امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۴۹۳۸
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۰
برای اولین بار در کشور

تدوین برنامه کارآفرینی برای کارآموزان و آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای

خرداد: مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان تهرانآموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای و کارآموزان مهارتی  به عنوان اهرم های اجرائی آموزش در بخش خصوصی ، بخش عمده ای از حیات آموزشهای فنی و حرفه ای را به خود اختصاص داده اند . باید توجه داشت علیرغم پر نمودن شکاف مهارتی در جامعه که این بخش تا حدود زیادی توانسته آن را پوشش دهد ، فقدان رویه و رسالت کارآفرینی برای آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای و تبدیل " هر کارآموز به یک کارآفرین " یکی از حلقه های مفقوده در سیاستگذاری کارآفرینی و استارت اپ ها در این بخش بوده و به نظر می رسد تعمیق و نهادینه نمودن این رسالت ، علاوه بر ارتقاء آموزشگاهها می تواند باعث بالندگی فضای کسب و کار در بخش خرد ، و رصد و رهگیری کارآموزان مهارتی گردد. اداره کل آموزش فنی و رفه ای استان تهران ، با داشتنن بیش از دو هزار آموزشگاه آزاد فعال و قطب مهارت آموزی در کشور ، با رصد این حلقه مفقوده ، درصدد تدوین بسته آموزش کارآفرینی و تبدیل هر آموزشگاه آزاد به عنوان استارت آپر آموزش مهارتی   " و " هر کارآموز به یک کارآفرین " می باشد . بنابراین با تدوین بسته آموزش کارآفرینی در شش موضوع و هجده عنوان ، تمرکز خود را بربعد افتصاد آموزش و کارآفرینی بخش خصوصی آموزش  ، قرار می نهد . 
 از سویی ،تدوین و طراحی مدلهای آموزشی مهارتی ، یکی از عوامل خیز نظامهای آموزشهای  می باشد. برخلاف نگاه کلاسیک که کارکرد آموزشهای مهارتی را تنها ارائه آموزش ، می داند اما باید مدلهای آموزشی  را که با ملزومات شغلی و بازاریابی در ارتباطند را ، خلق و ایجاد ،  نمود . مضاف براین موضوع ، سنتزی از مدلهای آموزشی و بومی سازی مدلهای جهانی با شرایط و ویژگی های جغرافیایی ، صنعتی و اقتصادی کشور ، راهکار مناسبی برای ارتباط بین آموزشهای مهارتی ، اشتغال و بازار کار است. لذا ، ارائه مدلی مناسب در خصوص پیوند بین متغیرهای مذکور ، ضرورتی اجتناب ناپذیر در راستای بالندگی آموزشهای مهارتی و فضای کسب و کار ، باشد .
 از سوئی دیگر ، یکی از دغدغه های اصلی آموزشهای فنی و حرفه ای در سالهای گذشته ، ارائه مدلی مناسب برای ارتباط آموزش های فنی و حرفه ای با بنگاههای اقتصادی/ صنعتی و آموزشهای منتج به شغل بوده است.از سوی تدوین و شروع " کسب وکار کوچک " یک بسته نمونه آزمایشی پودمانی  در کارافرینی است که در صورت فعل خواستن و درحالت رسمی یا غیررسمی برای ارایه دانش تکمیلی به دریافت آموزشهای  فنی و حرفه ای در نظر گرفنه شده است به طوری که بسته مذکور ممکن است در ذهنیت کارافرینی و دانش به راه اندازی یک کسب و کارکوچک دست یابند .امروزه بسیاری از سیاستگذاران آموزش مهارتی  متقاعد شدند که جوانان آموزش دیده از نظر فنی برای تبدیل به خویش فرما شدن  به عنوان ارایه دهندگان خدمات مستقل به جای وابستگی به یافتن اشتغال دولتی و دستمزدی نیاز دارند.پس جوانان قادر خواهند بود تقاضا برای این خدمات را رفع کنند وکارهای سودآور را برای خودشان انجام دهند .
باید عنوان نمود ، راه اندازی یک کسب و کارموفق نیاز به اگاهی از دانش,مهارت ها,صلاحیت ها,توانایی ها,ارزش ها و ترجیحات شخص را دارد.بنابراین اموزش با دعوت از کارآموزان  به بررسی نقاط قوت و ضعف خود را در این زمینه ها میپردازد,به طوری که انها احساس صریح خود را گسترش و خود را به عنوان بازیگران مسئول برای زندگی خودشان درک کنند. مربیان نیز از طریق مراحل مختلف توسعه یک ایده تجاری به شناسایی نیاز جامعه به یک محصول یا خدمات برای دستیابی به منابع ,سازماندهی محل کارو بازاریابی محصول یا خدمات و در نهایت تهیه یک طرح کسب و کار هدایت میشوند.درهرمرحله,یادگیرنده تشویق میشود که چگونگی کشف مهارت های خود را برای تامین نیاز شما درجامعه مورد استفاده قراردهد.برای برخی از کارآموزان  ممکن است این برنامه کلیدهای معیشتی را فراهم کند و برای دیگران ممکن است مشروعیت سیستم را برای کاری که قبلا انجام داده اند.از سوی دیگر یک کارآموز که  در حال تحصیل اموزش فنی و حرفه ای است،  میخواهد مستقل باشیدو جای خود را در جهان و جامعه گسترده تر مشخص نماید . یک راه خوب برای رسیدن به این هدف با استفاده از دانش و مهارت های فنی همراه با دانش کارافرینی, راه اندازی کسب و کارشخصی است .
این دوره به شما کارآموزان کمک خواهد کرد که مهارت های کارافرینی خود را توسعه و یک شروع کننده کسب و کاری باشد که بتواند معیاری برای کارآموز و خانواده  فراهم کند. کسب و کارشخصی به فعالیت اقتصادی درجامعه کمک و حتی ممکن است به استخدام دیگران منجر شود . اگرکارآموزی  میخواهد کسب و کارمناسبی را انتخاب کند,باید با فکر کردن درمورد خود شروع کند. کارآموز  باید دانش فنی و مهارت هایی را که توسط جامعه و کسب و کارموردنیاز است داشته باشد.
ایده های شخص  مورد نیاز است و فرد  میتواند چیزی تولید یا ارایه کندکه بتواند آن را بفروشد. و این موضوع همان تعریف عملیاتی از مفهوم نوآوری است : نوآوری یعنی تبدیل یک ایده به محصول که قابل فروش باشد . در پایان خاطر نشان می سازد که بازتعریف و خوانش جدید در عملکرد و کارکردهای آموزشگاههای خصوصی ، ضرورتی انکارناپذیر و مسئولیتی اجتماعی در قبال کارآموزان خود و تبدیل آنها به عنوان کارآفرینان جدید کسب و کارهای خرد می باشد که البته این موضوع با تدوین و گنجانده برنامه درسی جدید کارآفرین عملیاتی در سر فصل های آموزشی آموزشگاههای آزاد فنی و حرفه ای ، میسر است .  در این راستا برنامه کارآفرینی و عملیاتی که آموزشگاههای آزاد را ملزم به گنجاندن آن و تدریس آن به کارآموزان مهارتی می نماید به شرح ذیل می باشند :

موضوع1:پنجره شخصی کسب و کار در جهانی از خود اشتغالی

درس1:کسب و کار چیست؟

درس 2:چه کسی کارافرین است؟

موضوع2:توسعه مهارت های کارافرین شخصی

درس3:مدیریت کسب و کار

درس4:ا برقراری ارتباط

درس5:بهتر از زمان استفاده کنید

درس6:تمرین اخلاق تجارت

موضوع3:شروع

درس7:تطبیق مهارت های شخصی با کسب و کار

درس8:ارزیابی تقاضا

درس9:بسته شدن بازار

درس10:براورد هزینه و قیمت

درس11:رعایت قوانین و مقررات

درس12:مدیریت محل کار

موضوع4:بسیج منابع

درس13:منابع مالی ـچگونه میتوانم درآمدم رامدیریت کنم؟

درس14:منابع انسانی ـاستخدام افراد برای کار

درس15:منبع مادی ـچیزهایی که من نیاز دارم

موضوع5:اولین قدم در کسب وکار جهان

درس16:تدوین طرح کسب و کار

موضوع6:فناوری اطلاعات و ارتباطات

درس17:تماس با مشتریان و شرکا باICT

درس18:اینترنت و کسب و کار

 


برچسب ها: دکتر رضا گرزین
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی