امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۵۰۶۵
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶

ترامپ:می‌دانم حملات11سپتامبر کار چه کسی بود/مداخله نظامی درخاورمیانه بدترین تصمیم تاریخ مابود

خرداد؛ رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای گفت، می‌داند چه کسی عامل حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر به آمریکا بوده و این که از نظر او این کار عراق نبود که برج‌های تجارت جهانی را سرنگون کرد.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه ای‌بی‌سی نیوز گفت: حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ کار عراق نبود بلکه کار افراد دیگری بود و من فکر می‌کنم می‌دانم این افراد دیگر چه کسانی هستند و ممکن است شما هم بدانید.

این اظهارات ترامپ در حالی مطرح شد که بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ که تقریباً سه هزار کشته بر جای گذاشت و مقامات از دست داشتن ۱۹ عامل تروریستی در آن خبر دادند، این گروه القاعده به رهبری اسامه بن لادن بود که مسئولیت این حملات را برعهده گرفت.

ترامپ در مصاحبه خود با جُرج استفانوپولوس مجری ای‌بی‌سی نیوز، از مداخله نظامی آمریکا در خاورمیانه به بهانه حملات 11 سپتامبر انتقاد کرد و این تصمیم را بدترین تصمیم گرفته شده در تاریخ آمریکا خواند.

دونالد ترامپ منطقه خاورمیانه را "شبیه به شن روان" دانست و گفت: تصمیم‌ رفتن به خاورمیانه یک تصمیم وحشتناک بود.

ترامپ در ادامه اظهار داشت: ما در شُرُف رسیدن به رقم تقریباً ۸ تریلیون دلار (به عنوان هزینه‌های مداخله در خاورمیانه) هستیم و هنگامی که ما در آن جا بخواهیم یک اتوبان، یک جاده، یک مدرسه و یا هر چیز دیگری بسازیم، همیشه همه شروع به دعوا بر سر پول می‌کنند. این خنده‌دار است. بنابراین این یک تصمیم بد بود.

وی افزود: به هر ترتیب این عراق نبود که برج‌های مرکز تجارت جهانی را سرنگون کرد. این کار عراق نبود. بلکه کار کسان دیگری بود. و من فکر می‌کنم می‌دانم این کسان دیگر کی بودند و شما هم ممکن است همچنین بدانید اما این تصمیم یک تصمیم وحشتناک بود.

ارتش آمریکا در پی حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ با حمایت برخی همپیمانانش از جمله انگلیس ابتدا به افغانستان حمله کرد تا القاعده را مجازات کند اما بعداً از موضوع حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به عنوان توجیهی برای حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ نیز استفاده کرد.

دونالد ترامپ این اظهارات را بعد از آن مطرح کرد که در همین مصاحبه از او پرسیده شد، چرا کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را تحسین می‌کند.

رئیس جمهور آمریکا مدعی شد که "خیلی حرفهای خوب را درباره افراد زیادی می‌گوید".

او در ادامه این صحبتش گفت: من شغلم را عالی انجام دادم و همه تصور می‌کردند که ما قرار است در روز بعد از آن که من به ریاست جمهوری انتخاب شدم وارد یک جنگ شویم.

ترامپ ادعا کرد که ارتش آمریکا را که به گفته او کاملاً به سبب رئیس جمهور بوش و خاورمیانه از منابع خالی شده بود را بازسازی کرده است.

ترامپ پیش از این نیز اظهارنظرهای جنجالی درباره حملات ۱۱ سپتامبر مطرح کرده بود.

او در یک مناظره مربوط به رقابتهای مقدماتی انتخاباتی جمهوریخواهان و زمانی که کاندیدای ریاست جمهوری بود، جُرج بوش و بیل کلینتون را مقصر عدم کشته شدن اسامه بن لادن دانست.

ترامپ همچنین یک بار مدعی شد بعد از این حملات، هزاران نفر در روزی که این برج‌ها فرو ریخت جشن گرفته و خوشحالی کردند و بعداً گفت، این خوشحالی در مناطقی از نیوجرسی با جمعیت زیاد اعراب، اتفاق افتاده است اما بعداً شهردار نیوجرسی و پلیس این ادعا را رد کردند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی