امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۵۱۶۴
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۵

نمایندگان مجلس عوام انگلیس برای اعلام همبستگی با همسر نازنین زاغری، مقابل سفارت ایران در لندن حاضرشده‌اند

خرداد؛ نمایندگان مجلس عوام انگلیس در پنج روز گذشته درحالی برای به اصطلاح اعلام همبستگی با همسر نازنین زاغری مقابل سفارت ایران حاضرشده‌اند که هیچ اطلاعی از جزییات این پرونده، جز آنچه توسط دولت و رسانه‌های این کشور به خورد آن‌ها داده‌شده است، ندارند.دست‌کم پنج‌تن از نمایندگانی که پس از گرفتن عکس‌های یادگاری و ابراز همدردی با ریچارد رتکلیف، با ایرنا مصاحبه کرده‌اند از اتهامات امنیتی زاغری بی‌اطلاع بوده و درباره روند رسیدگی حقوقی به پرونده او هیچ آگاهی ندارند. زمانی هم که از آن‌ها سوالات چالشی می‌شود پاسخی برای گفتن ندارند و غالباً جواب سربالا می‌دهند.

«جنت دیبی» نماینده مجلس عوام از منطقه لیوشام ایست مدعی است که از ابتدا ماجرای زاغری را دنبال می‌کرده و معتقد است اظهارنظر به گفته او غلط بوریس جانسون وزیر خارجه اسبق انگلیس منجر به پیچیده‌تر شدن پرونده زاغری شده است. جانسونآبان ماه ۱۳۹۶ طی سخنانی در کمیته امور خارجی پارلمان ناخواسته اظهار کرد که زاغری در این سفر مشغول کار رسانه‌ای بوده است. سخنانی که در رسانه‌های انگلیسی خبرساز و او سپس مجبور به عذرخواهی شد.

این نماینده مجلس همچنین معتقد است رتکلیف بایستی بتواند به ایران سفر و با خانواده‌اش دیدار کند، اما زمانی که پاسخ سربالای رتکلیف به آمادگی ایران برای صدور روادید را ملاحظه کرد، ادعا کرد، من در این باره اطلاعی ندارم، شاید ملاحظات امنیتی داشته، نمی دانم. او بلافاصله تکرار کرد بر اساس اطلاعاتی که من دارم، باید غلط بودن اظهارات جانسون درباره اشتغال زاغری به کار خبرنگاری در ایران مورد تأکید قرار گیرد.

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس، دی‌ماه گذشته تصویر ایمیل ریچارد رتکلیف در فروردین ۹۶ را منتشر کرد که برای ملاقات با همسرش جواب سربالا داده است.

رتکلیف در این نامه به یک ابراز امیدواری بسنده کرده که در صورت حل نشدن پرونده همسرش پس از انتخابات ریاست جمهوریایران در خرداد همان سال به این مساله "نگاه می‌کند”. بر اساس اظهارات مسئولین ایران، او پس‌ازاین نامه هرگز تقاضای ویزا ارائه نداده است.

«پاولا شریف» نماینده منطقه دوزبری به خبرنگار ایرنا گفت که در این رابطه ترجیح می‌دهد سخنان رتکلیف را باور کند. وی ادعا کرد: من با ریچارد صحبت کردم و او می‌گوید روادید ایران را دریافت نکرده است. در این مقطع ترجیح می‌دهم به حرف او اعتماد کنم.

همچنین نماینده مجلس عوام از منطقه استافورد، «جرمی لفروی» هم که برای ابراز همدردی با رتکلیف آمده بود، گفت کاری به جزئیات پرونده زاغری ندارد و فقط خواهان آزادی فوری این متهم امنیتی است.

جالب‌تر از همه شوی تبلیغاتی و پرمدعای تولیپ صدیق نماینده منطقه کلیبرن و همپستد است که رتکلیف در حوزه انتخابیه او زندگی می‌کند. صدیق که دوشنبه گذشته در تحصن رتکلیف شرکت کرده بود در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا که پرسید چرا آقایرتکلیف به ایران سفر نمی‌کند، مدعی شد: ما خیلی وقت است برای صدور ویزای ریچارد به ایران تقاضا کرده‌ایم. این درخواست رابرابر وزیر خارجه سابق انگلیس (بوریس جانسون) مطرح کردیم اما هنوز ویزا دریافت نکردیم.

وی سپس ادعا کرد که صدور ویزا برای رتکلیف کم‌ترین کاری است که سفارت ایران می‌تواند برای دیدار او با خانواده‌اش انجام داده اما کوتاهی می‌کند.

زمانی که خبرنگار ایرنا این پرسش را مطرح کرد که بر اساس شواهد موجود، سفارت ایران چند سال پیش برای صدور ویزایرتکلیف اعلام آمادگی، اما او از این سفر امتناع کرده است، صدیق دستپاچه شد و رو به رتکلیف گفت: "آیا تو امتناع کردی؟ "رتکلیف هم که توقع چنین پرسشی را نداشت پاسخ داد: خیر، این حقیقت ندارد، آن‌ها هرگز به من ویزا ندادند.

سپس خانم صدیق در تکمیل ادعای رتکلیف گفت: با شناختی که از ریچارد دارم اگر ویزا دریافت کرده بود بلافاصله سوار هواپیما شده بود. وی ادامه داد: زمانی که سال گذشته با بوریس جانسون ملاقات کردم، از او خواستم تا مساله صدور ویزای ریچارد را پیگیری کند. او وعده داد این مساله را دنبال می‌کند اما بازهم به وعده خود عمل نکرد.

صدیق سپس در اظهاراتی پرمدعا و خلاف موازین دیپلماتیک گفت: من به سفیر ایران می‌نویسم تا به دیدار من و ریچارد بیاید و توضیح دهد چه برنامه‌ای برای آزادی نازنین دارد.

نازنین زاغری سال ۱۳۹۵ به جرم فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام در تهران بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شد. او اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان است. وی هنگام بازداشت از تهران به‌عنوان مدیر پروژه در شرکت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز» فعالیت می‌کرد.

همسر او در لندن ادعا می‌کند زاغری برای بازدید از خانواده‌اش به ایران سفر کرد و هیچ مأموریتی نداشت. او منتقد جانسون وطرفدار جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس است که چندی پیش به همسر او حمایت دیپلماتیک اعطا کرد تا این مناقشه را بهاختلاف نظر دو دولت ارتقا دهد.

رتکلیف از شنبه گذشته رو به روی سفارت کشورمان بست نشسته و به درخواست مقامات سفارت برای اینکه قدری از ساختمان فاصله بگیرد بی‌محلی می‌کند. درحالی‌که این اقدام، تردد افراد به داخل سفارت را با مشکل مواجه کرده و آرامش کار دیپلمات‌ها را به هم زده، پلیس لندن از اقدام برای جابه‌جایی رتکلیف و افراد همراه وی امتناع می‌کند.

این وضعیت صدای سفیر کشورمان را درآورده و گفته است که تردد از در اصلی سفارت تقریباً غیرممکن شده و برخی ملاقات‌ها لغو شده‌اند. هنگامی‌که ایرنا نظر پلیس لندن در این باره را جویا شد، یک سخنگوی این نهاد امنیتی ادعا کرد چون معترضان بیرون سفارت و در مکان عمومی هستند، هیچ تخلفی صورت نگرفته و کسی هم دستگیر نشده است.

او حاضر به پاسخ‌گویی درباره نگرانی مسئولان سفارت ایران نشد و گفت، ما توضیح بیشتری دراین‌باره نخواهیم داد.

این در حالی است که بر اساس کنوانسیون وین درباره روابط دیپلماتیک، دولت پذیرنده (انگلیس) موظف است نه‌تنها امنیت، بلکه آرامش سفارتخانه‌ها و کارکنان آن‌ها را تأمین کند.

در ماده ۲۲ به‌طور مشخص قیدشده است: دولت پذیرنده وظیفه خاص دارد کلیه تدابیر لازم را به‌منظور اینکه اماکن مأموریت مورد تجاوز و خسارت قرار نگیرند و به آرامش و جایگاه آن لطمه‌ای وارد نشود، اتخاذ کند. این کنوانسیون همچنین در آئین‌نامه اجرایی پلیس لندن که مسئولیت حفاظت از سفارت ایران را بر عهده دارد منعکس‌شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی