلحت، این کار را انجام داد یا در همان چارچوب و بر مبنای منافع ملی، مذاکره نکرد.

اجازه ندهیم گزاره "مذاکره یا رابطه با آمریکا یعنی نفی ماهیت جمهوری اسلامی" را به یک اصل بدیهی تبدیل کنند. 

منبع: عصر ایران
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی