امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۶۹۷۰
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۵

دریافت پول فروش نفت به روسیه از طریق اینستکس

خرداد؛ هدایت‌الله خادمی،  در تحلیل پیشنهاد خرید نفت ایران توسط روسیه و واریز پول آن به اینستکس توسط این کشور، گفت: اگر این راهکار عملیاتی شود اتفاق خوبی است که می‌توان آن را به کشورهای دیگر تسریع داد و معاملات خود را با اروپا نیز انجام دهیم اما تکلیف اینستکس هنوز مشخص نیست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس مطرح کرد: بخشی از مشکل معاملات پولی و بانکی فروش نفت ایران از طریق روسیه درصورت اجرای اینستکس حل و فصل می‌شود.

هدایت‌الله خادمی،  در تحلیل پیشنهاد خرید نفت ایران توسط روسیه و واریز پول آن به اینستکس توسط این کشور، گفت: اگر این راهکار عملیاتی شود اتفاق خوبی است که می‌توان آن را به کشورهای دیگر تسریع داد و معاملات خود را با اروپا نیز انجام دهیم اما تکلیف اینستکس هنوز مشخص نیست.

 

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: فروش نفت به روسیه و دریافت پول آن از طریق اینستکس سبب دور زدن تحریم‌های به‌ویژه تحریم‌های بانکی می‌شود ضمن آنکه برای موفقیت در "سامانه حمایت از مبادلات تجاری" باید منابع انسانی کارآمد، برنامه و دیگر شرایط لازم را مهیا کرد.

 

اگر اینستکس اجرایی شود شاید بخشی از مشکل معاملات بانکی فروش نفت ایران از طریق روسیه حل و فصل شود، بنابراین با توجه به پیامدهای که این معاملات برای روس‌ها دارد، تلاش می‌کنند برای جلوگیری از تحریم امریکا علیه شرکت‌های خود، از طریق اینستکس عمل کنند.

 

اجرای اینستکس چه فوایدی دارد؟

 

وی معتقد است اگر اینستکس اجرایی شود شاید بخشی از مشکل معاملات پولی و بانکی برای فروش نفت ایران از طریق روسیه حل و فصل شود، بنابراین با توجه به پیامدها و تاثیراتی که این معاملات برای روس‌ها هم دارد، تلاش می‌کنند برای جلوگیری از تحریم امریکا علیه نهادها و شرکت‌های خود، از طریق اینستکس عمل کنند اما اگر این ساز و کار اجرایی نشود، در آن صورت هم شاید با احتیاط بیشتر انجام شود.

 

هر نوع معامله نفتی با کشورهای دیگر می‌تواند یک گشایش برای ایران باشد. عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه درصورت اجرای این توافق باید پول حاصل از فروش نفت ایران به روسیه از طریق اینستکس واریز شود، توضیح داد: با توجه به سیاستی که امریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران در پیش گرفته هر نوع معامله نفتی با کشورهای دیگر ازجمله روسیه می‌تواند یک گشایش قابل توجه برای ایران باشد، بنابراین این طرح باید تاحدودی راهگشا باشد.

 

منبع: خانه ملت 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی