امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۵۵۹۶
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۹

وزیر اقتصاد: دست ما برای مقابله با تحریم‌ها پُر است

خرداد؛ وزیر اقتصاد با بیان این که در شرایط فعلی دست ما برای مقابله با تحریم های آمریکا پر است گفت: چه به لحاظ بودجه و چه به لحاظ درآمدی راهکارهایی را اتخاذ کرده‌ایم تا حداقل تنش به کشور وارد شود.

فرهاد دژپسند در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه در زمان معرفی بنده به عنوان وزیر اقتصاد به مجلس تاکید داشتند که امور ما به مباحث نباید مخل فضای کسب و کار و عملکرد فعالان اقتصادی باشد گفت: یکی از کارکرد‌های وزارت اقتصاد در دوره اخیر امن کردن فضا برای فعالان اقتصادی است.

وزیر اقتصاد گفت: با توجه به اینکه در شرایط تحریمی هستیم دشمن به دنبال ایجاد ناامیدی در جامعه و دوگانه‌سازی بین دولت و ملت است تا جامعه را در معرض تنش قراردهد.

وی افزود: در آغاز کار بنده در وزارت اقتصاد موج اقدامات رئیس جمهور آمریکا علیه کشورمان آغاز شده بود و ما باید به دنبال راهکاریی می‌بودیم تا دوره گذار را با حداقل آسیب طی کنیم.

دژپسند تاکید کرد: در شرایط فعلی دست ما برای مقابله با اقدامات دشمن پر است، اما از بیان راهکار‌های اتخاذ شده در فضای عمومی معذوریت داریم.

وی تاکید کرد: چه به لحاظ بودجه و چه به لحاظ درآمدی راهکار‌هایی را اتخاذ کرده‌ایم تا حداقل تنش به کشور وارد شود راهکار‌های اتخاذ شده تا در دوره کاهش درآمد‌های نفتی به سایر درآمد‌های پاک و درست متوسل شویم و تا آرزوی دیرینه بودجه بدون نفت محقق شود.

وزیر اقتصاد گفت: در حالی که برخی دوستان نگران کاهش درآمد‌های مالیاتی در سال ۹۷ بودند، اما با تلاش همکاران در سازمان مالیاتی به رغم پیش‌بینی‌های مبنی بر درآمد زیر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان حدود ۱۰۹ هزار میلیارد تومان تحقق درآمد مالیاتی ثبت شد و به این ترتیب میزان تحقق درآمد‌های مالیاتی در سال گذشته ۹۷ درصد بود.

* سرمایه گذاری خارجی به رقم ۳.۵ تا ۴ میلیارد دلار رسید

وزیر اقتصاد گفت: درحالی که در اویل سال ۹۷ رقم مصوب سرمایه گذاری خارجی رقم نگران کننده ۱.۷ میلیارد دلار بود، اما با تاکیدات انجام شده به همکاران سازمان سرمایه گذاری خارجی این رقم به ۳.۵ تا ۴ میلیارد دلار رسید.

وی افزود، با تسهیلات در نظرگرفته شده برای سرمایه گذاران بالای ۲۵۰ میلیون دلار امیدواریم رقم سرمایه گذاری در سال ۹۸ نیز مطلوب باشد.

وزیر اقتصاد با اشاره به رتبه کشور در شاخص فضای کسب و کار گفت: از همه فعالان فضای کسب و کار درخواست داریم تا هرگونه بخشنامه و قانون که مخلل فضای کسب و کار است را به وزارت اقتصاد منعکس کنند. در همین راستا در نظر داریم تعداد جلسات هییت مقررات زدایی را دوبرابر کنیم.

* بسته رونق تولید برای رئیس جمهور ارسال شد

دژپسند گفت: یک بسته جامع برای رونق تولید طراحی شده و به رییس جمهور نیز ارسال شده است. رونق تولید در این بسته از جوانب مختلف از جمله بهبود فضای کسب وکار دیده شده است.

وی افزود، اگر سرمایه در گردش تولیدکنندگان تامین شود نرخ بهره برداری افزایش می‌یابد و در این بسته به این موضوع اشاره شده است.

* مهلت بانک‌ها تا پایان سال برای صفر کردن دارایی‌های منجمد

دژپسند در ادمه گفت: بانک‌ها باید دارایی منجمد را تبدیل به دارایی‌ای کنند که روند ارایه تسهیلات را بهبود ببخشد و توافقی با بانک‌های دولتی انجام شده تا در پایان سال دارای منجمد بانک‌ها صفر شود.

وزیر اقتصاد با اشاره به اقدامات انجام شده در بازار‌های پول وسرمایه گفت: در آینده نزدیک یک پروژه بزرگ با هدف هدایت نقدینگی افتتاح میکنیم تا با همکاری تعاونی بانک سپه و بانک مسکن این طرح در امیدیه افتتاح شود. در این طرح مسکن ۴۰۰۰ واحدی هم قیمت مسکن کاهش میابد و هم سایر کسب و کار‌ها رونق خواهند یافت.

منبع: تسنیم
برچسب ها: فرهاد دژپسند
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی