امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۷۰۶۵
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰

آخرین وضعیت از بازسازی مناطق سیل زده گرگان و آق قلا؛ نبی هزار جریبی: بازسازی مناطق سیل زده به کندی انجام می‌شود

خرداد؛ با گذشت حدود ۴ ماه از سیل گلستان مردم همچنان منتظر کمکرسانی مسوولین برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل هستند و انتقادها نسبت به عملکرد مسوولین در حوادث طبیعی به موضوعی تکراری تبدیل شده است.

نبی هزار جریبی، نماینده مردم گرگان و آق قلا روند بازسازی مناطق سیل زده را نامطلوب ارزیابی کرد و گفت: ۴ ماه از سیل گلستان می‌گذرد اما با وجود حضور وزرا و مسوولین در این مناطق سرعت عمل لازم را در بازسازی بخش های آسیب دیده شاهد نیستیم.

مهدی جمالی نژاد معاون عمرانی وزیر کشور  با اعلام اینکه خسارت ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای بازسازی زیرساخت های شهری و روستایی مناطق سیل زده تا چند ماه آینده واریز می شود اظهار کرد: بسیاری از تعمیری‌ها و بازسازی های مناطق خسارت دیده انجام شده است و ظرف چند ماه آینده تعمیر بسیاری از واحدهای خسارت دیده به اتمام می‌رسد.

نبی هزارجریبی در گفت و گو با خبرنگار شفقنا در رابطه با آخرین وضعیت مناطق سیل زده گلستان گفت: حدود ۴ ماهی از سیل گلستان می گذرد و ما توقع داشتیم با حضور وزرا و مسوولین ارشد کشور هر چه سریع تر روند بازسازی شهر انجام شود که این بازسازی آغاز شده است اما سرعت عمل لازم را شاهد نیستیم.

بازسازی مناطق آسیب دیده سرعت عمل لازم را ندارد

او در ادامه افزود: جا دارد از ادارات مربوطه تشکر کنیم که از واحدهای مسکونی، تجاری و واحدهای تولیدی عکس گرفتند و تشکیل پرونده دادند که بخشی تخریبی و بخشی هم مرمت تشخیص داده شد.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعلل در پرداخت خسارات سیل مردم را ناراحت کرده است اظهار کرد: جهاد کشاورزی پرونده های مربوط به کشاورزی و دامداری را تشکیل داده اما در پرداخت خسارت تعلل می شود که باعث تاراحتی مردم شده است. مثلا جبران خسارات دام تلف شده را منوط به ارائه تصویر کردند درحالی که این مردم عکسی از دام‌هایشان ندارند که بخواهند نشان دهند.

تعلل در پرداخت خسارات سیل مردم را ناراحت کرده است

جبران خسارات دام تلف شده را منوط به ارائه تصویر از دام‌ها کردند اما مردم عکسی ندارند که بخواهند نشان دهند

هزار جریبی در ادامه به مشکلات مربوط به پرداخت وام اشاره کرد و گفت: علاوه بر مشکل ارائه تصویر برای پرداخت خسارات دام، امتناع برخی از هموطنان اهل سنت منطقه برای دریافت وام هم بر دامنه مشکلات افزوده است. برای جبران خسارات مربوط به بازسازی خانه‌ها، وام هایی در نظر گرفته شده است اما مردم این منطقه اغلب از سنی‌های ترکمن هستند که وام با بهره را حرام می دانند که این هم معضلی شده است. البته جدیدا عده‌ای از آنها وام را دریافت می‌کنند  اما بزرگان و قدیمی های اهل سنت ترکمن معقد هستند وام ۵۰ میلیونی دولت چون ۴ درصد سود دارد حرام است و از سوی دیگر با کمک بلاعوض ۱۲ الی ۱۷ میلیون تومانی که به سیل زدگان پرداخت می شود هم نمی توان خسارت ها را جبران کرد.

برخی از اهل سنت گرگان از دریافت وام به دلیل حرام دانستن آن امتناع می‌کنند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مشکل بعدی مناطق سیل زده جاده‌ها است که اداره راه و شهرسازی، بخش‌هایی را بازسازی کرده است اما هنوز مشکلاتی وجود دارد که مربوط به بودجه است و باید بودجه این طرح ها پرداخت شود. لایروبی رودخانه ها و سدها هم از دیگر مشکلات این مناطق است؛  مثلا سد وشمگیر ۴۰ سال لایروبی نشده است و اراضی کشاورزی همه باید لایروبی شود اما خبری نیست. هفته پیش از روند لایروبی گرگان‌رود بازدید کردم که اصلا اصولی نبود و هنوز زیر آب است و کف رودخانه را باید لایروبی کنند اما دیواره سازی می کنند که باعث می شود این خاک دوباره به داخل رودخانه سرازیر شود.

خبری از لایروبی اراضی کشاورزی نیست

هزار جریبی گفت: بخشی از زمین های کشاورزی و حتی خانه های آسیب دیده توسط صاحبان آنها اجاره داده شده بود لذا خسارت به صاحبان آنها تعلق نمی‌گیرد و باید به اجاره کننده داده شود اما در این زمینه هم مشکلاتی به وجود آمده بود که برای مشخص شدن فرد خسارت دیده باید بررسی‌های لازم صورت بگیرد.

مهدی جمالی نژاد، معاون عمرانی وزیر کشور هم در این خصوص به خبرنگار شفقنا گفت: کمک به شهرداری‌های نقاط آسیب برای بازسازی زیرساخت های شهری تداوم خواهد داشت. دولت ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی زیر ساخت‌های شهری و روستایی تصویب کرده که تا چند ماه آینده واریز می شود.  علاوه بر این بنیاد مسکن و وزارت راه و شهرسازی هم اقداماتی را در جهت بازسازی زیرساخت ها انجام می‌دهند.

خسارت ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای بازسازی زیرساخت های شهری و روستایی مناطق سیل زده تا چند ماه آینده واریز می شود

رییس سازمان شهرداری و دهیاری های کل کشور در خصوص اعتراض مردم مناطق سیل زده نسبت به کُندی بازسازی و جبران خسارت ها گفت: برای اولین بار است که ۲۵استان کشور همزمان گرفتار سیل می‌شود. بعضا شاهد بودیم که ۱ استان گرفتار سیل یا زلزله می‌شد که دیگر استان ها به کمک می‌آمدند اما سیل امسال ۲۵ استان را درگیر کرده بود که جبران خسارت را به مشکل مواجه می‌کند.

درگیری همزمان ۲۵ استان با سیل، جبران خسارت را با مشکل مواجه کرده است

جمالی نژاد اظهار کرد: اما خوشبختانه بسیاری از تعمیری‌ها و بازسازی ها انجام شده است و ظرف چند ماه آینده تعمیر بسیاری از واحدهای خسارت دیده به اتمام می‌رسد که نشان می دهد عنایت لازم برای بازسازی وجود دارد و هدف از تشکیل قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده در وزارت کشور این بود که تب بازسازی و نوسازی‌ها فروکش نکند. با جلسات هفتگی و حضور مداوم در استان های مختلف روند بازسازی را از نزدیک رصد می‌کنیم و بر خلاف بسیاری از بحران های گذشته که ماه دوم فراموش می‌شد تب بازسازی مناطق سیل زده همچنان وجود دارد.

با جلسات هفتگی و حضور مداوم در استان های مختلف روند بازسازی را از نزدیک رصد می‌کنیم

او در پایان خاطرنشان کرد: حداقل ۲ سال طول می‌کشد زیرساخت های خسارت دیده به طورکامل بازسازی شود. اما اولویت اول رزق و روزی مردم است که ضرورت دارد باغات و زمین های کشاورزی بازسازی شود و اولویت دوم سرپناه مردم بود که درحال حاضر تعمیری ها رو به اتمام است و بازسازی هم تا آخر سال به پایان می رسد.

حداقل ۲ سال طول می‌کشد زیرساخت های خسارت دیده به طورکامل بازسازی شود

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی