امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۵۸۲۹
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۵

اولین تراکنش‌های اینستکس در حال پردازش است

بیانیه دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام منتشر شد
خرداد؛ در پایان دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام، بیانیه‌ای در خصوص نتایج این نشست منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پایان دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که در وین اتریش برگزار شد، کشورهای حاضر در این نشست (ایران و 1+4) بیانیه‌ای در خصوص نتایج مذاکرات منتشر کردند.

در این بیانیه 9 بندی، آمده است:

1- نشست کمیسیون مشترک برجام در تاریخ 7 تیرماه 98 در وین برای بررسی شرایط کنونی و بحث در خصوص تحولات اخیر در هر دو بخش تعهدات رفع‌ تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای برگزار شد. بر اساس برجام، کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای این توافق را برعهده دارد.

2- نشست به‌ ریاست هلگا اشمید به‌نمایندگی از طرف اتحادیه اروپا و با حضور چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و ایران در سطح معاونان وزرای خارجه و مدیران سیاسی برگزار شد.

3- برجام همچنان یک عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه است که بر اساس قطعنامه 2231 به‌اتفاق آرا مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته، مضافاً اینکه در پرتو تنش‌های جدید، صیانت از برجام همچنان برای امنیت و ثبات منطقه‌ای اساسی است.

4- با توجه به تحولات و بیانیه‌های نگران‌کننده اخیر، اعضا اهمیت ادامه اجرای کامل و مؤثر این توافق از سوی تمامی طرف‌ها را خاطرنشان ساختند. هم‌زمان، اعضا یادآور شدند رفع تحریم‌ها بخش اساسی برجام است و در این خصوص تعهدات مربوطه را مرور کردند. آن‌ها همچنین تلاش‌های معطوف به کاهش آثار منفی خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها را که مکرراً نسبت به آن ابراز تأسف کرده‌اند، مورد توجه قرار دادند. فرانسه، آلمان و انگلستان به‌ اطلاع اعضا رساندند که اینستکس عملیاتی شده و در دسترس تمامی دولت‌های عضو اتحادیه اروپایی قرار دارد و نخستین تراکنش‌های آن نیز در حال پردازش است. همکاری‌های تکمیلی جاری با نهاد متقابل تأسیس‌شده ایرانی تسریع خواهد شد. آن‌ها تأیید کردند برخی دولت‌های عضو اتحادیه اروپایی در حال پیوستن به سهامداران اینستکس که یک سازوکار خاص معطوف به تسهیل تجارت قانونی با ایران است، هستند. آن‌ها همچنین در تلاشند اینستکس را به‌روی فعالان اقتصادی کشورهای ثالث نیز باز کنند.

5- اعضا همچنین در میان سایر موضوعات مطرح، پیشرفت خوب در پروژه مدرن‌سازی رآکتور تحقیقاتی اراک و پروژه تبدیل تأسیسات فردو برای تولید ایزوتوپ‌های پایدار را آن‌گونه که در برجام پیش‌بینی‌شده، مورد توجه قرار دادند. اعضا بر اهمیت این پروژه‌ها از منظر عدم اشاعه سلاح هسته‌ای تأکید کردند. در خصوص پروژه اراک، اعضا مشخصاً از پیشرفت‌های حاصله توسط رؤسای مشترک کارگروه اراک یعنی چین و انگلستان ازجمله امضای قرارداد "تجزیه و تحلیل حالات گذرای رآکتور" بین ایران و چین، استقبال کردند. کمیسیون مشترک مجدداً تعهد قاطع برای حمایت کامل از این پروژه‌های هسته‌ای از جمله تکمیل به‌موقع پروژه مدرن رآکتور تحقیقاتی اراک و تأمین تجهیزات لازم برای آن را مورد تأکید قرار داد. اعضا همچنین در جریان گزارش فعالیت‌های جاری در حوزه همکاری هسته‌ای صلح‌آمیز در چارچوب پیوست شماره سه برجام نیز قرار گرفتند.

6- اعضا بر نقش کلیدی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، به‌عنوان تنها نهاد بی‌طرف که مسئول نظارت بر اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران ذیل برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل به‌ منظور راستی‌آزمایی ماهیت منحصراً صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران است، تأکید کردند.

7- به‌عنوان بخشی از فعالیت‌های جاری در خصوص موضوعات هسته‌ای و تحریم‌ها، کمیسیون مشترک کارشناسان را موظف کرد تا به‌دنبال راهکارهای عملی به‌ویژه برای صادرات اورانیوم دارای غنای پایین و آب‌سنگین تحت ترتیبات مناسب باشند. به‌موازات این، آن‌ها همچنین از طریق تشکیل جلسات تبادل نظر کارشناسی تخصصی و متمرکز، تلاش‌ها را در رابطه با برداشتن تحریم‌ها همسو با تعهدات مندرج در بند هشتم بیانیه نشست وزرای کمیسیون مشترک برجام مورخ 15 تیرماه 97 به‌ منظور ارائه راه‌حل‌های عملی در جهت حفظ عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران تشدید خواهند کرد.

8- کمیسیون مشترک به‌ موجب مفاد برجام، همچنان تنها محل مرتبط برای بررسی و تبادل‌نظر در خصوص تمام مسائل و نگرانی‌ها است.

9- اعضا توافق کردند از نزدیک، اجرای برجام را رصد کنند و تصمیم گرفته شد تا نشست کمیسیون مشترک وزرای خارجه برجام در آینده نزدیک تشکیل شود.
برچسب ها: برجام
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی