امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۷۲۱۵
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰

ترکیب جدید شورای نگهبان+ جدول گرایش سیاسی

خرداد؛ ترکیب دوازده نفره اعضای شورای نگهبان روز گذشته مشخص شد. هشت نفر از اعضای شورای نگهبان، ارتباط مستقیمی با تشکل‌های اصولگرا دارند. این ترکیب در آستانه انتخابات مجلس یازدهم برای طیف مقابل اصولپگرایان می‌تواند معنادار باشد.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز سه‌شنبه در حال بررسی صلاحیت پنج کاندیدای حقوقدان عضویت در شورای نگهبان بود که علی غلامی یکی از این کاندیدا‌ها انصراف داد. البته پیش از این بعضی نمایندگان مجلس این برداشت را از قانون اساسی داشتند که رئیس قوه قضائیه باید شش نفر را معرفی کند (دو برابر تعداد نیاز) و بعد نمایندگان مجلس از میان آنها، ۳ نفر را انتخاب کنند، اما با انصراف غلامی، عملا نمایندگان مجلس ناچار بودند از بین چهار گزینه معرفی شده سه نفر را انتخاب کنند و تقریبا نتیجه انتخابات حقوقدانان شورای نگهبان قبل از رای گیری مشخص بود: محمد دهقان ۲۳۰ با رای، محمد حسن صادقی مقدم با ۱۸۱ رای و هادی طحان نظیف را با ۱۵۶ رای به عنوان ۳ حقوقدان جدید شورای نگهبان برای یک دوره ۶ ساله انتخاب کردند تا به این ترتیب مأموریت شش‌ساله نجات‌الله ابراهیمیان، سام سوادکوهی و محسن اسماعیلی در شورای نگهبان به پایان برسد. سوادکوهی بعد از برکناری تلویحا از رئیس شورای نگهبان گلایه کرده بود. نجات الله ابراهیمیان نیز در چند مرحله مختلف از نحوه عملکرد آیت الله جنتی و شیوه تایید صلاحیت‌ها اظهار تعجب کرده بود.

محسن اسماعیلی تنها عضو غیر روحانی در مجلس خبرگان رهبری است که این دوره در لیست خبرگان مردم (یاران هاشمی) قرار داشت. در مقابل دهقان رئیس ستاد انتخاباتی قالیباف و دبیرکل حزب رهپویان، از تشکیلات شناخته شده و تندروی جریان اصولگرا به شمار می‌رود.

همچنین روز گذشته و در میان فقهای شورای نگهبان،  محمد یزدی و صادق آملی لاریجانی بر کرسی‌های خود ابقا شده و برای یک دوره ۶ ساله دیگر در این نهاد به فعالیت خواهند پرداخت. رهبر انقلاب همچنین در حکمی جداگانه علیرضا اعرافی را به عنوان جایگزین آیت‌الله مومن در شورای نگهبان معرفی کرد تا ترکیب فقهای شورای نگهبان در آستانه یازدهمین انتخابات مجلس مشخص شود.

یزدی و اعرافی هر دو در مجلس خبرگان در لیست اصولگرایان بودند که با رای مردم تهران، از راهیابی به مجلس خبرگان بازماندند. مرحوم محمد مومن نماینده خبرگان رهبری از قم و صادق لاریجانی نماینده خبرگان رهبری از مازندران هستند.

با این ترکیب، شورای نگهبان بیشتر از هر زمانی به طیف اصولگرایان نزدیک شده است. یکی از انتقادهای اصلاح طلبان این بود که در زمان انتخابات ریاست جمهوری ۹۲، ۷ نفر از اعضای شورای نگهبان، به صوت مستقیم از احمدی نژاد حمایت کردند. محسن اسماعیلی، عضو حقوقدان شورای نگهبان گفته بود بعضی از اعضای شورای نگهبان در سال ۸۸، شیفته احمدی نژاد بودند.

یکی از انتقاداتی که به شورای نگهبان وارد می‌شود، سن بالای اعضای آن است. جدول زیر، ترکیب سیاسی و البته سن اعضای شورای نگهبان را نشان می‌دهد. نکته جالب اینجاست که سن احمد جنتی از مجموع سن دو عضو جوان و جدید شورای نگهبان بیشتر است و زمانی که هادی طحان نظیف به دنیا آمده است، جنتی عضو شورای نگهبان بوده است.

ترکیب جدید شورای نگهبان در حالی مشخص شده که در ماه‌های آینده انتخابات مجلس یازدهم در پیش روست؛ اصلاح طلبان مانند هر انتخابات دیگر از رد صلاحیت‌های گسترده گلایه دارند اما دبیر شورای نگهبان معتقد است تحت تاثیر هیچ جریان سیاسی نیست و بی طرفی کامل را رعایت می‌کند. آیت الله یزدی و آیت الله جنتی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته از حامیان جدی محمود احمدی نژاد بودند.

ترکیب جدید شورای نگهبان؛ رئیس ستاد قالیباف و حامی سعید جلیلی به دنبال انتخاب بی طرفانه!
برچسب ها: شورای نگهبان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی