امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۶۴۳۳
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰

بازتاب جهانی تصمیم ایران در افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم

خرداد؛ گام دوم کاهش تعهدات کشورمان در زمینه افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم با بازتاب‌های متفاوتی در جهان مواجه شده است.


مهلت ۶۰ روزه ایران به کشورهای اروپایی برای تضمین منافع اقتصادی ایران از توافق هسته‌ای و برنامه جامع اقدام مشترک پایان یافت و تصمیمات جدید کشورمان درباره کاهش تعهدات برجامی در نشست خبری سخنگوی دولت با حضور سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه و بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام شد.

طبق تصمیم جمهوری اسلامی ایران، از امروز محدودیت غلظت غنی‌سازی برداشته و این موضوع به طور رسمی در نامه‌ای از سوی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام می‌شود.

همچنین ایران یک فرصت ۶۰ روزه به اروپا می‌دهد تا در صورت اجابت نشدن حقوق کشورمان، گام بعدی برداشته شود. با این وجود، جمهوری اسلامی ایران برجام را نقض نمی‌کند، بلکه از حقوق مصرح خود در متن برجام ذیل بند ۳۶ استفاده می‌کند. روند کاهش تعهدات کشورمان در راستای حفظ برجام است، ولی امکان دارد این روند در نهایت به خاتمه حضور در برجام منتهی شود.

این اقدام جمهوری اسلامی ایران با بازتاب‌های گسترده‌ای در جهان مواجه شد و رسانه‌های مطرح جهان همچون رویترز، راشا تودی، اسکای‌نیوز و ... به طور زنده آن را پوشش دادند.

شبکه خبری روسیاالیوم با پوشش زنده نشست خبری سخنگوی دولت که با حضور سیدعباس عراقچی و بهروز کمالوندی برگزار شد، اعلام کرد که ایران در ساعات آینده به اقدامات فنی خود پایان می‌دهد و غنی‌سازی اورانیوم را تا بیش از ۳,۶۷ درصد آغاز می‌کند. 

شبکه خبری العربیه نیز بخش‌هایی از نشست خبری را پوشش داد و نوشت: ایران اعلام کرد که وقت کافی برای راه حل دیپلماتیک داده است و اروپایی‌ها در پایبندی خود به توافق هسته‌ای شکست خوردند و تهران سطح غنی‌سازی اورانیوم خود را طبق این توافق افزایش می‌دهد.

شبکه سی‌ان‌ان نیز با خبری کوتاه، تنها اعلام کرد که ایران سطح غنی‌سازی اورانیوم خود را تا ساعات آینده افزایش خواهد داد.

خبرگزاری رویترز با انتشار خبر اقدام ایران، به‌نقل از عراقچی نوشت که ایران روز یکشنبه سطح غنی‌سازی اورانیوم خود را به پنج درصد می‌رساند.

وال‌استریت ژورنال با انتشار مطلبی مدعی شد ایران با افزایش سطح غنی‌سازی خود فراتر از ۳,۶۷ درصد، برای دومین‌بار برجام را نقض کرده است.

رادیو النور در گزارشی از اظهارات عراقچی نوشت: ایران قصد دارد غنی‌سازی اورانیوم خود را افزایش دهد و می‌خواهد به دلیل نقض توافق هسته‌ای، شکایت‌نامه‌ای علیه آمریکا تنظیم و به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کند.

وی افزود: نیروگاه بوشهر نیازمند اورانیوم پنج درصد است تا بتواند توان خود را در وضعیت کنونی حفظ کند.

شبکه الجزیره نیز با انتشار خبری، افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران را اعلام کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی