امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۴۵۷۱
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱

مودی و روحانی در بیشکک دیدار می کنند

خرداد؛ روزنامه هندی "لایو مینت" نوشت، نارندرا مودی نخست وزیر هند امروز عصر جمعه با حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در بیشکک پایتخت قرقیزستان دیدار می کنند.

بر اساس گزارش این روزنامه، ایران و هند دارای روابط قدیمی و دوستانه ای با یکدیگر هستند. ایران یکی از تامین کنندگان اصلی نفت برای هند محسوب می شود و در سال گذشته ۱۰ درصد از نیاز کل هند به انرژی را تامین کرده است. اما به دلیل فشار های آمریکا واردات نفت هند از ایران دچار اختلال شده است.
در ماه نوامبر (آبان) بود که آمریکا پس از بررسی وضعیت موجود بعد از اعمال آن تحریم های اقتصادی، به هشت کشور از جمله کره جنوبی، چین، هند، یونان، ایتالیا، تایوان، ژاپن و ترکیه به مدت شش ماه برای خرید نفت از ایران معافیت داد تا با سهمیه ای محدود از ایران نفت بخرند.
بر اساس این معافیت ها هند می توانست در دوره نوامبر تا آوریل روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام از ایران خریداری کند.

ماه گذشته آمریکا از خریداران نفت ایران که اکثراً در آسیا حضور دارند درخواست کرد تا واردات نفت خود از تهران را متوقف نمایند.

نوزدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای ۲۳ و ۲۴ خرداد با حضور سران ۱۱ کشور از جمله روسیه، چین، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند، پاکستان و ایران در شهر بیشکک برگزار می‌شود.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی بین دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه سیاسی، اقتصادی و امنیتی بنیان گذاشته شد. چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان و هند اعضای اصلی و ایران، مغولستان، افغانستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند.

روحانی همچنین پس از حضور در اجلاس شانگهای در دومین مرحله از سفر سه روزه خود به منظور شرکت در پنجمین کنفرانس «تعادل و اعتمادسازی در آسیا» (سیکا) از بیشکک عازم دوشنبه پایتخت تاجیکستان خواهد شد.

ایران، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، کره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و تایلند از جمله اعضای سازمان سیکا هستند.
برچسب ها: مودی ، روحانی ، بیشکک
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی