امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۴۳۴۹
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰

پیش‌بینی افزایش صید ماهیان استخوانی در گلستان به ۳۰۰۰ تن

خرداد؛معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گلستان گفت: با اقداماتی که در خصوص راهاسازی بچه ماهیان در نظر گرفته شده، در سه سال آینده میزان صید ماهیان استخوانی در دریا از ۳۴۷ تن فعلی به ۳۰۰۰ تن خواهد رسید.

به گزارش خرداد، محسن یحیایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در گلستان ۱۴۲۰ صیاد داریم که در قالب ۲۱ تعاونی پره در شهرستان‌های بندرگز، بندر ترکمن و گمیشان اقدام به صید ماهیان استخوانی می‌کنند.

وی با بیان اینکه در این سال‌ها نسبت به سالیان گذشته با کاهش صید مواجه هستیم، تصریح کرد: امسال پس از پایان مهلت صید، پس از وقفه‌ای ۱۵ روزه برای تکثیر طبیعی ماهیان، مجدداً مجوز صید به صیادان داده شد. در این مدت ماهیانی صید شد که تکثیرشان را انجام داده بودند.

یحیایی با اشاره به اینکه این اقدام باعث شد امسال با ۳۴۷ تن صید ماهیان استخوانی افزایش ۳۷ درصدی صید را داشته باشیم، افزود: در صید گونه با ارزش ماهی سفید ۱۶۰ درصد افزایش صید داشتیم. میزان صید ماهی کپور نیز در دو سه سال اخیر روند افزایشی داشته است.

وی در خصوص کاهش صید کپور در سالیان اخیر، گفت: تالاب گمیشان زیستگاه اصلی ماهی کپور در منطقه ما بود اما به دلیل کم آبی‌های سنوات اخیر و پس روی آب دریای خزر این تالاب خشک شد و زیستگاه اصلی این ماهی از بین رفت.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گلستان در ادامه تصریح کرد: سیل اخیر با وجود اینکه خسارت‌های زیادی وارد کرد، اما باعث ایجاد فرصت‌هایی نیز در زمینه شیلات شد. بعد از سیل استخرهای مراکز بازسازی ذخایر ماهیان را به نحو بسیار مناسب آبگیری کردیم.

یحیایی بیان کرد: ۶۵ میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی در این مراکز تولید شده و ظرف دو ماهه آینده در دو رودخانه قره سو و گرگانرود رها سازی می‌شوند.

وی ادامه داد: از ساحل نشینان می‌خواهیم که این ماهیان را صید نکنند تا در سه سال آینده ماهیانی که به وزن یک کیلوگرم رسیدند صید شوند.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گلستان تصریح کرد: پیش بینی می‌کنیم اگر حداقل ۵ درصد این ماهیان ضریب بازگشت داشته باشند بتوانیم در سه سال آینده ۳ هزار تن صید ماهی داشته باشیم. این افزایش تولید باعث افزایش درآمد و تثبیت شغل صیادان و رونق بازارهای ماهی خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی