امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۴۹۷۹
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۹

چین: ایران برجام را به همین سادگی رها نکند

خرداد؛ وانگ یی، وزیر خارجه چین با دعوت آمریکا، ایران و دیگر کشور‌های درگیر در تنش‌های خاورمیانه به خویشتنداری، از تهران خواسته است که توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را "به همین سادگی رها نکند".

به گزارش بی بی سی، ایران اعلام کرده است که با توجه تامین نشدن منافعش در قالب توافق هسته‌ای و تحریم‌های آمریکا، اجرای تعهدات خود در برجام را کاهش می‌دهد.

آمریکا ایران را به "باجگیری هسته‌ای" متهم کرده، اما اروپا می‌گوید منتظر گزارش بازرسان بین‌المللی خواهد ماند.

ایران در شرایطی می‌گوید سقف برجام برای ذخایر اورانیوم را رعایت نخواهد کرد که حمله به چند نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز به نگرانی‌ها درباره بروز درگیری نظامی گسترده دامن زده است.

آمریکا با انتشار عکس‌ها و ویدئو‌هایی در ادعایی بی اساس به دست داشتن سپاه در حمله به نفتکش‌ها اشاره کرده است. مقام‌های ایرانی اما بارها این اتهامات را رد کرده‌اند.

وانگ یی، وزیر خارجه چین، روز سه‌شنبه گفت: واشنگتن برای حل اختلافات با تهران نباید به "فشار‌های شدید" متوسل شود.

او گفت: "ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که برخورد منطقی داشته باشند و ضمن خویشتنداری اقدامی نکنند که تنش‌های منطقه‌ای را تشدید کند. "

وانگ گفته است: "امیدواریم ایران محتاطانه تصمیم بگیرد و این توافق (هسته‌ای) را به همین سادگی رها نکند. "

او همچنین از آمریکا خواسته است "روش فشار‌های شدید خود را تغییر دهد. رفتار یکجانبه‌گرایانه جایی در حقوق بین‌الملل ندارد و به بحرانی بزرگتر می‌انجامد. "

چین بزرگترین مشتری خارجی نفت ایران بوده است و آمریکا می‌گوید شرکت‌های چینی باید تحریم‌های آمریکا علیه ایران را رعایت کنند.

دور زدن تحریم‌های ایران یکی از مسایلی است که آمریکا در فشار علیه شرکت مخابراتی عمده هواوی چین مطرح کرده است.
برچسب ها: چین ، وزیر خارجه چین
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی