امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۶۵۷۷
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۶

خبرنگار نیویورک‌تایمز خطاب به نیکی هیلی: یک بار دیگر نشان دادی برجام را درک نمی‌کنی

خرداد؛ خبرنگار نیویورک‌تایمز دلیل کاهش تعهدات برجامی ایران را خروج آمریکا از این توافق و اعمال تحریم‌های مختلف عنوان کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، «­فرناز فصیحی» خبرنگار نیویورک‌تایمز به توییت نیکی هیلی، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد درباره ممنوعیت غنی‌سازی اورانیوم بر اساس برجام پاسخ داد.

وی در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: نیکی هیلی یک بار دیگر نشان داد واقعا توافق هسته‌ای ایران را درک نمی‌کند. غنی‌سازی اورانیوم ممنوع نیست بلکه تا سطحی خاص محدود شده است. همچنین اقدام ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم علیه این کشور است آن هم در شرایطی که ایرانی‌ها به این توافق پایبند بودند.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه و بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان پیش از ظهر یکشنبه در نشستی خبری اعلام کردند که ایران در راستای اجرای گام دوم برجامی خود از سطح مجاز ۳/۶۷ درصدی برای غنی‌سازی اورانیوم عبور خواهد کرد.

وزارت امور خارجه کشورمان در اردیبهشت‌ماه سال جاری با ارسال نامه‌ای به شرکای اروپایی برجام و همچنین فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که چنانچه کشور‌های اروپایی در یک بازه ۶۰ روزه طبق تعهدات خود شرایط فروش نفت و انجام امور بانکی ایران را تسهیل نکنند، ایران گام دوم خود را برای کاهش تعهدات در برجام عملی خواهد کرد.

با توجه به پایان مهلت ۶۰ روزه اروپا، عباس عراقچی روز یکشنبه اعلام کرد که ایران در چارچوب برجام و به موجب حقی که در این توافق برای آن در نظر گرفته شده، تعهد خود در رابطه با سطح غنی‌سازی اورانیوم را کاهش خواهد داد.

این تصمیم یک سال پس از آن گرفته شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به طور یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد.

به دنبال این اقدام ترامپ، آمریکا تحریم‌هایی را با هدف جلوگیری از فروش نفت خام ایران در بازار‌های جهانی اعمال کرد. ایران نیز در واکنش به این اقدام آمریکا اول ژوئیه تایید کرد که ذخیره اورانیوم غنی شده این کشور از مرز ۳۰۰ کیلوگرم فراتر رفته است.

کارشناسان هشدار داده اند افزایش سطح غنی سازی اورانیوم و ذخایر اورانیوم غنی شده ایران دوره زمانی یک ساله‌ای را که ایران برای دستیابی به تجهیزات کافی مورد استفاده در ساخت بمب نیاز خواهد داشت محدود می‌کند؛ موضوعی که ایران آن را رد می‌کند.
برچسب ها: نیکی هیلی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی