امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۴۲۵۷
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱
پیچیدگی‌های یک پرونده؛

ابهامات جدید در ماجرای قتل میترا استاد

خرداد؛ بیش از دو هفته از ماجرای قتل میترا استاد همسر محمد علی نجفی، شهردار پیشین تهران می گذرد اما هر روز بر پیچیدگی های این پرونده می افزاید. اظهار نظری که هر از گاهی از سوی خانواده مقتول و همچنین دوستان و همکاران نجفی در رسانه ها منتشر می شود همچنان ماجرای این قتل را بر صدر رسانه ها می آورد.

به گزارش خرداد به نقل از شفقنا، در تازه ترین اخبار مربوط به پرونده نجفی، اظهار نظر برادر میترا استاد، است که با نوشتن متنی در صفحه اینستاگرام خود به یادداشت علی مطهری درباره قتل خواهرش، میترا استاد، واکنش نشان داد. علی مطهری، نماینده مجلس، مدتی پیش در واکنش به قتل میترا استاد توسط همسرش، علی نجفی، در بیانیه‌ای گفته بود: اخبار رسیده و صحبت‌های آقای نجفی نشان می‌دهد در کشور پرستوهایی وجود دارند که گرد سیاسیونی که منتقد یا مخالف به شمار می‌روند، به پرواز در می‌آیند و فیلم و عکس تهیه می‌کنند برای بستن دهان او. حال این که این روش‌ها برای یک مسلمان حرام است.

مسعود استاد در اینستاگرام خود ضمن منتشر کردن صفحه عقدنامه خواهرش با محمدعلی نجفی، از علی مطهری خواست به دلیل اعلام شائبه «پرستو» بودن میترا استاد، از اولیای دم عذرخواهی کند و نوشت: وکیل و نماینده عزیز، همسر شرعی با عقد دائم پرستو نیست.

واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری/ تصاویرواکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری/ تصاویر

واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری/ تصاویر

پاسخ علی مطهری به مسعود استاد

علی مطهری به انتقادات برادر میترا استاد پاسخ داد و به او توصیه کرد مراقب باشد ابزار دست پرستوسازان نشود. مسعود استاد برادر میترا استاد همسر دوم نجفی امروز در اینستاگرام خود انتقاداتی را متوجه مواضع مطهری درباره پرونده قتل خواهرش کرده بود. انتقاداتی که به سرعت با واکنش علی مطهری روبرو شد و او در کانال تلگرامی اش به اظهارات مسعود استاد واکنش نشان داد.

در ادامه متن پاسخ مطهری آمده است؛

جناب آقای مسعود استاد

با اهداء سلام، مطلب شما را خواندم. ضمن عرض تسلیت به جناب‌عالی و خانواده محترم به خاطر قتل فجیع خواهر گرامی‌تان، به عرض می‌رساند درباره آن مرحومه به عنوان یک فعال سیاسی دورادور مطالبی شنیده بودم و هیچ گاه تصور منفی از قبیل پرستو بودن در خصوص ایشان نداشتم. آنچه من گفتم یک موضوع کلی بود نه صرفاً درباره شخص ایشان. به دو چیز استناد کردم، یکی تاریخچه‌ای از پرستوها در جمهوری اسلامی که در آن ایام در رسانه‌ها منتشر شد و دوم سخن خود آقای نجفی که در مصاحبه با خبرنگاران گفتند مکالمات تلفنی من شنود می‌شد و برای آن مرحومه ارسال می‌گردید. از این دو مطلب یک مطلب کلی را نتیجه گرفتم که متأسفانه در کشور ما چنین پدیده‌ای وجود دارد و البته با اسلام که استفاده از وسیله نامقدس را حتی برای هدف مقدس ممنوع می‌شمارد سازگار نیست. مضمون حرف من این بود که قاعدتا عده‌ای می‌خواسته‌اند از آن مرحومه به عنوان یک ابزار برای اهداف سیاسی خود استفاده کنند، نه اینکه وی از ابتدا یک پرستو بوده است. مطلب دیگر این که جناب‌عالی به عقد شرعی و ازدواج دائم آن مرحومه با آقای نجفی اشاره کرده و تصویر عقدنامه را منتشر کرده‌اید. با توجه به دیانت دو طرف، هیچ کس در این موضوع تردیدی ندارد، ضمن این که ملازمه‌ای میان ارسال پرستو و روابط نامشروع نیست. بنابراین اینجانب هیچ نگاه منفی از قبیل پرستو بودن نسبت به خواهر گرامی محرومه شما نداشته و ندارم و در آن یادداشت صرفا تلاش برخی افراد برای استفاده از این پیوند مشروع در جهت هدفهای سیاسی خود را گوشزد کردم. در پایان به جناب‌عالی توصیه می‌کنم مراقب باشید ابزار دست پرستوسازان واقع نشوید. سیر رسیدگی به پرونده این قتل دردناک را به دقت پیگیری کنید و برخی اقدامات مشکوک مانند محدودیت وکیل و صدور کیفرخواست ظرف پنج روز را که در موارد مشابه در کمتر از یک سال صادر نمی‌شود مورد توجه قرار دهید تا حقی از آن مرحومه و خانواده محترمتان و طرف مقابل ضایع نشود. برای شما آرزوی صبر و اجر از خدای متعال مسئلت می‌کنم.

مسعود استاد، برادر میترا استاد

ادعای مشکلات اخلاقی نجفی از سوی برادر میترا استاد

مسعود استاد، برادر میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی که به قتل رسیده است، ضمن توضیح درباره‌ی آخرین وضعیت پرونده در گفت‌وگویی با انصاف نیوز به مسایلی از جمله گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی نقش‌اش در طراحی مراسم برج میلاد –که دست‌آویزی برای استعفای نجفی بود-، حضورش در شهرداری و حرف و حدیث‌هایی چون ارتباطش با پیمانکاران توضیح داده است. او همچنین درباره‌ی فایل صوتی منتشر شده از میترا استاد و کسی که گفته می‌شد پیمانکار شهرداری است می‌گوید شخصی بوده که خود را «بازوند» استاندار کرمانشاه معرفی کرده بوده است، استاد می‌گوید که فایل کامل صوتی را دارد و بزودی منتشر می‌کند. او در ادامه به این سوال که چگونه این فایل صوتی را در دست داده است هم پاسخ داد. برادر میترا استاد همچنین می‌گوید که از محمود علیزاده طباطبایی، وکیل محمدعلی نجفی بخاطر طرح ادعاهایی درباره‌ی خواهرش شکایت خواهد کرد و در بخش دیگری نیز ادعاهایی را درباره‌ی محمدعلی نجفی مطرح می‌کند.

بخشی از گفت وگوی انصاف نیوز با مسعود استاد را در ادامه می خوانید:

  •  آخرین خبر این است که کیفرخواست صادر شده است و الان منتظریم که جلسه‌ی دادگاه تشکیل شود.
  • این قضیه از حد ملی هم فراتر رفته است. به همین‌خاطر قوه قضاییه هم خیلی پیگیر این ماجرا شد که بتواند سریع‌تر پرونده را جمع کند. خیلی از مسایل دیگر هم دست به دست هم داده که سبب شده اختلافاتی بین جناح‌ها بیفتد و به‌خاطر اینکه این مسایل کم شود و محدود شود سعی کردند که پرونده را سریع‌تر جمع کنند.
  • قوه قضاییه هم خدا را شکر بر اساس عدالت تا الان عمل کرده است و مطمئنم پس از این هم همینطور خواهد بود.
  • تا کنون تماسی از طرف خانواده نجفی نشده است. دنبال رضایت نیستند. اینها فعلا آقای طباطبایی را انداخته‌اند جلو؛ یک آدم هوچی‌گر که جز هوچی‌گری چیزی راجع به وکالت نمی‌داند. صرفا دارد تهمت می‌زند و توهین می‌کند. امروز هم در دادسرای جنایی مصاحبه‌ای با خبرنگارها داشتم و گفتم که یا ایشان باید ثابت کند که این اتهاماتی که زده واقعیت دارد یا اینکه باید طبق قانون در ملا عام پاسخ دهد. اتهاماتی دال بر مهدورالدم بودن، توهین به پیامبر، توهین به مقدسات و… چیزهایی که ایشان آمده نوشته، چیزهایی است که من فکر می‌کنم برازنده‌ی خودش و خانواده‌اش باشد که به خواهر بنده نسبت داده‌اند. و من حتما از این قضیه نمی‌گذرم، امروز با چند وکیل صحبت کردم و در همین روزها از آقای طباطبایی شکایت می‌کنم.حتی آقای نجفی صحبت‌هایی که ایشان کردند را تکذیب کرده؛ جالب است که موکل تکذیب کرده اما وکیل دارد ادامه می‌دهد.
  • امروز در مصاحبه‌ای که با دوستان داشتم به آنها هم عرض کردم که آقای نجفی یکسری مشکلات اخلاقی داشتند؛ این مشکلات اخلاقی را من پرونده‌هایش را دادم به دادسرای جنایی. کسانی بودند در ده سال و ۷ سال گذشته، زمان‌هایی که ایشان در پست‌های دیگری بودند، اقداماتی انجام دادند با یک‌سری [کسانی] که خلاف شرع بوده. من حتی شماره‌ی آنها را دادم به داسرای جنایی و استشهادیه نوشتند و تایید کردند این قضیه را.
  • در مدت زندگی‌شان با خواهر بنده یکسری مسایل هست که من گذاشته‌ام در دادگاه به‌صورت علنی صحبت کنم و در این مقطع چیزی نمی‌خواهم بگویم؛ اما در دادگاه حتما این موضوع را خواهم گفت و تمام اطلاعاتی که راجع به مسایل اخلاقی ایشان است –چه در سال‌های گذشته و چه آن یکسال و خرده‌ای زندگی‌شان با خواهر بنده- همه را افشا می‌کنم.
  • در مورد جریان برج میلاد که در وهله‌ی اول من اصلا آنجا نبودم، اصلا در برج میلاد نبودم که بخواهم هماهنگی‌اش را انجام دهم. دوم اینکه بعد از اینکه حتی احضاریه برای آقای نجفی آمد درب منزل، من تازه آن موقع متوجه شدم که جریان از چه قرار است.یعنی بعد از آمدن احضاریه که به قول خودشان ۱۰:۳۰ شب آمد، من تازه آن ساعت متوجه شدم که جریان از چه قرار است.بنده اگر صحبتی می‌کنم دال بر مستندات است. اگر به فرض مثال می‌گویم دست خواهرزاده‌ی بنده شکسته، یا می‌گویم ناخن خواهر من شکسته و کتک‌کاری کرده آقای نجفی، مدارک پزشکی قانونی و آگاهی را رو می‌کنم. مدارکی که موجود است را رو می‌کنم.
  • نمی‌شود بگویند که دبیرستان فلان جا درس داده، کوی فراز خانه داشته… من تا بحال اصلا داخل کوی فراز نرفته‌ام؛ اما گفته‌اند دختران دبیرستانی می‌رفته‌اند آنجا و…اصلا به فرض هم بنده کثیف‌ترین آدم دنیا، چه ربطی به قتل دارد؟! یک نفر یک قتلی مرتکب شده قصاصش کنید. این مسایل را من نمی‌فهمم، بنده برادر ایشان هستم و کثیف‌ترین آدم دنیا، چه ربطی به قتل دارد که آقای نجفی انجام داده؟
  • اینها دیگر اخلاق و انسانیت را گذاشته‌اند زیرپا. دارند سعی می‌کنند که بخواهند آتویی از ما بگیرند که خوشبختانه و خدارا صد هزار مرتبه شکر مشکلی نداریم. امروز به خبرنگارها هم گفتم که بنده تحصیلاتی هم که دارم می‌توانند برود دانشگاه امیرکبیر سرچ کنند، اسم بنده را پیدا می‌کنند. آخر عده‌ای گفته بودند با پارتی بازی درس خوانده و مدرک گرفته؛ مدارک بنده همه‌اش موجود است. بروند استعلام بگیرند و هرجای دیگری بحثی هست بیایندو طبق مستندات با من صحبت کنند. من طبق مستندات صحبت می‌کنم و دلایل محکمی برای اثبات دارم.

رد پای یک سرنشین ناشناس در خانه نجفی

در همین رابطه سایت «خبرآنلاین» در گزارش میدانی دیگری از محل سکونت محمدعلی نجفی و میترا استاد به جزئیات جدیدی از این ماجرا رسیده که بر پایه روایت‌های ساکنین است که طبعا نه می‌توان آنها را تایید و نه رد کرد. ابهاماتی که نیازمند تحقیقات مراجع قضایی است تا صحت و سقم آن تایید شود. روایت‌هایی که می‌تواند پرونده را وارد مرحله جدیدی کند و این پرسش را تقویت کند که چرا کیفرخواست پرونده به این مهمی و پر از ابهام ۵ روزه صادر شد؟ ۱۳ روز از حادثه گذشته و برج آرمیتا به آرامش خودش بازگشته است؛ نه خبری از ماشین‌های پلیس است نه خبرنگارانی که منتظرند تا در لابی ساختمان باز شود، نه همسایه‌هایی که می‌خواهند دیده‌ها و شنیده‌هایشان را روایت کنند. در این ۱۲ روز اما پررنگ‌ترین شایعه‌ای که بیرون آمد، مباشر بودن نجفی و قتل به دست دخترش بود. شایعه‌ای که ساکنین ساختمان آن را تا حدودی رد می‌کنند. یکی از ساکنین ساختمان می‌گوید: «من نه دختر نجفی را دیده‌ام نه می‌شناسم اما ممکن است با ماشین راننده آقای نجفی رفت‌وآمد کرده باشد و ما او را ندیده باشیم، چون شیشه‌های ماشین راننده دودی است و از بیرون چیزی مشخص نیست.»

آن‌طور که همسایه‌ها می‌گویند ماشین راننده آقای نجفی یک پژو ۴۰۵ نقره‌ای بوده که اکثر اوقات نجفی با آن رفت‌وآمد می‌کرده است. «بعید می‌دانم روز حادثه کسی به جز آقای نجفی داخل ساختمان بوده باشد، چون دختر ایشان بعد از حادثه و زمانی که ماشین‌های پلیس آمده بودند به ساختمان آمد. یک خانم دیگر هم آمده بود که می‌گفت خواهر آقای نجفی است و وارد ساختمان شد.» نکته مهم این است که راننده آقای نجفی زمان حادثه در محل ساختمان نبوده و حدودا ساعت ۱۱ آمده است. خودروی خود نجفی هم همچنان در پارکینگ مجتمع است و جابه‌جا نشده. آن‌طور که جمعی از ساکنین می‌گویند ماشین راننده آقای نجفی حدود ساعت ۱۱ صبح وارد پارکینگ شده و پشت سرش یک هیوندای سفید با سرنشین آقا هم آمده و اعلام کرده که ماشین پشتی با من است و اجازه ورود گرفته. بعد از این دو ماشین هم آژانس وارد پارکینگ شده که پسر میترا استاد را بعد از امتحان به خانه رسانده بوده و در پارکینگ منتظر مانده تا پسرش بالا برود و پول بیاورد تا کرایه ماشین را حساب کند. «هر واحد دو جای پارک دارد و آژانس هم به‌عنوان ماشین سوم مدت زیادی داخل پارکینگ بوده و بیرون نمی‌آمده. بعد از جویا شدن علت فهمیده‌اند که قرار بوده پسرش برود بالا و کرایه ماشین را بیاورد تا حساب کند. حدودا یک‌ساعت آژانس منتظر می‌ماند و اعلام می‌کند که کرایه من را حساب نکردند و می‌رود.»

آن‌طور که همسایه‌ها می‌گویند پسر میترا استاد ساعت ۹ برای رفتن به مدرسه از خانه خارج شده و با همان آژانس ساعت ۱۱ به خانه بازگشته است. همزمان با ورود راننده آقای نجفی و سرنشین هیوندا. طبق شنیده‌ها هم فقط دوربین‌های لابی ساختمان چک شده و دوربین‌های پارکینگ و رفت‌وآمدها از آنجا چک نشده است. هرچند ممکن است آن سرنشین ناشناس از نزدیکان میترا استاد بوده باشد اما چرا راننده نجفی اعلام کرده که این ماشین با من هماهنگ شده و اجازه ورود بدهید؟یکی از خدماتی‌های ساختمان می‌گوید: «بعد از اینکه آژانس رفت یک‌دفعه دیدم که پسر خانم میترا استاد با چاقویی در دستش آمده و می‌گوید می‌خواهم پدرم را بکشم. حال به‌شدت بدی داشت و دهانش کف کرده بود و کاملا در شوک بود. دائما می‌گفت مادرم را کشتند و می‌خواهم پدرم(نجفی) را بکشم. ما هم با کمک بقیه چاقو را از او گرفتیم.» آن‌طور که به‌نظر می‌رسد نجفی بعد از قتل در خانه بوده و راننده و پسرش و آن آقا که مشخص نیست چه کسی بوده، وارد ساختمان شده‌اند و نجفی بعد از واکنش پسر میترا استاد از لابی ساختمان فرار کرده است. پسر استاد هم فکر کرده که نجفی از داخل پارکینگ خارج می‌شود اما نجفی از لابی خارج شده بوده.کنار مجتمع مسکونی آرمیتا، یک مجتمع اداری است که مدیر ساختمان هم آنجاست. طبق پیگیری‌های خبرنگار «خبرآنلاین»، مدیر ساختمان در مجتمع اداری نبود و تلاش برای ارتباط گرفتن با او به نتیجه‌ای نرسیده است. با این حال یکی از افراد مشغول به کار در این مجتمع می‌گوید: «اختلاف آقای نجفی و میترا استاد حتی در همین یک‌ماهی که اینجا بودند هم مشخص بود. ما که زیاد نمی‌دیدمشان اما همه می‌دانستند که آقای نجفی اصولا به اینجا نمی‌آید و میترا استاد و پسرش تنها زندگی می‌کنند.» خانه‌ای ۱۷۰ متری که به گفته ساکنانش متری ۴۵ تا ۵۰ میلیون تومان است. «ضمن اینکه اگر کسی هم وارد خانه‌شان شده باشد حتما باید با حضور یکی از این سه نفر بوده باشد؛ چون کسی به جز این سه نفر کلید واحد آپارتمان را ندارند.»

قاضی کشکولی، قاضی پرونده نجفی

 میرحامدخانی،حقوقدان: با رسیدگی سریع قوه قضائیه، کیفرخواست آقای نجفی صادر شده است

یک حقوقدان تاکید کرد: کیفرخواست شهردار اسبق تهران بر اساس قانون صادر شده و طولانی شدن رسیدگی امری خلاف اصل است. دکتر میرحامدخانی با اشاره به تصریح قانون برای رسیدگی سریع به پرونده گفت: در ماده دو و سه قانون آئین دادرسی کیفری، صراحتا به اعمال سرعت در عین دقت در رسیدگی به پرونده تاکید شده است. بر همین اساس، قوه قضائیه در توجه به پرونده آقای نجفی دقیقا به اصل قانون عمل کرده و اتفاقا طولانی شدن رسیدگی، امری خلاف اصل است. مسلما، اعمال سرعت همراه با دقت، مردم را به این امرکه خیلی سریع می‌توانند شاهد اجرای عدالت باشند، امیدوارتر می‌کند.این استاد دانشگاه افزود: در خصوص پرونده‌های قتل، پیچیدگی موضوعات حقوقی موجب طولانی شدن پرونده می‌شود. بطور مثال عدم وجود دلایل، رسیدگی سریع را به تاخیر می‌اندازد. آقای نجفی، چند ساعت پس از وقوع جرم به ارتکاب قتل اقرار کرده و این اقرار، خود شاه دلیل است، پس دلایل کافی بوده است.وی با اشاره به تشکیل پرونده شخصیت برای قاتل گفت: دلیل دیگری که در پرونده‌های قتل به آن نیاز داریم، این است که برای فرد پرونده شخصیت تشکیل شود. برای آقای نجفی، در همان ساعات اولیه و توسط پزشکی قانونی، پرونده شخصیت تشکیل و مشخص شد که ایشان در ارتکاب قتل مسلوب الاراده نبوده است. این جرم شناس تاکید کرد: روزانه یا ماهانه ممکن است قتل‌های زیادی اتفاق بیفتد، اما نوع خاصی از ارتکاب قتل وجود دارد که در نتیجه آن، احساسات مردم بشدت تحریک می‌شود و جامعه خواسته یا ناخواسته تقاضای رسیدگی سریع دارد و بطور مداوم خبر را از طریق دنبال می‌کند. قوه قضاییه دور از مردم نیست و جامعه نیز تشنه رسیدگی سریع‌تر است. به همین دلیل و با رسیدگی سریع قوه قضائیه، کیفرخواست آقای نجفی صادر شده است.میرحامد خانی ادامه داد: ضمن اینکه باید توجه داشته باشیم صدورکیفرخواست به معنای صدور حکم نیست، بلکه نشان‌دهنده تصمیم دادسرا در خصوص پرونده وتعیین مجرم بودن یا نبودن آقای نجفی است؛ بنابراین جلسه دادگاه با هدف شنیدن دفاعیات وکلای آقای نجفی، خود ایشان و اولیای دم تشکیل خواهد شد و اساسا صدور کیفرخواست مساله نهایی این پرونده نخواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی