امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۴۵۵۱
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۴

حجاج ایرانی به مقدسات دیگران اهانت نکنند/ در شان زائر ایرانی رفتار کنند

خرداد؛ حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ضمن توصیه هایی به دست اندرکاران مراسم حج و حجاج ایرانی خواستار احترام به مقدسات دیگر مذاهب شد.

به گزارش خرداد، این مرجع تقلید در دیدار حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تبریک انتصاب وی ابراز داشتند: انتخاب شما را که تجربه فراوانی در امور حج دارید بسیار مفید می دانم و امیدواریم در این مسؤولیت موفق باشید.

ایشان با بیان توصیه هایی مهم خطاب به نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، خاطرنشان کردند: عربستان سعودی مایل است مسائل حج از مسائل سیاسی جدا باشد و واقعا هم باید جدا باشد تا مشکلی در امور حج پیدا نشود.

آیت الله مکارم شیرازی گفتند: آن ها باید حجاج ما را کاملا محترم بشمارند ما هم باید مقدسات آن ها را کاملا محترم بشماریم؛ نکته دیگر اینکه روحانیون حج باید آموزش های لازم را دیده باشند؛ به اعضاء کاروان گوشزد کنند که اهانتی به مقدسات دیگران نکنند و به گونه ای رفتار کنند که در شأن زائر ایرانی باشد؛ هنگامی که از منزل به مسجد یا به خیابان می آیند، لباس مناسب، تمیز و در شأن ایرانی داشته باشند.

ایشان افزودند: مسائل حج را کاملاً برای حجاج تببین کنند تا مبادا با یک حرکت نابجا حج آن ها باطل شود و مجبور شوند سال آینده به حج بیایند که این امری است عملاً غیر ممکن و این مساله نیاز به آموزش های قبلی دارد.

مرجع تقلید شیعیان با تاکید بر این که حج باید انسان را متحول کند، اظهار داشتند: انسان وقتی از حج یا زیارت برمی گردد باید با قبل متفاوت باشد، اگر هیچ تغییری ایجاد نشود دلیل بر این است که مقبول نشده است.

ایشان ابراز داشتند: نکته دیگری که حتما باید رعایت شود و می شود این است که یک هماهنگی بین روحانیون کاروان ها باشد؛ این که با پاسخ های مختلف حجاج را سرگردان کنند درست نیست.

 آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که در مسائل مربوط به حج حتما باید موضوع آموزش حجاج را به صورت ویژه داشت، گفتند: برخی قبل از این که به مکه بروند هیچ گونه آشنایی با مسائل حج ندارند، باید به آنها آموزش داده شود؛ آنهایی که مدینه قبل هستند فرصت خوبی دارند تا به صورت کامل آشنا بشوند ولی مدینه بعدی ها فرصت کمتری دارند که آموزش های لازم را ببینند و ای بسا یک کار کوچک باعث شود حج را بهم بزند و حتی در بعضی جاها مجبور شوند سال آینده به فتوای آقایان دوباره مکه بروند.

ایشان با تاکید بر لزوم پرهیز از بازار گردی حجاج ایرانی و بهره گیری حداکثری از فرصت معنوی حج، گفتند: البته با توجه به بالا رفتن قیمت ارز کمتر کسی به فکر خرید و بازار گردی می افتد، اما باز هم باید توصیه کرد و مراقب بود؛ روحانیون کاروان در این زمینه نقش مهمی دارند که هم خودشان رعایت کنند و هم مردم را توصیه کنند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به نقش مهم روحانیان کاروان در سفر حج، ابراز داشتند: روحانیون کاروان ها باید حال و شرایط حجاج که از وطن و خانواده دور شده اند را درک کنند و با سعه صدر و مدارا برخورد کنند و در این زمینه الگو باشند.

ایشان همچنین بر لزوم دقت و حساسیت در گزینش و انتخاب روحانیان کاروان های حج تاکید و تصریح کردند که این کار هم باید روی حساب و کتاب باشد.

آیت الله مکارم شیرازی گفتند: آموزش ها به کاروان ها چند قسم است، یک بعد آموزش عمومی است که کاروان ها را جمع می کنند و مسائل لازم درباره موضوعات مختلف از جمله دعای ندبه و کمیل را به آنها گوشزد می کنند، یک جنبه دیگر آموزش خصوصی است که هر کاروان برای خودش دارد؛ یک بعد دیگر آموزش هم آموزش اخصی است که اگر روحانی کاروان احساس کند افرادی در کاروان ضعفی دارند آنها را دعوت کند و راهنمایی لازم را انجام دهد.

استاد حوزه علمیه قم در پایان با ضمن آرزوی توفیق برای حجت الاسلام والمسلمین نواب در مسؤولیتی مهمی که عهده دار شده است، ابراز امیدواری کردند که حجاج جهان اسلام و بویژه حجاج ایرانی حج امسال را به خوبی پشت سر بگذارند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی