امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۴۴۶۴
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۵

رئیس مجلس: دلال‌ها مانع رسیدن کالاهای اساسی به مردم شده‌اند

خرداد؛ رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود تلاش‌های زیاد و منابع فراوانی که برای توزیع عادلانه امکانات، ارزاق و کالاهای اساسی دیده شده، دلال بازی‌ها مانع از آن شده که این اجناس آنگونه که باید به دست مردم برسد.

به گزارش خرداد، علی لاریجانی عصر چهارشنبه در نشست با خانواده شهدا، روحانیان، نخبگان، فعالان اقتصادی و مدیران خراسان شمالی اظهار داشت: ۱۰ میلیارد دلار ارز برای تأمین کالاهای اساسی منظور شده است اما آنچه که به دست مردم می‌رسد با آن همخوانی ندارد.

وی افزود: در این زمینه به دنبال آن هستیم تا در هفته آینده به چهارچوبی برسیم که فشار بر مردم کاهش یابد.

لاریجانی گفت: یک موضوع مهم که در کشور برای توزیع عادلانه امکانات و دسترسی مردم به نیازهای اساسی شأن پیگیری می‌شود، تأمین مسکن است و در این زمینه تصمیماتی گرفته شده است.

وی تصریح کرد: برای سرمایه گذاری در بخش مسکن در روستاها و شهرهای کوچک و متوسط، تلاش داریم زمینه ساخت و سازها و سرمایه گذاری آسان شود.

وی افزود: زمین ارزان در اختیار انبوه ساز و سایر سازندگان قرار می‌گیرد البته در این زمینه اگر جایی نیاز باشد، قیدها در زمینه محدوده روستاها و شهرها هم برداشته می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بخش بسیار زیادی از سرمایه‌ها در ساخت و ساز هزینه می‌شود و بازار مسکن بر اقتصاد تأثیرگذار است از تلاش برای تسهیل در ساخت و سازها خبر داد.

مجلس از طرح ریلی گرگان- بجنورد- مشهد حمایت می کند

لاریجانی با اشاره به تاکید نمایندگان خراسان شمالی بر اجرای طرح ریلی گرگان _ بجنورد _ مشهد گفت: از این طرح ریلی حمایت می‌کنیم و در صورت اقدام وزارت راه و شهرسازی و استانداری خراسان شمالی، پیشنهاد می‌شود برای تأمین فاینانس خارجی اقدام شود.

وی در باره ایجاد بازارچه مرزی خراسان شمالی گفت: در این زمینه هم آمادگی داریم تا با کشور همسایه، ترکمنستان، مذاکره کنیم تا این استان از این مزیت مرزی بودن بهره مند شود.

رئیس قوه مقننه افزود: برای توسعه مناطق، به برخی حلال ها نیاز است که باید از ظرفیت آنها بهره برد و نهادها و شرکت‌هایی چون بنیاد مستضعفان، ایدرو، شستا، ایمیدرو و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از این ظرفیت‌ها هستند که برای توسعه خراسان شمالی باید مورد توجه باشند.

وی درباره درخواست‌ها برای بهره مندی خراسان شمالی از بودجه توازن منطقه‌ای گفت: این امر هم مورد توجه خواهد بود.

لاریجانی اظها رداشت: کمک می‌کنیم تا منطقه ویژه اقتصادی بجنورد رونق بگیرد و البته این مناطق ویژه باید توسط بخش خصوصی ایجاد شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم ایجاد صنایع تکمیلی و تبدیلی کشاورزی در خراسان شمالی گفت: این صنایع باید ایجاد شود تا ارزش افزوده نصیب تولید کنندگان استان شود.

وی گفت: ظرفیت توسعه‌ای این استان کشاورزی است و در سفر رهبر معظم انقلاب هم اولویت اول توسعه این منطقه کشاورزی تعیین شده است.

وی با اشاره به تاکید رهبری درباره استقلال سیاسی در زمینه کشاورزی گفت: خراسان شمالی در این زمینه فرصت و پتانسیل خوب و مناسبی دارد و باید بیشتر به بخش کشاورزی توجه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: استان‌هایی که صبغه کشاورزی خوبی دارند در سیاست گذاری کلان می‌توانند از پشتیبانی‌های بخش کشاورزی بهتر بهره مند شوند.

در شرایط تحریم غمگساری فایده ندارد

لاریجانی با اظهار امیدواری نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی کشور، اظهار داشت: در شرایط تحریم و مشکلات، غمگساری فایده ندارد، باید با روحیه امید، مشکلات مردم را حل کرده و برای آن تلاش نماییم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: گاهی برخی رسانه‌ها، مأیوس می‌کنند و مایوسانه حرف می‌زنند، البته مشکلات داریم اما باید مقاومت کنیم، زیرا امید می‌رود تحمل‌ها و مقاومت‌ها، سبب گشایش شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر دو روزه خود به خراسان شمالی فردا به شهرستان‌های اسفراین و شیروان می‌رود.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی