امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۴۴۸۰
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۷

معاون وزیر خارجه آمریکا بدون هیچ دستاوردی لبنان را ترک کرد

خرداد؛ دیدار معاون وزیر خارجه آمریکا با مسئولان لبنانی بدون هیچ نشانه مثبتی مربوط به میانجیگری او برای آغاز مذاکرات در ارتباط با ترسیم مرزهای لبنان پایان یافت.

به نوشته روزنامه النهار لبنان، منابع متعدد لبنانی اعلام کردند، دیدارهای روز گذشته "دیوید ساترفیلد" با مسئولان لبنانی از هرگونه نشانه مثبت مبنی بر پیشبرد میانجیگری برای آغاز مذاکرات چهار جانبه لبنان- اسرائیل- سازمان ملل- آمریکا در خصوص ترسیم مرزهای آبی و دریایی جنوب لبنان پایان یافت.

به عبارت دیگر در این دیدارها مشخص شد، ساترفیلد حامل خواسته ها و افکار اسرائیل است که لبنان آن را نمی پذیرد همانطور که "اسرائیل" با برخی خواسته های ثابت لبنان که ساترفیلد اعلام کرد، مخالف است.

در این میان به نظر می رسد سفر ساترفیلد آخرین سفر او از این نوع باشد زیرا وی پست خود را به دیوید شینکر تحویل داده و پست جدید خود یعنی سفیر آمریکا در ترکیه را تحویل خواهد گرفت.

پرونده ترسیم مرزهای لبنان و اسرائیل که هدایت آن را «دیوید ساترفیلد» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه به عهده داشت، چندین ماه به صورت پنهان توسط وی و به دور از هرگونه برجسته‌سازی رسانه‌ای پیگیری شد و نهایتاً اخباری در مورد نهایی شدن این موضوع در سطح رسانه‌ها منتشر شد. اصل ماجرا به سال ۲۰۱۲ برمی‌گردد و در آن زمان ایالات متحده به عنوان میانجی طرحی به مقامات لبنان پیشنهاد کرد که در آن ۵۰ تا ۶۰ درصد از ذخایر دریایی در مدیترانه و مناطق مشترک به رژیم صهیونیستی واگذار شود و مابقی آن به لبنان اعطاء شود که بیروت این موضوع را نپذیرفت و درخواست سهم بیشتری از این ذخایر را مطرح کرده بود.

کارشناسان سیاسی می گویند مهم ترین دلیل ورود آمریکا به بحث ترسیم مرزهای لبنان، وادار کردن لبنان به حضور پای میز مذاکره مستقیم با اسرائیل است تا به این وسیله به صورت غیرمستقیم به رژیم صهیونیستی مشروعیت ببخشد و نهایتاً بتواند از این موضوع بهره‌برداری جانبی کند.

ترغیب مقامات دولت کنونی لبنان به خصوص «سعد الحریری» و جریان ۱۴ مارس برای اتخاذ تصمیم علیه حزب‌الله و سلاح آن از دیگر اهداف آمریکا در این موضوع محسوب می شود تا به نوعی دولت را تحت فشار قرار دهند تا در توان نظامی حزب‌الله خلل جدی ایجاد کند که اتفاقاً سید حسن نصرالله هم نسبت به این موضوع هشدار داده بود./
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی