امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۴۹۰۳
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۹

قاهره در پرونده گاز به تل‌آویو نیم میلیارد دلار غرامت می‌پردازد

خرداد؛در چارچوب اجرای حکم داوری بین‌المللی درباره به هم خوردن توافقنامه صادرات گاز مصر به اراضی اشغالی در پی انقلاب ژانویه ۲۰۱۱ ، دولت مصر به توافقنامه دوستانه‌ای با طرف اسرائیلی دست یافته است که براساس آن تنها ۵۰۰ میلیون دلار به عنوان غرامت به اداره برق رژیم صهیونیستی می‌پردازد.

به گزارش خرداد، به نقل از سایت شبکه الجزیره، سازمان دولتی نفت مصر و شرکت هلدینگ گاز طبیعی این کشور هر دو در بیانیه‌ای اعلام کردند، با طرف اسرائیلی در خصوص تخفیف مبلغ غرامت تعیین شده طبق حکم صادره در سال ۲۰۱۵ از میزان ۱.۷ میلیارد دلار به ۵۰۰ میلیون دلار که به نفع اداره برق رژیم صهیونیستی صادر شده، به توافق رسیده‌اند.

براساس این بیانیه، مبلغ مورد توافق در طول هشت سال و نیم به طرف اسرائیلی پرداخت می‌شود.

طبق این بیانیه، اداره برق اسرائیل همزمان از تمام حقوق خود در حکم داوری بین‌المللی که به نفعش صادر شده، چشم پوشی خواهد کرد.

در سال ۲۰۱۵ اتاق تجارت جهانی (ICC) به مصر اعلام کرد، باید غرامتی معادل ۱.۷ ملیارد دلار آمریکایی را به اضافه مبلغ سود به اداره برق رژیم صهیونیستی بپردازد، این غرامت به دلیل به هم خوردن توافق صادرات گاز به سرزمین‌های اشغالی از طریق خط‌لوله‌هایی بوده که به دلیل حملات تندروها در شبه جزیره سینا رخ داد.

وزارت نفت مصر اعلام کرد، در راستای توجه به ایجاد فضای جذب سرمایه‌گذاری شرکت دولتی نفت مصر با شرکت هلدینگ گاز طبیعی و با حمایت بخش‌های دولتی به توافقی برای حل نزاع کنونی بین دو طرف و کاهش مبلغ غرامت تعیین شده از سوی داوری بین‌المللی دست یافته است.

همچنین شرکت "دیلک دریلینگ" و شریکش "نوبل انرژی" اسرائیل در سال ۲۰۱۸ توافقنامه‌ای را برای صادرات گاز طبیعی به ارزش ۱۵ میلیارد دلار از میادین دریایی "تمار" و "لوثیان" اسرائیل به یک شرکت مصری به امضا رساندند.

مسؤول اجرایی دیلک دوم ژوئن اعلام کرد، این شرکت امیدوار است، فروش تجاری گاز طبیعی به مصر اواخر این ماه میلادی آغاز شود. مسؤولان اسرائیلی هم این توافقنامه را از زمان امضای معاهده صلح میان اسرائیل و مصر در سال ۱۹۷۹ مهم‌ترین توافقنامه توصیف کرده بودند.
برچسب ها: قاهره ، تل آویو ، غرامت
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی