امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۷۰۶۶
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳

چرا نتانیاهو فورا به سخنان سید حسن نصرالله پاسخ داد؟ چه بخشی از این سخنان اسرائیل را ناراحت کرده است؟

خرداد؛ بیشتر افکار عمومی جهان عرب از زمان درگذشت جمال عبدالناصر در چهل سال پیش، دیگر جلوی تلویزیون نمی نشست تا به سخنان رهبران عرب گوش بدهند تا اینکه سید حسن نصرالله رهبر مقاومت اسلامی در لبنان آمد و این قاعده را شکست نه فقط به این دلیل که این مرد داری قدرتی بالا در زمینه سخنرانی است و در آنها از اطللاعات و بررسی های دقیق مبتنی بر حقایق سخن می گوید بلکه به این دلیل نیز هست که سخنانش دارای اعتبار هستند  و خود او نیز از جسارت بالایی برخوردار است و  روی قضیه مرکزی جهان عرب یعنی آزادی زمین و مقدسات فلسطین در فلسطین اشغالی و مبارزه با طرح های هژمونی، تحقیر و تجزیه طلبی آمریکا تمرکز می کند.

به گزارش شفقنا، «عبدالباری عطوان» با اشاره به این موضوع در رای الیوم نوشت: مصاحبه اخیر سید حسن نصرالله با تلویزیون «المنار» در روز جمعه، مورد توجه میلیون ها نفر از وفاداران و مخالفان وی و حتی اسرائیلی ها و رهبران سیاسی و نظامی آنها قرار گرفت؛ امری که باعث شد سرویس نظارت امنیت اسرائیل، انتشار آن توسط روزنامه ها و شبکه های تلویزیونی و ارائه هرگونه تحلیل درباره آن را ممنوع کند؛ زیرا هر گونه تحلیلی در این زمینه و از سوی کارشناسان نظامی و ژنرال های سابق، باعث ترس و نگرانی افکار عمومی اسرائیل از دورترین نقطه شمال تا دورترین نقطه جنوب می گشت.

بیشترین بخش این مصاحبه که اسرائیلی ها را ترساند، اشاره سید حسن نصرالله به نقشه فلسطین اشغالی  و ساحل غربی مدیرانه بود که مشخصه بارز آن پرجمعیت بودن آن می باشد و جایی است که منافع حیاتی اسرائیل در آن قرار دارد. نصرالله در هنگام اشاره به بانک اهداف مورد نظر موشک های مقاومت به این مناطق اشاره کرد و یادآور شد که در صورت بروز جنگ، این منطقه جزو اهداف اصلی خواهد بود. این تصویر که در پاسخ به نتانیاهو و به همان شیوه خود او  صورت گرفت، در صدر اخبار همه روزنامه ها و رسانه های خبری و تلویزیون های اسرائیل قرار گرفت.

بیشترین بخش این مصاحبه که اسرائیلی ها را ترساند، اشاره سید حسن نصرالله به نقشه فلسطین اشغالی بود

درست است که نصرالله در این مصاحبه از توان موشکی بسیار دقیق و پیشرفت بزرگ نیروهای زمینی حزب الله و تجارب بالای این حزب در طول جنگ سوریه سخن گفت، اما مهمترین نکته در این مصاحبه این سخنش بود که گفت: حزب الله به بمب های اتمی و یا شیمیایی نیازی ندارد و تنها یک موشک کافی است که مخازن آمونیاک سمی اسرائیل در بندر حیفا را نابودکند که باعث کشته شدن دهها تن و چه بسا صدها هزار نفر از آنها خواهد شد.

عطوان با اشاره به اینکه اینکه تاثیر قوی و رعب آور این مصاحبه نتانیاهو را واداشت تا بی تفاوتی به چنین سخنان و مصاحبه هایی را کنار بگذارد و حزب الله را به حمله کوبنده به لبنان و این حزب تهدید کند، افزود: هنگامی که سید حسن نصرالله، اسرائیل را به بازگشت به عصر حجر تهدید می کند، به همان شیوه نتانیاهو و فرماندهان اسرائیلی به آنها پاسخ می دهد. او عزم را برای نماز خواندن در مسجدالاقصی جزم کرده وآرزو دارد به عنوان امام جماعت پیش قدم میلیون ها نفر در این مکان مقدس نماز بخواند. که البته این آروزیی مشروع است وتنها می تواند پس از آزادی کامل اراضی اشغالی تحقق یابد. این امر بعید نیست. در این زمینه باید به گزارش «جان سمپسون» تحلیلگر ارشد شبکه بی بی سی اشاره کنیم که در خاتمه سلسله گزارش های خود به مناسبت گذشت نیم قرن از تشکیل اسرائیل، با تردید گفت:« آیا اسرائیل در سایه اختلافات و تغییر شرایط پیرامون، صد سالگی اش را جشن خواهد گرفت؟»

وی با اشاره به اینکه گمان نمی کنیم تهدید حزب الله و لبنان توسط نتانیاهو تاثیری داشته باشد و لبنانی ها را بترساند زیرا ارتش اسرائیل سه بار در لبنان به دست نیروهای مقاومت لبنان وفلطسطین شکست خورده است، افزود: تهدیدهای نتانیاهو نتیجه عکس داشته و تاثیر منفی روی خود اسرائیلی ها داشته است. سید نصرالله خواهان جنگ نیست و گمان نمی کنیم نتانیاهو هم خواهان جنگ باشد، اما این جنگ بدون تردید رخ خواهد داد وسوال مهمتر این است که آیا اسرائیلی ها می توانند به صورت عادی زندگی کنند و در بین صدها هزار موشک پیرامون خود، در آرامش و امنیت به حیات خود ادامه دهند؟

نتانیاهو در سخنانش که تلاش کرد نگرانی شهروندانش نسبت به سخنان سید حسن نصرالله را از بین ببرد، چیزی برای مباهات نداشت و تنها از نابودی هفت هزار تونلی سخن گفت که حزب الله لبنان چند دهه پیش زیر مرزهای لبنان و فلسطین حفر کرده بود در حالی که نتانیاهو که ادعای زیرکی و تیزهوشی می کند، فراموش کرده است که این تونل ها سلاحی قدیمی است و کار به موشک های دقیق، هواپیماهای بدون سرنشین بمب گذاری شده، و تکنولوژی نوین کشیده شده است. کافی است در این زمینه به حالت وحشت نتانیاهو در هنگامی اشاره کرد که حماس و جهاد اسلامی نسبت به گرفتن انتقام شهید محمود الادهم تهدید کردند که بر اثر تیراندازی یک اسرائیلی در نزدیکی مرزهای شمالی نوار غزه به شهادت رسید؛ امری که نتانیاهو را واداشت تا عذرخواهی و تاکید کند که این جنایت عمدی نبود و سهوا صورت گرفت و به میانجی گری سریع مصر برای جلوگیری از هرگونه پاسخ انتقام جویانه متوسل شد.

وگرنه کی نتانیاهو چیزی به نام عذرخواهی را می شناخت؟ کی از قتل اشتباهی سخن گفته بود؟ و کی برای جلوگیری از پاسخ کوبنده ناشی از موشک های مقاومت از نوار تحت محاصره غزه، به میانجی گران متوسل شده بود؟

فرهنگ اعتماد به نفس ناشی از ایمان و اعتماد به نیروهایش که سید حسن نصرالله به آن متصف می باشد، بیشترین چیزی است که اسرائیلی ها را عصبانی می کند و خواب از چشمانشان می رباید؛ اعتماد به نفسی که حالا دیگر از مرزها فراتر رفته و در لبنان، عراق، سوریه و نوار غزه تثبیت شده است.

عطوان در پایان تاکید کرد: زمان ها تغییر می کند و این اسرائیل است که از جنگ ها می ترسد و تنها از ذکر آن به خود می لرزد.

برچسب ها: نتانیاهو
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین