امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۴۷۹
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۲ - ۱۷:۰۷
داروهاي ناباروي مشمول بيمه مي شوند

براي اجراي برنامه هاي رشد جمعيت اقدام عملي لازم است

وزارت بهداشت در گزارش 100 روزه ي خود اعلام کرد10 قلم داروی درمان ناباروری تحت پوشش بیمه قرار گرفتند تا دغدغه های زوجین نابارور برای بچه دار شدن، خیلی کمتر شود.

سرویس زنان و خانواده خرداد/بهمن بالایی: مدتی است که موضوع کم شدن نرخ رشد جمعیت مسئولین کشور را دچار نگرانی های جدی کرده است. کاهش رشد جمعيت به نحوي که باعث پير شدن جمعيت طي دهه‌هاي آينده مي‌شود موضوعي است که مي‌تواند براي نسل‌هاي بعدي کشور مشکلات و معضلات فراواني پديد آورد. نگراني درباره پير شدن جمعيت جهان در حدي است که چندي پيش سازمان ملل متحد در گزارشي نسبت به اين موضوع ‌هشدار داد و از سران‌کشورها خواست براي مشکل پير شدن جمعيت جهان‌، چاره‌اي بينديشند.

سازمان ملل ، بانک جهانی و مجمع جهانی اقتصاد هر یک آماری جداگانه از درصد آمار رشد جمعیت در کشورهای مختلف منتشر کرده اند. بر اساس جدولی که سازمان ملل منتشر کرده ، ایران با نرخ رشد جمعیت 1.35 در رتبه ی نود و ششم جهان قرار دارد و بر اساس جدول منتشر شده از سوی بانک جهانی ، ایران با نرخ رشد 1.31 رتبه ی صد و چهارم را داراست. در گزارش منتشره توسط مجمع جهانی اقتصاد از بين 135 كشور ايران با نرخ رشد 1.11 رتبه ي 75 را دارد. چه آمار بانک جهانی را در نظر بگیریم و چه آمار سازمان ملل ، یک چیز غیرقابل انکار است: ایران دارد پیر می شود!

برای اینکه علت نگرانی مسئولین در خصوص آهنگ رشد جمعیت مشخص شود ، کافیست به چند نکته ی دیگر نیز توجه کنیم: عادل آذر ، رئیس مرکز آمار ایران در تاریخ پنجم آذر امسال درحاشیه همایش بررسی نتایج سرشماری عمومی نفوس ومسکن اظهارداشت: با اشاره به نرخ باروری 1.8 درصدی در کشور، گفت: اگر این روند ادامه یابد در 20 سال آینده جمعیت کشور به 90 میلیون نفر و نرخ رشد جمعیت به صفر می رسد. عادل آذر گفت : نرخ باروری درکشور به یک و هشت دهم درصد رسیده و جمعیت بالای 65 سال کشور که جمیعت پیر اطلاق می شود به 6 درصد رسیده و درافق سال 95 به بالای 10 درصد می رسد و کشور ما بر اساس استانداردهای جمعیتی دنیا در ترکیب کشورهای پیر قرار می گیرد.وی با بیان  اینکه برخی استانها رشد صفر درصدی جمعیت را تجربه می کنند ، گفت : این امر بویژه دراستانهای شمالی نگران کننده است و بعد خانوار دراین استانها بشدت کاهش یافته و نرخ رشد جمعیت آنها به کمتر از نیم درصد رسیده است.

نتيجه آنكه برخلاف سال هاي اول بعد از انقلاب كه سياست هاي كاهش جمعيت در دستور كار دولت قرار گرفته بود و همه ي نهادها درصدد تدوين برنامه هايي جهت جلوگيري از رشد بي رويه ي جمعيت بودند ، امروز سياست "فرزند بيشتر ، زندگي بهتر" در دستور كار قرار گرفته است.

در يكي دو دهه ي اخير ، كاهش رشد جمعيت تبديل به معضلي جهاني شده است. نگرانی درباره پیر شدن جمعیت جهان در حدی است که چندی پیش سازمان ملل متحد در گزارشی نسبت به این موضوع ‌هشدار داد و از سران‌کشورها خواست برای مشکل پیر شدن جمعیت جهان‌، چاره‌ای بیندیشند. براي اين كاهش دلايل عديده اي وجود دارد. زندگي شهري ، شاغل شدن زنان ، مشكلات اقتصادي ، تغيير مفاهيم خانواده در جامعه و ...دلايلي هستند كه سياست گذاران با شناخت دقيق اين دلايل بايد برنامه ي افزايش رشد جمعيت را دنبال كنند. بدون شناخت دلايل كاهش رشد جمعيت نمي توان براي افزايش آن برنامه ريزي كرد.

يكي از مواردي كه در هفته هاي اخير مورد توجه مسئولين امر قرار گرفته است موضوع بيمه ي داروهاي ناباروي است. داروهايي كه به دليل ارزبري با قيمت بالا به دست مصرف كنندگان مي رسند و چنانچه مشمول بيمه نشوند ، مي تواند يكي از عوامل بازدارنده در سياست هاي رشد جمعيت شوند. خوشبختانه اخيراً 10 قلم از داروهاي ناباروي تحت پوشش بيمه قرار گرفتند كه اين خود قدم مهمي است. دکتر رسول دیناروند معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو، در تاريخ 14 آذر امسال گفت:« براساس تفاهمنامه‌ای که اواخر شهریور ماه امسال با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتیم مقرر شد هزینه‌های داروهای بیماران صعب‌العلاج را که به جهت تغییر نرخ ارز افزایش پیدا کرده بودند، کاهش دهیم. بر اساس این تفاهمنامه هزینه داروهای بیماران صعب‌العلاج از محل ردیف اعتباری مابه تفاوت نرخ ارز دارو از طریق سازمانهای بیمه‌گر پرداخت می‌شود که از چند ماه پیش با کاهش قیمت داروهای بیماران صعب‌العلاج آرامش دارویی به کشور بازگشت».

 

 

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: 10 قلم داروی گرانقیمت برای درمان نازایی که قبلا تحت پوشش بیمه نبوده‌اند، لحاظ شده است که این تصمیم در راستای سیاستهای کلی نظام و سیاستهای جدید جمعیتی اتخاذ شد. با توجه به این تصمیم، داروهایی که برای درمان نازایی مورد استفاده قرار می‌گیرند حدود 50 درصد کاهش قیمت خواهند داشت. ضمن اینکه از هفته آینده فهرست 10 قلم داروی درمان نازایی در پرتال سازمانهای بیمه‌گر قرار خواهد گرفت و بیمارانی که نسخه دارند این داروها را با 50 درصد کاهش قیمت دریافت خواهند کرد.

 

 

ايران در كنترل و مهار رشد جمعيت به طور مثال زدني موفق بوده است به نحوي كه توانست سریع‌ترین نرخ کاهش جمعیت تاریخ بشر را به دست آورد. برنامه هاي كاهش رشد جمعيت ايران ، به عنوان موفق ترين نمونه ي برنامه هاي مهار جمعيتي توسط سازمان ملل معرفي شد. حال بايد آيا در جهت گيري اخير نيز موفق عمل خواهد كرد؟

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی