امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۵۶۶۶
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۸

رابرت مولر در مقابل کنگره آمریکا شهادت می دهد

خرداد؛ «رابرت مولر» مسئول ویژه تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا موافقت کرد در ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیر) بطور علنی در مقابل کنگره آمریکا شهادت دهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس امروز (چهارشنبه) در گزارشی به نقل از رؤسای کمیته قضائی واطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا نوشت: موافقت مولر با حضور در جلسه علنی شهادت در کنگره، بدنبال صدور حکم احضاریه دموکرات‌ها برای مجبور کردن وی به شرکت در این جلسات حاصل شد.

شهادت غیرمتعارف و پشت سر هم مولر در مقابل کمیته‌های قضائی و اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا احتمالاً یکی از جلسات شهادت دهی در کنگره در سال جاری خواهد بود که بسیاری بویژه با توجه به سکوت مطلق مولر در رابطه با دو سال تحقیقات خود درباره تماس‌های احتمالی روسیه با تیم تبلیغات ترامپ انتظار آن را داشتند.

مولر هرگز به انتقادهای علنی و ناشی از عصبانیت ترامپ پاسخی نداد و در زمان حضور دادستان‌هایش در دادگاه به آنها محلق نشد یا چیزی را درباره اتهامات جنایی مطرح شده از سوی تیم خود اعلام نکرد.

تنها اظهارات علنی او از تریبون وزارت دادگستری آمریکا در ماه گذشته بود تا تصمیم خود برای ترک این وزارتخانه را اعلام کند و درباره چرایی خودداری از اعلام جرم علیه ترامپ و خودداری از متهم کردن او به اقدام جنایی توضیح دهد.

وی همچنین به قانونگذاران آمریکایی اطلاع داد که قصد ندارد چیزی بیشتر از آنچه که در گزارش ۴۴۸ صفحه‌ای آمده، مطرح کند.

مولر در ۲۹ مه (۸ خرداد) گفت: ما در گزارش این تحقیقات کلمات را بدقت انتخاب کردیم و این تحقیقات به خودی خود گویا است. من در هر گونه حضور در مقابل کنگره، اطلاعات بیشتری را خارج از آنچه که اکنون علنی شده، ارائه نخواهم داد.

این اظهارات مولر باعث نشد که درخواست‌ها برای شهادت دهی او منتفی شود.

دو کمیته مذکور مجلس نمایندگان آمریکا به مذاکراتی که در دو هفته گذشته جریان داشته، ادامه دادند و اعضای این کمیته‌ها گفتند که صرف نظر از بی میلی مولر، هنوز هم می‌خواهند چیزهایی را از او بشنوند.

«آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا در این خصوص به خبرنگاران گفت: وقتی می‌پذیریم که نقش دادستان ویژه در یکی از مهم‌ترین تحقیقات تاریخ معاصر چقدر مهم است باید انتظار داشت که از او درخواست شود در مقابل کنگره شهادت دهد.

ترامپ در واکنش به این اتفاقات در صفحه توئیتر خود نوشته است: «آزار و اذیت رئیس جمهور».

مولر در گزارش ماه آوریل (فروردین) خود به این نتیجه رسید که به اندازه کافی شواهدی برای اثبات تبانی بین کمپین ریاست جمهوری ترامپ و روسیه وجود ندارد.

احتمال این تبانی، پرسشی بود که در وهله نخست تحقیقات را کلید زد.

وی در گزارش خود همچنین نوشت، نمی‌تواند رئیس جمهور را به مانع تراشی در اجرای عدالت متهم کند.

در گزارش مولر با این حال ابعاد مختلف تلاش ترامپ برای اعمال نفوذ در تحقیقات بررسی شد.

دموکرات‌های می‌گویند اکنون وظیفه کنگره است که یافته‌های این تحقیقات را ارزیابی کند.

انتظار می‌رود قانونگذاران آمریکایی با مولر به دلیل خودداری از دستیابی به نتیجه‌ای درباره مانع تراشی رئیس جمهور در اجرای عدالت برخورد کنند.

همچنین آنها احتمالاً بدنبال واکنش مولر در مقابل انتقادهای بی وقفه رئیس جمهور خواهند بود و دیدگاه شخصی او را درباره این مساله خواهند پرسید که اگر ترامپ فرمانده کل نیروهای مسلح نبود آیا متهم می‌شد یا نه.

آدام شیف و «جرولد ندلر» رئیس کمیته قضائی مجلس نمایندگان آمریکا گفته اند که احضاریه را روز گذشته (سه شنبه) صادر کرده اند و مولر هم موافقت کرده که شهادت بدهد.

به گفته شیف، جلسات شهادت پشت سر هم در هر یک از این کمیته‌ها برگزار خواهد شد و اعضای این کمیته‌ها سپس با تیم ترامپ پشت دره‌های بسته تشکیل جلسه خواهند داد.

به نوشته آسوشیتدپرس، وزارت دادگستری آمریکا از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده است.

بر اساس این گزارش، جمهوریخواهان از دموکرات‌ها به دلیل تحقیقات مداوم خود از رئیس جمهور انتقاد کرده اند.

«کوین مک کارتی» رهبر جمهوریخواه اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا این پرسش را مطرح کرده که چرا دموکرات‌ها همچنین با وجود انتشار گزارشی مفصل خواستار شهادت دادن مولر هستند.

«داگ کولینز» عضو ارشد جمهوریخواه کمیته قضائی مجلس نمایندگان آمریکا گفته مخالفتی با شهادت دادن مولر ندارد.

بر اساس گزارش روزنامه واشنگتن پست در همین زمینه، شهادت مولر در کنگره که از مدتها قبل انتظار آن می‌رفت در حالی انجام می‌گیرد که حدود ۸۰ نفر از دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا خواستار پیگیری آشکار روند استیضاح ترامپ هستند و استدلال کرده اند که ترامپ قانون اساسی آمریکا را نادیده گرفته است و بارها ازهمکاری با تحقیقات کنگره خودداری کرده است.
برچسب ها: رابرت مولر
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی