امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۶۹۵۳
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳
فرناندو کورباتو که بود؟

مخترع پسورد درگذشت

خرداد؛ بخش امنیت رایانه‌ها یکی از بنیانگذاران خود را از دست داد.

فرناندو کورباتو (Fernando Corbato) دانشمندی که در زمینه علوم رایانه فعالیت می‌کرد و برای اولین بار پسورد رایانه را اختراع کرد، در 93 سالگی درگذشت.

او در سال 1926 میلادی در کالیفرنیای آمریکا به دنیا آمد و تحصیلات خود را در دانشگاه‌های بزرگ و مطرح مؤسسه فناوری کالیفرنیا و مؤسسه فناوری ماساچوست گذارند.

این محقق بزرگ کانسپت پسورد رایانه را زمانی اختراع کرد که سیستم اشتراک زمانی سازگار خود را سازماندهی می‌کرد.

این سیستم این امکان را فراهم می‌کند که چند نفر به طور همزمان از یک رایانه استفاده کنند که برای اولین بار در سال 1961 میلادی معرفی شد.

اختراع او باعث شد که به ایجاد امنیت دیجیتالی کمک شود و علاوه بر آن پاسخ‌های رایانه‌ای از چند ساعت به ثانیه تقلیل یابد.

اصولاً برنامه‌نویسان، کورباتو را به خاطر «قانون کورباتو» می‌شناسند که می‌گوید تعداد خط‌های برنامه‌ای که یک برنامه‌نویس در یک بازه زمانی می‌نویسد، ثابت و مستقل از زبان برنامه‌نویسی است.

او چند سال پس از اختراع پسورد رایانه به این نتیجه رسید که رمزهای رایانه‌ای هم مشکلات مخصوص خود را دارند و اینترنت، ورود به سیستم رایانه‌ای را به نوعی به یک کابوس تبدیل می‌کند.

به هر حال صنعت رایانه‌ها در دنیای امروز به سمت‌و‌سویی می‌رود که از پسوردها فاصله می‌گیرد تا امنیت رایانه را افزایش دهد و از ربودن حساب‌های کاربری جلوگیری کند. ولی قطعاً کار فرناندو کورباتو به ایجاد اصولی در رایانش مدرن کمک کرد.

کورباتو موفق شد طی زندگی ارزشمند خود جوایزی همچون جایزه معتبر «تورینگ» را هم دریافت کند.

پدر پسورد رایانه در نهایت در 93 سالگی و در اثر ابتلا به بیماری دیابت درگذشت.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی